ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը և Ավստրիայի դեսպանն անդրադարձել են ադրբեջանական կողմի սադրանքին
Ապրիլի 17-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ավստրիայի Հանրապետության դեսպան Թոմաս Մյուլմանին (նստավայրը՝ ք. Թբիլիսի)՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Շնորհավորելով պաշտոնը ստանձնելու առթիվ՝ Պարույր Հովհաննիսյանը հաջողություն է մաղթել դեսպանին և հույս հայտնել, որ նրա պաշտոնավարումը կնշանավորվի Հայաստանի և Ավստրիայի միջև հարաբերությունների առաջընթացով և հաջողություններով։
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության օրակարգին, կարևորել են քաղաքական երկխոսության առկա դինամիկայի պահպանումը՝ ընդգծելով առևտրի, ներդրումների, մշակույթի, կրթության, տեխնոլոգիաների ոլորտներում սերտ և արդյունավետ գործընկերության ընդլայնման կարևորությունը:
Զրուցակիցները կարևորել են խորհրդարանական համագործակցությունը, բարեկամական խմբերի միջև ակտիվ երկխոսությունը: Դեսպան Մյուլմանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և հավաստիացրել, որ կներդնի իր առավելագույն ջանքերը հայ-ավստրիական հարաբերությունների ընդլայնման և որակական նոր մակարդակի բարձրացման համար:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն չորս ամիս շարունակվող արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին, ապրիլի 11-ին Տեղ համայնքի մոտակայքում ադրբեջանական կողմի սադրանքին։ Ընդգծվել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններին:

The Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Ambassador of Austria referred to the provocation of the Azerbaijani side
On April 17, Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan received the Ambassador of the Republic of Austria to the Republic of Armenia Thomas Mühlmann (residence: Tbilisi) in connection with handing over a copy of their credentials.
Congratulating on assuming the post, Paruyr Hovhannisyan wished success to the ambassador and expressed hope that the progress and success of relations between Armenia and Austria will mark his tenure.
At the meeting, the interlocutors referred to the agenda of bilateral and multilateral cooperation, highlighted the importance of maintaining the current dynamics of political dialogue, and emphasized the importance of expanding close and effective partnerships in trade, investment, culture, etc. education, and technology.
The interlocutors emphasized parliamentary cooperation and active dialogue between friendly groups. Ambassador Mühlmann thanked me for the reception and assured me that he would invest his maximum efforts in expanding the Armenian-Austrian relations and raising them to a new qualitative level.
Reference was made to the situation in Nagorno-Karabakh due to the four-month-long blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan and to the provocation of the Azerbaijani side near the Tegh community on April 11. The need to remove the blockage of the Lachin Corridor was stressed by 2020 to the obligations assumed by the tripartite declaration of November 9.