Ի՞նչ ծրագրեր է նախատեսել Ֆրանսիան Սյունիքում
Մարտի 29-ին երկօրյա այցով Սյունիքում էր Ֆրանսիայի Օվերն Ռոն-Ալպի շրջխորհրդի նախագահ Լորան Վոքիենը, ինչպես նաև քաղաքապետեր, շրջանային խորհրդի պաշտոնյաներ, տնտեսական, մշակութային, կրթական շրջանակների, Ֆրանսիայում հայկական ասոցիացիաների ներկայացուցիչներ։Այցի ընթացքում քննարկվեցին Սյունիքում իրականացվելիք ծրագրերն ու ներդրումները։
Radar Armenia-ն Սյունիքի մարզպետարանից տեղեկացավ, թե ինչ ծրագրերի ու ներդրումների մասին է խոսքը։
Ըստ մարզպետարանի՝ 2023թ. մարտի 29-ին Սյունիքի և Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի միջև կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր, որով նախատեսվում է համագործակցություն առողջապահության, գյուղատնտեսության, կրթության, զբոսաշրջության և ֆրանկոֆոնիայի խթանման ոլորտներում:
«Հետագա համագործակցությունը և իրականացվելիք ծրագրերն ու ներդրումները նախատեսվում են նշված ոլորտներում»,- հայտնել են Սյունիքի մարզպետարանից:

What plans has France planned in Syunik?
On March 29, Laurent Wauquiez, the French Auvergne-Rhône-Alpes regional council president, and mayors, provincial council officials, representatives of economic, cultural, and educational circles, and Armenian associations in France, visited Syunik on March 29. The projects and investments to be implemented in Syunik were discussed during the visit.
Radar Armenia learned from the Syunik regional administration about what programs and investments we are talking about.
According to the governor's office, on March 29, 2023, a cooperation agreement was signed between Syunik and the Auvergne-Rhone-Alpes region of France, which envisages cooperation in the fields of health, agriculture, education, tourism, and the promotion of francophone.
"Further cooperation and the projects and investments to be implemented are planned in the mentioned areas," said the Syunik regional administration.