Բանակցություններին զուգահեռ տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժի գործադրման անթաքույց քաղաքականությունը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ ասուլիսում հայտարարել է, թե բանակի, զինված ուժերի փոխարինումը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, սահմանապահ ներկայացուցիչներով պետք է լինի վերջնական կարգավորումների մաս: «Սա կարևոր է մի քանի առումներով՝ նաև հասկանալով, որ, անշուշտ, սահմանապահ ծառայությունը բոլոր երկրներում սահմանապահ առաքելություն է իրականացնում, բայց նաև գործիքակազմն է տարբեր, ընդհուպզենքերն են, զինատեսակներն են տաբեր և այլն: Եվ վստահ եմ, որ սահմանի հսկողության հանձնումը սահմանապահ ծառայությանն էականորեն կնվազեցնի հետագա նոր կոնֆլիկտների, այդ թվում նաև՝ ՀՀ տարածք նոր ներխուժումների հավանականությունը: Այս գաղափարը քննարկվում է, այս գաղափարը նոր չէ, իրականում մենք նախկինում էլ հրապարակավ առաջարկել ենք զինված ուժերը միմյանցից որոշակի հեռավորության վրա հետ քաշելու հնարավորությունը, այս պահին էլ դա քննարկվում է: Եվ կարող եմ նաև փոքր ինչ գաղտնիք բացել. դա նաև խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ քննարկումների մաս է՝ առնվազն մեր առաջարկների տեսքով: Կրկնում եմ, մենք կարևոր ենք համարում այս մեխանիզմի ներդրումը»,- ասել է նա:
Միրզոյանը նաև նշել է. «Այժմ արդեն Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին մասնակիորեն որոշակի հատվածներում այդպիսի մեխանիզմ ունենք, սահմանապահ ծառայությունն է իրականացնում հսկողությունը: Եվ փորձը ցույց է տալիս, որ այդ տարածքներում բախումների հավանականությունը, այսինքն պատմությունը, համենայն դեպս, ցույց է տալիս, որ մեխանիզմի արդյունավետությունը, որ ես նշեցի, կա, իրականում աշխատում է:
Ցավոք սրտի, մենք գործ ունենք բազմաթիվ չլուծված խնդիրների հետ. ես նշեցի, օրինակ, բանակցում էինք, այդ հարցը բանակցությունների մաս է, բայց նաև բանակցություններին զուգահեռ մենք տեսնում ենք, որ գետնի վրա Ադրբեջանը փորձում է, շարունակում է ուժի գործադրման իր անթաքույց քաղաքականությունը: Եվ երբ, ինչպես ասում են, գետնի վրա, ուժը չի կիրառվում, մենք շարունակաբար լսում ենք ամենաբարձր մակարդակով այդ ուժի կիրառման սպառնալիքները և խաղաղ բնակչության, քաղաքացիական բնակչության ահաբեկումը: Եվ այս առավելապաշտական, ագրեսիվ մոտեցումները դրսևորվում են նաև մնացյալ շաղկապված, փոխկապակցված հարցերում, այդ թվում նաև՝ զինված ուժերը սահմանապահներով փոխարինելու, այդ թվում նաև բանակցությունների ընթացքում և այլն: Այսինքն դրանց զուգահեռ սա, իհարկե, մեզ հետ չի պահում շարունակել աշխատել այդ ուղղությամբ, և կրկին վերադառնալով մասնավոր բարձրացված հարցին, այո, դա ընդհանուր կարգավորումների և վերջնական կարգավորումների մաս պետք է լինի»,- ասել է նա:

Parallel to the negotiations, we see that Azerbaijan continues the unconcealed policy of using force
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan announced at a press conference with OSCE Chairman-in-Office, North Macedonian Foreign Minister Bujar Osmani that the replacement of the army and armed forces on the Armenia-Azerbaijan border with border guards should be part of the final settlement, "This is important in several ways, also understanding that, of course, the border guard service carries out a border guard mission in all countries, but also the equipment is different, the weapons are different, the weapons are tabs, etc. And I am sure that handing over the control of the border to the border guard service will significantly reduce the probability of further new conflicts, including new invasions into the territory of Armenia. This idea is being discussed, this idea is not new, in fact we have previously publicly proposed the possibility of withdrawing the armed forces to a certain distance from each other, and this is currently being discussed. And I can also reveal a little secret. it is also part of the discussions on the draft peace treaty, at least in the form of our proposals. I repeat, we consider the introduction of this mechanism important," he said.
Mirzoyan also noted, “Now we already have such a mechanism in some parts of the Armenia-Azerbaijani border; the border guard service carries out the control. And experience shows that the probability of collisions in those areas, that is, history, at least, shows that the effectiveness of the mechanism that I mentioned exists, actually works.
Unfortunately, we are dealing with many unresolved issues. I mentioned, for example, we were negotiating, that issue is part of the negotiations, but also parallel to the negotiations, we see that on the ground, Azerbaijan is trying, continuing its unconcealed policy of using force. And when, as they say, on the ground, force is not used, we continually hear threats to use that force at the highest level and the intimidation of the civilian population, the civilian population. And these ultra-religious, aggressive approaches are also manifested in other related, interrelated issues, including replacing the armed forces with border guards, including during negotiations, etc. In other words, parallel to them, of course, this does not stop us from continuing to work in that direction, and again returning to the privately raised question, yes, it should be part of the general regulations and the final regulations," he said.