Սերժ Սարգսյանն արձագանքել է Նիկոլ Փաշինյանին
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր անդրադարձել է ԱԺ-ում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարություններին։
Մասնավորապես, անդրադառնալով Փաշինյանի հայտարարությանը, թե հենց իրենց իշխանության օրոք է առաջին անգամ Ռուսաստանը Ադրբեջանի հետ բազմամիլիարդանոց զենքի գործարք արել, և որ այդ մասին տեղեկացել է Սերժ Սարգսյանի կողմից գրված մի նամակից, նախկին նախագահն ասել է. «Դժվար է ինձ մեկնաբանել, որովհետև եթե Հայաստանի կառավարիչը ԱԺ ամբիոնից փորձում է խոսել իմ կողմից ստորագրված գաղտնի գրիֆով նամակի մասին, էլ ի՞նչ ասեմ։ Միայն կարող եմ ասել հետևյալը, որ ես երբեք որևէ փաստաթուղթ՝ լինի դա նամակ, համաձայնագիր կամ որևէ այլ փաստաթուղթ, լինեն դրանք գաղտնի գրիֆով, թե սովորական, երբեք որևէ մի բան չեմ ստորագրել, որի համար որևէ հայ կարող է ամաչել։
Թող անհամեստ չհնչի, ընդհակառակը՝ բոլոր փաստաթղթերը եթե հրապարակեն, մարդիկ կտեսնեն, թե ինչպես է պաշտպանվել հայկական շահը, հայկական պետությունների շահը։
Ես պնդում եմ, թող հրապարակի։ Եթե չհրապարակի, ապա ինքն ստախոս է»։
Նա անդրադարձել է նաև հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացին. «Խաղաղության այդպես չեն գնում։ Խաղաղության գնում են երկիրը պաշտպանելով, ցույց տալով, որ իրենք ունակ են պաշտպանելու սեփական քաղաքացիների անվտանգությունը, ցույց տալով, որ գոնե այսքան ձախողումներից հետո չի կարող ադրբեջանցի զինվորը մտնել Հայաստանի Հանրապետություն և մի քանի օր շրջել Հայաստանի Հանրապետությունում։ Այդպիսի երկրի հետ ո՞վ կգնա խաղաղության»։
Ըստ Սարգսյանի՝ եթե այս պայմաններում ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրվի, ապա դա նշանակում է, որ այդ փաստաթղթում ևս անտեսվելու է հայկական շահը։

Серж Саргсян ответил Николу Пашиняну
Третий президент РА Серж Саргсян сегодня сослался на вчерашнее заявление премьер-министра РА Никола Пашиняна в Национальном Собрании.
В частности, ссылаясь на заявление Пашиняна о том, что Россия за время их правления впервые заключила с Азербайджаном многомиллиардную оружейную сделку, и что он узнал об этом из письма, написанного Сержем Саргсяном, экс-президент сказал. «Мне сложно комментировать, потому что, если руководитель Армении пытается говорить о письме, подписанном мной под грифом "секретно", с трибуны НС, что еще я могу сказать?» Могу лишь сказать следующее, что я никогда не подписывал ни одного документа, будь то письмо, договор или любой другой документ, тайный или обычный, я никогда не подписывал ничего такого, за что любому армянину было бы стыдно.
Пусть это не звучит нескромно, наоборот, если все документы будут опубликованы, люди увидят, как защищались интересы Армении, интересы армянского государства.
Я настаиваю, пусть публикует. Если он не опубликует это, то он лжец».
Он коснулся также армяно-азербайджанского мирного процесса. "Это не путь к миру. К миру идут путём, защиты страны, показывая, что способны обеспечить безопасность собственных граждан, показывая, что, по крайней мере, после стольких неудач азербайджанский солдат не может войти в Республику Армения и бродить по Республике Армения в течение несколько дней. Кто пойдет на мир с такой страной?
По словам Саргсяна, если на этих условиях будет подписан какой-либо документ, то это означает, что интерес Армении в этом документе также будет проигнорирован.-