Սահմանային իրավիճակի քաղաքական գնահատականի առումով կարևոր է ԵՄ հաղորդագրությունը
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Մինչ օրակարգի քննարկումը, վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է ապրիլի 11-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված հերթական սադրանքին, որի հետևանքով զոհվել են հայկական զինուժի 4 զինծառայողներ, Տեղ գյուղի հատվածում ստեղծված իրավիճակին, վերահաստատել հարաբերությունները բանակցություններով կարգավորելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը:
Ի հեճուկս մեր կողմից գործադրված բոլոր ջանքերի, ցավոք, չհաջողվեց Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի Տեղ գյուղի հատվածում սահմանապահների ընթացող տեղակայումն իրագործել առանց սրացումների:
Ապրիլի 11-ին ադրբեջանական զինված ուժերն այդ հատվածում հերթական սադրանքն իրագործեց, որի հետևանքով մեր Զինված ուժերի 4 զինծառայողներ զոհվեցին՝ անձնվիրաբար կատարելով իրենց զինվորական պարտքը և պաշտպանելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը:
Խնդրում եմ, մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցել մեր ընկած եղբայրներին: (Կառավարության նիստի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգանքի տուրք են մատուցում զոհված զինծառայողների հիշատակին):
Շնորհակալություն:
Դեպքի մանրամասներին այս պահին չեմ անդրադառնում, որովհետև, կարծում եմ, հրապարակված տեսանյութը պատկերացում տալիս է տեղի ունեցածի մասին:
Ինչ վերաբերում է Տեղ գյուղի հատվածում մարտի 30-ից ստեղծված իրավիճակին, կարծում եմ, իրադրությունը մանրամասն քննության կարիք ունի, այդ թվում՝ գնահատելու մեր գործողությունները պետական սահմանի խնդրո առարկա հատվածը ի սկզբանե պահպանության առնելու գործողությունների առումով:
Միևնույն ժամանակ պիտի արձանագրեմ, որ նշված տեղամասում Ադրբեջանի գործողությունները սադրիչ են և հակասում են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած հանդիպումների արդյունքներով ընդունված հայտարարություններին:
Սահմանային իրավիճակի քաղաքական գնահատականի առումով, կարծում եմ, կարևոր է նախորդ օրը Եվրամիության կողմից տարածված հաղորդագրությունը, որտեղ ընդգծվում է 1991 թվականի սահմանագիծը: Խոսքը Հայկական ԽՍՀ և Ադրբեջանական ԽՍՀ միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանագծի մասին է, որը 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ալմա-Աթայում հռչակագրով վերածվել է պետական սահմանի:
Ահա, այդ սահմանագիծը պետք է հարգվի. արձանագրվել է Եվրամիության արձանագրության մեջ: Դրանում ընդգծվում է այդ սահմանագծից երկու կողմերի զինված ուժերի ետ քաշումը ապահով հեռավորության վրա՝ որպես իրադրության կայունության հուսալի երաշխիք: Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ նման միջոցի՝ Հայաստան-Ադրբեջան 1991 թվականի սահմանային գծի ողջ երկայնքով: Մենք այս մասով մեր պատրաստակամությունը հայտնում ենք 2021 թվականից, և նման գործողությունը բխում է վերը հիշատակված Պրահայի քառակողմ և Սոչիի եռակողմ պայմանավորվածությունների տրամաբանությունից:
Նման լուծմանը խոչընդոտում է Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումը: Ադրբեջանը սիստեմատիկ կերպով ի ցույց է դնում միջազգային հարթակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չկատարելու իր գործելակերպը: Այդպես է գերիների ազատ արձակման հարցում: Այդպես է հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հարցում, որի շուրջ գրավոր համաձայնությունը ձեռք է բերվել 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում: Այդպես է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հարցում, որն Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է՝ ի հեճուկս նաև միջազգային դատական բարձրագույն ատյանի՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ին կայացրած որոշման: Բայց դատարանի որոշումը չկատարելու պարագայում կան նախանշված միջազգային մեխանիզմներ, և մեր ջանքերը պետք է կենտրոնանան այդ ջանքերի գործարկման վրա:
Միևնուն ժամանակ, ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ տարածաշրջանային բոլոր հարցերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները բանակցություններով կարգավորելու քաղաքականությանը:
Մենք պատրաստ ենք նաև տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերաբացմանը՝ նախկինում մեր բարձրաձայնած սկզբունքների հիման վրա:
Պատրաստ ենք նաև սահմանների դելիմիտացիային Պրահայի և Սոչիի վերը հիշատակված պայմանավորվածությունների հիման վրա: Շնորհակալություն»:

In terms of the political assessment of the border situation, the EU message is important
A regular session of the RA government took place today, chaired by RA Prime Minister Nikol Pashinyan. Before discussing the agenda, Prime Minister Pashinyan referred to another provocation carried out by the Azerbaijani armed forces on April 11, as a result of which four servicemen of the Armenian armed forces were killed, to the situation in Tegh village, and reaffirmed the readiness of the Armenian side to settle relations through negotiations.
On April 11, the Azerbaijani armed forces carried out another provocation in that area, as a result of which 4 servicemen of our Armed Forces were killed, selflessly fulfilling their military duty and protecting the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Please observe a moment of silence to honor our fallen brothers. (Participants of the government meeting stand for a minute of silence to honor the memory of the fallen service members).
I'm not going into the details of the incident right now because I think the published video gives an idea of what happened.
As for the situation in the Tegh village section since March 30, I think the problem needs a detailed investigation, including evaluating our efforts to secure the part of the state border initially.
At the same time, I must record that the actions of Azerbaijan in the mentioned area are provocative and contradict the statements made as a result of the meetings held on October 6, 2022, in Prague, and October 31, 2022, in Sochi.
Regarding the political assessment of the border situation, I think that the message spread by the European Union the previous day, where the borderline of 1991 is emphasized, is essential. We are talking about the administrative border between the Armenian SSR and the Azerbaijani SSR, which was transformed into a state,e border on December 21, 1991 by the declaration in Alma-Ata.
Here, that boundary should be respected. recorded in the protocol of the European Union. It emphasizes the withdrawal of the armed forces of both sides from that border to a safe distance as a reliable guarantee of the stability of the situation. I consider it necessary to emphasize that Armenia is ready to take such a measure along the entire border line of Armenia-Azerbaijan in 1991. We express our readiness in this regard from 2021, and such action follows from the logic of the Prague mentioned above quadrilateral and Sochi trilateral agreements.
Such a solution is hindered by Azerbaijan's destructive approach. Azerbaijan systematically demonstrates its practice of not fulfilling the agreements reached on international platforms. So it is with the release of captives. This is the case with respect to the maintenance of the ceasefire regime and the non-use of force or the threat of force, which was agreed upon in writing on October 31, 2022 in Sochi. This is the case with regard to the illegal blocking of the Lachin Corridor, which Azerbaijan continues despite the February 22 decision of the highest international court, the International Court of Justice. But in case of non-compliance with the court's decision, international mechanisms are outlined, and our efforts should be focused on implementing those efforts.
At the same time, in spite of all the difficulties, we remain committed to the policy of settling all regional issues, the Nagorno-Karabakh problem and Armenia-Azerbaijan relations through negotiations.
We are also ready for the reopening of regional economic and transport links based on the principles we have previously expressed.
We are also ready for border delimitation based on the above-mentioned Prague and Sochi agreements. Thank you."