«Փաստ չէ, որ ադրբեջանցի զինծառայողը ցանկանում է վերադառնալ Ադրբեջան». Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ օրերս ՀՀ տարածքում հայտնված ադրբեջանցի զինծառայողը ծառայակցի հետ փախել է զորամասից՝ համածառայակիցների կողմից ճնշումների և նվաստացումների ենթարկվելու պատճառով. «Ամենևին փաստ չէ, որ նա ցանկանում է վերադառնալ Ադրբեջան, որովհետև գիտեք, որ, ըստ մեր՝ միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունների, եթե նման իրավիճակում հայտնված մարդը չի ցանկանում վերադառնալ, մենք բռնի կերպով չենք կարող նրան վերադարձնել»։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ իրենց ունեցած տվյալներով երկրորդ զինվորը, որ մինչև հիմա փնտրվում է, սահմանը հատելուց շատ չանցած հայտարարել է, թե փոշմանել է և ուզում է վերադառնալ։
Վարչապետը նշեց, որ առանձին քննվելու հարց է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողներն անարգել հայտնվել հայկական կողմում։

Не факт, что азербайджанский солдат хочет вернуться в Азербайджан
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что азербайджанский военнослужащий, оказавшийся на днях на территории РА, сбежал из воинской части вместе со своим товарищем из-за давления и унижений со стороны сослуживцев. «Совсем не факт, что он хочет вернуться в Азербайджан, потому что вы знаете, что согласно нашим международным обязательствам, если человек в такой ситуации не хочет возвращаться, мы не можем его принудительно вернуть».
По словам Никола Пашиняна, по имеющейся у них информации, второй военнослужащий, которого до сих пор разыскивают, вскоре после пересечения границы заявил, что сожалеет об этом и хочет вернуться.
Премьер-министр отметил, что вопрос о том, как азербайджанские военнослужащие беспрепятственно добрались до армянской стороны, требует отдельного рассмотрения.