ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծիք է հայտնել, որ 44-օրյա պատերազմի առաջնային թիրախն ամենևին էլ ԼՂ-ն չի եղել. «44-օրյա պատերազմի առաջնային թիրախը ՀՀ-ն էր, նրա անկախությունը և ինքնիշխանությունը»։
Ըստ Փաշինյանի՝ ՀՀ ԶՈւ վրա երեկվա հարձակումից հետո հայտարարվում է, թե իշխանությունը պետք է րոպե առաջ հրաժարական տա. «Գոնե ասեն, ենթադրենք, այս դեպքերն անցնի, նոր։ Բայց չէ, ասում են՝ հիմա հրաժարական տվեք, որ եթե հանկարծ պարզվի՝ վիճակի կառավարում կա, էդ էլ չլինի։ Դա 5-րդ շարասյան գործելակերպ է, և այո, մեր հատուկ ծառայությունները պետք է այս ամենին ուշադրություն դարձնեն»։
Նա նաև խոսել է պատերազմի օրերին որոշ զինվորականների պահվածքի մասին, նշելով. «Մենք ունենք իրավիճակ, երբ բարձրաստիճան զինվորականը զորքի մեջ խուճապ է առաջացրել, և հանձնարարել իր ենթակային այնպես անել, որ բոլորը թողնեն դիրքերը և հեռանան:
Երբ փաստերը դրվել է, ասում է՝ մեղավոր եմ, ընդունում եմ իմ մեղքը: Ես մտածում եմ՝ կարո՞ղ է ուրիշ երկրի հավաքագրված գործակալ է»:

NK was not the primary target of the 44-day war at all," Prime Minister (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan expressed his opinion that NK was not the primary target of the 44-day war, "The primary target of the 44-day war was RA, its independence and sovereignty."
According to Pashinyan, it was announced that the government should resign a minute ago after yesterday's attack on the RA Armed Forces, "At least let's say, let's assume these incidents pass, later. But no, they say, resign now so that if it suddenly turns out that there is a management of the situation, that won't happen either. It is the practice of the 5th column, and yes, our special services should pay attention to all this."
He also spoke about the behavior of some soldiers during the war, noting: "We have a situation where a high-ranking military officer caused panic among the troops and instructed his subordinate to make everyone leave their positions and leave."
When the facts have been established, he says: I am guilty; I accept my guilt. I wonder if he is a recruited agent from another country."