ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծիք է հայտնել, որ 44-օրյա պատերազմի առաջնային թիրախն ամենևին էլ ԼՂ-ն չի եղել. «44-օրյա պատերազմի առաջնային թիրախը ՀՀ-ն էր, նրա անկախությունը և ինքնիշխանությունը»։
Ըստ Փաշինյանի՝ ՀՀ ԶՈւ վրա երեկվա հարձակումից հետո հայտարարվում է, թե իշխանությունը պետք է րոպե առաջ հրաժարական տա. «Գոնե ասեն, ենթադրենք, այս դեպքերն անցնի, նոր։ Բայց չէ, ասում են՝ հիմա հրաժարական տվեք, որ եթե հանկարծ պարզվի՝ վիճակի կառավարում կա, էդ էլ չլինի։ Դա 5-րդ շարասյան գործելակերպ է, և այո, մեր հատուկ ծառայությունները պետք է այս ամենին ուշադրություն դարձնեն»։
Նա նաև խոսել է պատերազմի օրերին որոշ զինվորականների պահվածքի մասին, նշելով. «Մենք ունենք իրավիճակ, երբ բարձրաստիճան զինվորականը զորքի մեջ խուճապ է առաջացրել, և հանձնարարել իր ենթակային այնպես անել, որ բոլորը թողնեն դիրքերը և հեռանան:
Երբ փաստերը դրվել է, ասում է՝ մեղավոր եմ, ընդունում եմ իմ մեղքը: Ես մտածում եմ՝ կարո՞ղ է ուրիշ երկրի հավաքագրված գործակալ է»:

«Главной целью 44-дневной войны был вовсе не НК». Премьер-министр
Премьер-министр РА Никол Пашинян выразил мнение, что НК не был главной целью 44-дневной войны. «Главной целью 44-дневной войны была РА, ее независимость и суверенитет».
По словам Пашиняна, после вчерашнего нападения на ВС РА сразу пошли разговоры, что правительство должно уйти в отставку. «Хотя бы сказали допустим, пусть ситуация успокоиться, и потом. Но нет же, говорят, в отставку сейчас. Это практика 5-й колонны, и  наши спецслужбы должны на все это обратить внимание».
Он также рассказал о поведении некоторых солдат во время войны, отметив: «У нас сложилась ситуация, когда высокопоставленный военный вызвал панику в войсках и дал указание своему подчиненному заставить всех покинуть свои позиции и уйти.
Когда факты установлены, он говорит: я виновен, я признаю свою вину. Думаю, он завербованный агент другой страны».