«Ադրբեջանը չի կատարում միջազգայնորեն ստանձնած իր պարտավորությունները». Նիկոլ Փաշինյանը՝ գերիների խնդրի մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով Ադրբեջանում պահվող գերիների խնդրին, նշել է, թե պետական մարմինների ուշադրության կենտրոնում է այդ հարցը։ Հիշեցնենք՝ գերեվարվածների ծնողները երեկ փակել էին Գյումրի-Բավրա ճանապարհը՝ պահանջելով խնդրին լուծում տալ։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այդ պրոբլեմը պետք է չլիներ, և եռակողմ հայտարարության մեջ այդ հարցը հասցեագրված է․ «Բաքուն բոլոր ատյաններում փորձում է ներկայացնել, իբր Ադրբեջանում գտվող քաղաքացիները ռազմագերի չեն, բայց դա ընդհանրապես մեկնաբանության հարց չի, որովհետև եռակողմ հայտարարության համապատասխան կետում խոսվում է ոչ միայն ռազմագերիների, այլև պատանդների և այլ պահվող անձանց մասին։ Սա այն դեպքն է, երբ Ադրբեջանը շատ ուղիղ չի կատարում միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները», - ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ թե՛ խորհրդարանական, թե՛ կառավարական հարթակներում պետք է շարունակվեն հետևողական ջանքերը՝ խնդիրը րոպե առաջ լուծելու համար։

"Azerbaijan does not fulfill its internationally accepted obligation," Nikol Pashinyan on the issue of prisoners
RA Prime Minister Nikol Pashinyan, referring to the issue of prisoners held in Azerbaijan, noted that this issue is at the center of the attention of state bodies. It should be noted that the parents of the captives blocked the Gyumri-Bavra road yesterday, demanding a solution to the problem.
According to Nikol Pashinyan, this problem should not have existed. This issue is addressed in the tripartite statement, "Baku is trying to present at all instances as if the citizens in Azerbaijan are not prisoners of war, but this is not a matter of interpretation at all because the corresponding point of the tripartite statement talks not only about prisoners of war but also about hostages and other detained persons. This is the case when Azerbaijan does not fulfill its international commitments very directly," said Pashinyan, noting that consistent efforts should be continued on the parliamentary and governmental platforms to solve the problem before the minute.