Արարատ Միրզոյանն ու Դերեք Հոգանը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները
Ապրիլի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանի հետ: Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նախօրեին Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված սադրանքի մանրամասներ՝ նշելով, որ այն Ադրբեջանի ընդհանուր ագրեսիվ քաղաքականության հերթական դրսևորումն էր և նպատակ է հետապնդում նաև խաթարել խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ։ Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունն ու ներկայացրել առկա խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները:

On April 12, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan spoke with US acting Deputy Secretary of State for European and Eurasian Affairs Derek Hogan. The interlocutors touched on regional security issues.
Minister Mirzoyan presented the details of the provocation carried out by the Azerbaijani armed forces yesterday in the Tegh village of the Syunik region of the Republic of Armenia, noting that it was another manifestation of the general aggressive policy of Azerbaijan and aimed to disrupt the efforts to continue the peace negotiations.
Thoughts were exchanged on the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh and the issues of the settlement of Armenia-Azerbaijan relations. Ararat Mirzoyan reaffirmed Armenia's commitment to the peace process and presented the approaches of the Armenian side to the settlement issue of existing problems.