ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը Երևանում է. կայացել են խորհրդակցություններ ՀՀ և ՌԴ արտգործնախարարությունների միջև
Ապրիլի 11-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կայացել են խորհրդակցություններ ՀՀ և ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև՝ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում փոխգործակցության, Իրանի հետ կողմերի համագործակցության, ինչպես նաև Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում բազմակողմ հարթակներում համագործակցության թեմաներով։ Հայկական կողմը ներկայացնում էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալներ Մնացական Սաֆարյանը և Վահան Կոստանյանը, իսկ ՌԴ պատվիրակությունը գլխավորում էր ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն:
Քննարկվել է հիշյալ տարածաշրջաններում գործունեությանն, ինչպես նաև համապատասխան տարածաշրջանային կառույցներում համագործակցությունն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Կողմերն ընդգծել են միջազգային հարաբերությունների առանցքային թեմաների շուրջ դիրքորոշումների քննարկման կարևորությունը՝ միաժամանակ արձանագրելով երկկողմ պատրաստակամություն՝ շարունակելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ մտքերի օգտակար փոխանակումը:
Բանակցություններին հաջորդած՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոյի հանդիպման ժամանակ նշվել է արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման կարևորությունը, քննարկվել են երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերները: Այս համատեքստում ընդգծվել է տարածաշրջանային կայունությամբ շահագրգիռ դաշնակիցների և գործընկերների կողմից պատշաճ արձագանքի և գործուն քայլերի հրատապությունը։

В Ереване состоялись консультации между МИД РА и РФ
11 апреля в Министерстве иностранных дел Республики Армения состоялись консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Российской Федерации по вопросам сотрудничества в Азиатско-Тихоокеанском регионе, сотрудничества сторон с Ираном, а также сотрудничество на многосторонних площадках. Армянскую сторону представляли заместители министров иностранных дел РА Мнацакан Сафарян и Ваан Костанян, российскую делегацию возглавлял заместитель министра иностранных дел Российской Федерации Андрей Руденко.
Обсужден широкий круг вопросов, касающихся деятельности в указанных регионах, а также сотрудничества в профильных региональных структурах.
Стороны подчеркнули важность обсуждения позиций по ключевым темам международных отношений, одновременно зафиксировав двустороннюю готовность к продолжению полезного обмена идеями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
По итогам переговоров в ходе встречи министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна и заместителя министра иностранных дел России Андрея Руденко была отмечена важность проведения консультаций между внешнеполитическими ведомствами, обсужден ряд вопросов двусторонней повестки дня, а также вызовы региональной безопасности на Южном Кавказе. В этом контексте подчеркнута актуальность должного реагирования и эффективных шагов со стороны союзников и партнеров, заинтересованных в региональной стабильности.