Չինական կողմի հետ քննարկվել են ռոբոտաշինության, կիսահաղորդիչների արտադրության ոլորտներում համագործակցության հարցեր
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ապրիլի 10-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ պետությունների Չինաստանի տեխնոլոգիաների փոխանցման կենտրոնի տնօրեն Ճոնյուան Ճաոյին և կենտրոնի միջազգային համագործակության վարչության պետ Յուլիա Բոգդանովային:
Գևորգ Մանթաշյանը ողջունել է պատվիրակության այցը ԲՏԱ նախարարություն և պատրաստակամություն հայտնել քննարկելու կենտրոնի հետ փոխգործակցություն սկսելու ուղիներն ու հեռանկարերը: Նախարարի առաջին տեղակալը ներկայացրել է ԲՏԱ նախարարության գործունեության ուղղությունները, անդրադարձել «Ինժեներական քաղաք» ծրագրին:
Ճոնյուան Ճաոն իր հերթին ներկայացրել է կենտրոնի գործառույթները, հայտնել, որ այն պաշտոնական հարթակ է, որի նպատակն է ընդլայնել համագործակցությունը ՇՀԿ երկրների միջև գիտական, տեխնիկական, առևտրային, տնտեսական, կրթական և մշակութային ոլորտներում: Այն նաև համատեղ գիտահետազոտական, միջազգային փոխանակման ծրագրերի իրականացման, նորարարական մրցույթների անցկացման, գիտական սարքավորումների համատեղ օգտագործման և այլ հնարավորություններ է ընձեռում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նյութագիտության, ռոբոտաշինության, կիսահաղորդիչների արտադրության, արհեստական բանականության ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության, ինչպես նաև փոխայցեր կազմակերպելու հնարավորությունները:
ՇՀԿ-ի անդամ պետությունների տեխնոլոգիաների փոխանցման չինական կենտրոնը ստեղծվել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ՝ 2020 թվականին, ՇՀԿ քարտուղարության, գիտության և տեխնոլոգիաների նախարարության և ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ։ Կենտրոնը ներկայացուցչություններ ունի Շանհայում, Պեկինում, Ուհանում, Ցինդաոյում, Տաշքենդում, Մոսկվայում, Աստանայում:

Issues of cooperation in the fields of robotics and semiconductor production were discussed with the Chinese side
On April 10, RA First Deputy Minister of High-tech Industry Gevorg Mantashyan received Zhongyuan Chao, Director of China Technology Transfer Center of Shanghai Cooperation Organization (SCO) Member States, and Yulia Bogdanova, Head of the International Cooperation Department of the Center, who are in Armenia on a working visit.
Gevorg Mantashyan welcomed the delegation's visit to the BTA Ministry and expressed readiness to discuss the ways and prospects of cooperation with the center. The First Deputy Minister presented the directions of the Ministry of BTA, referred to as the "Engineering City" project.
Zhongyuan Zhao, in his turn, presented the center's functions and said that it is an official platform aimed at expanding cooperation between SCO countries in scientific, technical, commercial, economic, educational, and cultural fields. It also provides opportunities for joint scientific research, implementation of international exchange programs, holding innovative competitions, joint use of scientific equipment, and other options.
The possibilities of practical cooperation in materials science, robotics, semiconductor production, artificial intelligence, and organizing mutual visits were discussed during the meeting.
The Chinese Center for Technology Transfer of SCO Member States was established at the initiative of the Government of the People's Republic of China in 2020, with the support of the SCO Secretariat, the Ministry of Science and Technology, and the Ministry of Foreign Affairs of the People's Republic of China. The center has representative offices in Shanghai, Beijing, Wuhan, Qingdao, Tashkent, Moscow, and Astana.