Միրզոյանը շնորհավորել է Հնդկաստանի նորանշանակ դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ
Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ: Նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և հաջողություն մաղթել կարևոր առաքելության իրականացման ընթացքում:
Զրուցակցիներն անդրադարձել են հայ-հնդկական բազմաշերտ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, մտքեր փոխանակել երկկողմ հավակնոտ օրակարգը կյանքի կոչելու ուղիների շուրջ: Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև քաղաքական երկխոսության աճող դինամիկան, ինչին նպաստել են ինչպես երկկողմ բարձրաստիճան այցերը, այնպես էլ միջազգային հարթակներում ակտիվ և արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Նախարար Միրզոյանը և դեսպան Սահա Սինհան նշել են Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև տարբեր, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական ու գործարար կապերի, գիտակրթական ոլորտներում առկա ներուժն առավելագույնս իրացնելու ուղղությամբ համատեղ քայլերի իրականացման պատրաստակամությունը՝ ի շահ երկու երկրների քաղաքացիների: Այս համատեքստում ընդգծվել է, որ երկու ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամական կապերը ևս պարարտ հող են ստեղծում միջպետական գործընկերության հետագա զարգացման համար:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության խնդիրների: Նախարար Միրզոյանը նորանշանակ դեսպանին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում հայկական կողմի տեսլականը՝ արժևորելով Հնդկաստանի կողմից հնչեցված դիրքորոշումը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական մարտահրավերներին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման կատարման, միջանցքի արգելափակումն առանց նախապայմանների վերացնելու և արցախահայությանն էթնիկ զտման ենթարկելուն ուղղված Բաքվի գործողությունների կանխման հրամայականը: Այս համատեքստում շեշտվել է տարածաշրջանում կայունության հարցում շահագրգռված գործընկերների և միջազգային կառույցների գործուն քայլերի կարևորությունը:

Мирзоян поздравил новоназначенного посла Индии с вступлением в должность
10 апреля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял посла Индии в РА Нилакши Саха Синху в связи с вручением копий верительных грамот. Министр Мирзоян поздравил новоназначенного посла со вступлением в ответственную должность и пожелал ей успехов в осуществлении важной миссии.
Как сообщает пресс-служба МИД, собеседники коснулись перспектив развития многоуровневых армяно-индийских отношений, обменялись мнениями о путях претворения в жизнь амбициозной двусторонней повестки. Обе стороны с удовлетворением констатировали растущую динамику политического диалога между Арменией и Индией, чему способствовали как двусторонние визиты на высоком уровне, так и активное и эффективное взаимодействие на международных площадках. Министр Мирзоян и посол Саха Синха отметили готовность предпринять совместные шаги для  максимального использования потенциала в различных сферах, в том числе торгово-экономических и деловых связей, научно-образовательной, на благо граждан двух стран.
В этом контексте было подчеркнуто, что вековые дружественные связи между двумя народами также создают благодатную почву для дальнейшего развития межгосударственного партнерства. Были также затронуты вопросы региональной и международной безопасности.
Министр Мирзоян представил новоназначенному послу видение армянской стороны в вопросе отношений Армения-Азербайджан, а также урегулирования нагорно-карабахского конфликта, высоко оценив позицию Индии. Коснувшись гуманитарных вызовов, возникших в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул императив выполнения решения Международного суда от 22 февраля, устранения блокады коридора без предусловий и предотвращения действий Баку, направленных на этническую чистку армян Арцаха. В этом контексте была подчеркнута важность действенных шагов партнеров и международных структур, заинтересованных в стабильности в регионе