«Սահմանի 12 կմ-ից 7 կմ-ում տեղակայման կետերը հստակեցված են». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված». հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ գազամատակարարումն ու էլեկտրամատակարարումները դադարեցված են։
Վարչապետն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում նախօրեին տեղի ունեցած միջադեպին, երբ Գորիսից Ստեփանակերտ ուղևորվողներին թույլ չեն տվել վերադառնալ իրենց տներ. «Նախորդ օրվա միջադեպը կրկին արձանագրեց, որ միջազգային դատարանի վճիռը չի կատարվում, և մենք պետք է շարունակենք սրանից բխող մեր դիվանագիտական ջանքերը»։
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքին կապող Կոռնիձոր-Տեղ ճանապարհին՝ Փաշինյանը նշեց, որ դրա արդյունքում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի՝ մոտ 12 կմ հատվածի պահպանությունը պետք է ստանձնեն սահմանապահ զորքերը. «Սահմանի անմիջական պահպանության ստանձնման ժամանակ, ինչպես հայտնի է, որոշակի խնդիրներ են առաջացել, ինչի մասին տեղեկացրել էր ԱԱԾ-ն՝ ընդգծելով, որ երկու կողմերի տեղակայման ընթացքում ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ։ Որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը դիրքավորվել ու ինժեներական աշխատանքներ էր իրականացրել սահմանից 100-300 մետր առաջ՝ ՀՀ տարածքում։ Դրանից հետո պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ երկու կողմերի քարտեզագիրները ճշգրտեն իրավիճակը։ Այս ընթացքում սահմանապահների տեղակայման կետերի ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվել, և իրավիճակը որոշակիորեն բարելավվել է։ Մասնավորապես, 12 կմ-ից 7 կմ-ում տեղակայման կետերը հստակեցված են, 5 կմ վերաբերյալ աշխատանքները շարունակվում են։ Մեր տրամադրվածությունը եղել և շարունակում է մնալ իրավիճակի էսկալացիայից խուսափելը։ Հույս ունեմ՝ տեղակայման կետերի ճշգրտման աշխատանքները կիրականացվեն կառուցողական մթնոլորտում։ Համենայն դեպս, սա է մեր տրամադրվածությունը»,- ասել է  Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ հարկավոր են ամուր նյարդեր ու զսպվածություն՝ տարածաշրջանային իրավիճակը պայթեցնելու հարցում շահագրգիռ ուժերին տուրք չտալու համար։

"The points of deployment in 7 km out of 12 km of the border have been clarified," Prime Minister (VIDEO)
"The humanitarian situation in Nagorno-Karabakh continues to be tense," RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced that gas and electricity supplies had been stopped.
The Prime Minister referred to yesterday's incident in the Lachin Corridor when people traveling from Goris to Stepanakert were not allowed to return to their homes, "The incident of the previous day once again recorded that the international court's judgment is not being implemented, and we must continue our diplomatic efforts arising from this."
Referring to the Kornidzor-Tegh road connecting the Lachin Corridor, Pashinyan noted that, as a result, the protection of the approximately 12 km section of the Armenia-Azerbaijani border should be undertaken by the border guard troops, "During the assumption of direct protection of the border, as is known, certain problems arose, which was reported by the National Security Service, emphasizing that during the deployment of both sides, misreading of maps appeared. In some places, the Azerbaijani side had positioned itself and carried out engineering works 100-300 meters before the border in the territory of the Republic of Armenia. After that, it was agreed that cartographers from both sides would correct the situation. During this period, work was carried out toward border guards' deployment points, and the situation has somewhat improved. In particular, the location points for 7 km out of 12 km have been clarified, and the works on 5 km are ongoing. Our disposition has been and continues to be to avoid escalating the situation. I hope that the adjustment of the location points will be carried out in a constructive atmosphere. At least, this is our attitude," said Nikol Pashinyan.
According to him, solid nerves and restraint are needed to not pay tribute to the forces interested in exploding the regional situation.