«Սահմանի 12 կմ-ից 7 կմ-ում տեղակայման կետերը հստակեցված են». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված». հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ գազամատակարարումն ու էլեկտրամատակարարումները դադարեցված են։
Վարչապետն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում նախօրեին տեղի ունեցած միջադեպին, երբ Գորիսից Ստեփանակերտ ուղևորվողներին թույլ չեն տվել վերադառնալ իրենց տներ. «Նախորդ օրվա միջադեպը կրկին արձանագրեց, որ միջազգային դատարանի վճիռը չի կատարվում, և մենք պետք է շարունակենք սրանից բխող մեր դիվանագիտական ջանքերը»։
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքին կապող Կոռնիձոր-Տեղ ճանապարհին՝ Փաշինյանը նշեց, որ դրա արդյունքում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի՝ մոտ 12 կմ հատվածի պահպանությունը պետք է ստանձնեն սահմանապահ զորքերը. «Սահմանի անմիջական պահպանության ստանձնման ժամանակ, ինչպես հայտնի է, որոշակի խնդիրներ են առաջացել, ինչի մասին տեղեկացրել էր ԱԱԾ-ն՝ ընդգծելով, որ երկու կողմերի տեղակայման ընթացքում ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ։ Որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը դիրքավորվել ու ինժեներական աշխատանքներ էր իրականացրել սահմանից 100-300 մետր առաջ՝ ՀՀ տարածքում։ Դրանից հետո պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ երկու կողմերի քարտեզագիրները ճշգրտեն իրավիճակը։ Այս ընթացքում սահմանապահների տեղակայման կետերի ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվել, և իրավիճակը որոշակիորեն բարելավվել է։ Մասնավորապես, 12 կմ-ից 7 կմ-ում տեղակայման կետերը հստակեցված են, 5 կմ վերաբերյալ աշխատանքները շարունակվում են։ Մեր տրամադրվածությունը եղել և շարունակում է մնալ իրավիճակի էսկալացիայից խուսափելը։ Հույս ունեմ՝ տեղակայման կետերի ճշգրտման աշխատանքները կիրականացվեն կառուցողական մթնոլորտում։ Համենայն դեպս, սա է մեր տրամադրվածությունը»,- ասել է  Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ հարկավոր են ամուր նյարդեր ու զսպվածություն՝ տարածաշրջանային իրավիճակը պայթեցնելու հարցում շահագրգիռ ուժերին տուրք չտալու համար։

«Уточнены точки дислокации в 7 км из 12 км границы». Премьер-министр
«Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает оставаться напряженной». Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, добавив, что поставки газа и электроэнергии прекращены.
Премьер-министр сослался на инцидент, произошедший вчера в Лачинском коридоре, когда людям, следовавшим из Гориса в Степанакерт, не разрешили вернуться в свои дома. «Инцидент предыдущего дня еще раз зафиксировал, что решение международного суда не выполняется, и мы должны продолжать наши дипломатические усилия, вытекающие из этого».
Коснувшись дороги Корнидзор-Тех, соединяющей Лачинский коридор, Пашинян отметил, что в связи с этим охрану примерно 12-километрового участка армяно-азербайджанской границы должны взять на себя пограничные войска.«Во время допущения непосредственной охраны границы, как известно, возникли определенные проблемы, о чем сообщила Служба национальной безопасности, подчеркнув, что в ходе развертывания с обеих сторон возникло неправильное прочтение карт. В некоторых местах азербайджанская сторона расположилась и провела инженерные работы за 100-300 метров до границы, на территории Республики Армения. После этого было решено, что ситуацию исправят картографы с обеих сторон. За этот период велась работа в направлении пунктов дислокации пограничников, и ситуация несколько улучшилась. В частности, указаны точки дислокации в 7 км из 12 км, Работы на 5 км продолжаются. Наша установка была и остается в том, чтобы избежать эскалации ситуации. Надеюсь, что корректировка точек локации будет проведена в конструктивной обстановке. По крайней мере, таково наше отношение».Об этом заявил Никол Пашинян.
По его словам, нужны крепкие нервы и выдержка, чтобы не отдать должное силам, заинтересованным во взрыве региональной ситуации