Քննարկվել են Հայաստանի և Կուբայի համագործակցության համար հնարավորությունները
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կուբայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օսկար Սանտանա Լեոն:
Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ հաջողություններ և արգասաբեր աշխատանք է մաղթել դիվանագիտական ծառայության ընթացքում:
Հանրապետության նախագահն իր խոսքում մասնավորապես նշել է. «Համոզված եմ, որ Ձեր նշանակումը մեծ նշանակություն կունենա մեր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման համար: Մենք իրոք բարեկամական երկրներ ենք և աշխարհագրական հեռավորությունը չի խանգարում մեր բարեկամությունը շարունակելուն: Կուբան հանրահայտ երկիր է աշխարհում, նաև յուրահատուկ երկիր է և 1959 թվականից հետո ավելի հանրահռչակ է դարձել: Մենք համոզված ենք, որ այն ձեռքբերումները, որոնք ունեցել եք այդ տարիների ընթացքում և որոնք ունեք շարունակական են լինելու: Ձեր նշանակմամբ նաև մենք ավելի կակտիվացնենք մեր համատեղ անելիքները»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և շնորհավորական խոսքերի համար նորանշանակ դեսպանը նշել է. «Նախևառաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այս ընդունելության և ջերմագին խոսքերի համար: Չնայած նրան, որ մեր երկրները փոքր երկրներ են, մենք կարողացել ենք պահպանել մեր բարեկամական հարաբերությունները բավական երկար տարիներ և չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը, մեր ժողովուրդները բավական նմանություններ ունեն հատկապես իրենց սրտամոտ լինելու առումով»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Կուբայի համագործակցության համար հնարավորությունները՝ մասնավորապես առողջապահության, բարձր տեխնոլոգիաների և գյուղատնտեսության ոլորտներում:
Զրույցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը նորանշանակ դեսպանին մանրամասներ է հայտնել հարավկովկասյան տարածաշրջանային իրողությունների վերաբերյալ: Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակմանն ու դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի վտանգին:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է միջազգային հարթակներում Հայաստանի և Կուբայի համագործակցությունը և շեշտվել երկկողմ հարաբերությունների սերտացմանն ուղղված ջանքերի անհրաժեշտությունը:

Обсуждены возможности сотрудничества между Арменией и Кубой
Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Куба Оскар Сантана Лео вручил верительные грамоты Президенту Республики Ваагну Хачатуряну.
Поздравив посла с назначением, Ваагн Хачатурян пожелал успехов и плодотворной работы на дипломатической службе.
Президент Республики особо отметил в своем выступлении. « Уверен, что ваше назначение будет иметь большое значение для развития отношений между нашими двумя странами. Мы действительно дружественные страны, и географическая удаленность не мешает нам продолжать нашу дружбу. Куба - известная в мире страна, это также уникальная страна, и после 1959 года она стала еще более известной. Мы уверены, что достижения, которых вы добились за эти годы и которые у вас есть, будут продолжаться. С вашим назначением мы также активизируем нашу совместную деятельность».
Выразив признательность за прием и поздравительные слова, новоназначенный посол отметил. «Во-первых, хочу поблагодарить вас за такой прием и добрые слова. Несмотря на то, что наши страны являются небольшими странами, мы смогли сохранить наши дружеские отношения на протяжении многих лет, и, несмотря на географическую удаленность, наши народы имеют много общего, особенно в плане их сердечности.
В ходе встречи были обсуждены возможности сотрудничества между Арменией и Кубой, в частности, в сферах здравоохранения, высоких технологий и сельского хозяйства.
В ходе беседы Президент Республики подробно рассказал новоназначенному послу о региональных реалиях Южного Кавказа. В своем выступлении Ваагн Хачатурян упомянул о блокаде Азербайджаном Лачинского гуманитарного коридора и связанной с этим опасности гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.
В ходе встречи с обеих сторон было подчеркнуто сотрудничество Армении и Кубы на международных площадках и подчеркнута необходимость усилий, направленных на сближение двусторонних отношений.