Արարատ Միրզոյանը և Նիկոլաե Չուկան մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ
Ապրիլի 4-ին Բուխարեստում Ռումինիայի վարչապետ Նիկոլաե Չուկան ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին:
Զրուցակիցներն արձանագրել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ գոհունակությամբ նշելով, որ երկար ընդմիջումից հետո ԱԳ նախարարի մակարդակով կազմակերպված պաշտոնական այցը կարող է այդ ուղղությամբ կարևոր խթան հանդիսանալ: Երկուստեք ընդգծվել է տնտեսական համագործակցության և գործարար կապերի զարգացման ուղղությամբ համատեղ ջանքերի գործադրման անհրաժեշտությունը՝ այս համատեքստում կարևորելով նաև Հայաստան-Ռումինիա միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի ձևաչափը:
Մտքեր են փոխանակվել ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված Հայաստան-ԵՄ ընդլայնվող համագործակության շուրջ: Բարձր է գնահատվել ինչպես Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին և զարգացման օրակարգին ԵՄ աջակցությունը, այնպել էլ Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանին ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայումը: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ռումինական կողմին առաքելության իրագործմանն աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Նիկոլաե Չուկան մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը Ռումինիայի վարչապետին է ներայացրել Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության այլ դրույթների կոպտագույն խախտումները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ արգրեսիաներն ու առավելապաշտական հռետորաբանությունը խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղություն և անվտանգություն հաստատելու ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը:
Ընդգծվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը և բոլոր խնդիրները խաղաղության գործընթացի միջոցով հասցեագրելու անհրաժեշտությունը:

Арарат Мирзоян и Николае Чука обменялись мыслями по региональным вопросам
4 апреля премьер-министр Румынии Николае Чука принял в Бухаресте министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна.
Собеседники отметили возможности расширения сотрудничества двух стран в различных сферах, с удовлетворением отметив, что в этом направлении официальный визит, организованный на уровне министра иностранных дел после длительного перерыва может стать важным стимулом. Обе стороны подчеркнули необходимость приложить совместные усилия в направлении экономического сотрудничества и развития деловых отношений, подчеркнув в этом контексте формат совместной межправительственной комиссии Армения-Румыния.
Состоялся обмен мыслями о расширяющемся сотрудничестве Армения-ЕС, основанном на общих ценностях. Высоко оценена поддержка ЕС демократических реформ и программы развития в Армении, а также развертывание гражданской наблюдательной миссии ЕС на межгосударственной границе Армения-Азербайджан. В этом контексте Министр иностранных дел поблагодарил румынскую сторону за поддержку в реализации миссии.
В ходе встречи Арарат Мирзоян и Николае Чука также обменялись мыслями по региональным вопросам.
Министр иностранных дел РА проинформировал премьер-министра Румынии о ситуации с безопасностью на Южном Кавказе. Министр Мирзоян подчеркнул, гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе из-за незаконной блокировки Азербайджаном Лачинского коридора.  Грубые нарушения других положений трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года, а также агрессии против суверенной территории Республики Армения и фанатичная риторика подрывают усилия армянской стороны по установлению мира и безопасности в регионе.
Подчеркнута недопустимость применения силы или угрозы силой и необходимость решения всех вопросов в рамках мирного процесса.