Արարատ Միրզոյանը և Նիկոլաե Չուկան մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ
Ապրիլի 4-ին Բուխարեստում Ռումինիայի վարչապետ Նիկոլաե Չուկան ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին:
Զրուցակիցներն արձանագրել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ գոհունակությամբ նշելով, որ երկար ընդմիջումից հետո ԱԳ նախարարի մակարդակով կազմակերպված պաշտոնական այցը կարող է այդ ուղղությամբ կարևոր խթան հանդիսանալ: Երկուստեք ընդգծվել է տնտեսական համագործակցության և գործարար կապերի զարգացման ուղղությամբ համատեղ ջանքերի գործադրման անհրաժեշտությունը՝ այս համատեքստում կարևորելով նաև Հայաստան-Ռումինիա միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի ձևաչափը:
Մտքեր են փոխանակվել ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված Հայաստան-ԵՄ ընդլայնվող համագործակության շուրջ: Բարձր է գնահատվել ինչպես Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին և զարգացման օրակարգին ԵՄ աջակցությունը, այնպել էլ Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանին ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայումը: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ռումինական կողմին առաքելության իրագործմանն աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Նիկոլաե Չուկան մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը Ռումինիայի վարչապետին է ներայացրել Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության այլ դրույթների կոպտագույն խախտումները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ արգրեսիաներն ու առավելապաշտական հռետորաբանությունը խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղություն և անվտանգություն հաստատելու ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը:
Ընդգծվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը և բոլոր խնդիրները խաղաղության գործընթացի միջոցով հասցեագրելու անհրաժեշտությունը:

Ararat Mirzoyan and Nikolae Chuka exchanged thoughts on regional issues
The interlocutors noted the possibilities of expanding cooperation between the two countries in various fields, noting with satisfaction that the official visit organized at the level of the Foreign Minister after a long break can be an essential stimulus in that direction. Both sides emphasized the need to make joint efforts in the direction of economic cooperation and development of business relations, emphasizing the format of the Armenia-Romania intergovernmental joint commission in this context.
Thoughts were exchanged on the expanding Armenia-EU cooperation based on shared values. The EU's support for democratic reforms, the development agenda in Armenia, and the deployment of the EU civilian observation mission on the Armenia-Azerbaijan interstate border were highly appreciated. In this context, the Minister of Foreign Affairs thanked the Romanian side for supporting the mission's implementation.
During the meeting, Ararat Mirzoyan and Nikolae Chuka also exchanged thoughts on regional issues.
RA Foreign Minister briefed the Romanian Prime Minister on the security situation in the South Caucasus. Minister Mirzoyan emphasized that Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor and the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh, the gross violations of other provisions of the tripartite declaration of November 9, 2020, as well as the aggressions against the sovereign territory of the Republic of Armenia and the extreme rhetoric undermine the direction of establishing peace and security in the region—The efforts of the Armenian side.
The inadmissibility of using force or the threat of power and the need to address all issues through the peace process was emphasized.