Նիկոլ Փաշինյանը Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավորների հետ քննարկել է համագործակցության օրակարգը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատգամավորներին՝ խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի գլխավորությամբ:
Վարչապետը, ողջունելով Շվեդիայի պատգամավորական պատվիրակության այցը Հայաստան, նշել է, որ երկու երկրներն ունեն դինամիկ զարգացող հարաբերություններ, և Շվեդիան` որպես ԵՄ անդամ, կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Շվեդիայի օժանդակությունը ՀՀ բարեփոխումների օրակարգին, ժողովրդավարության հզորացմանը և նշել միջխորհրդարանական համագործակցության դերը երկկողմ կապերի խորացման գործում:
Բյորն Սյոդերը շնորհակալություն է հայտնել Վարչապետին՝ բարձր գնահատականի համար և նշել, որ Շվեդիան ևս հետաքրքրված է Հայաստանի հետ գործընկերության զարգացմամբ: Ներկայացնելով պատվիրակության անդամներին՝ նա արդյունավետ է համարել հայ գործընկերների հետ շփումները և կիսվել իրենց այցի վերաբերյալ մանրամասներով:
Հանդիպմանը քննարկվել են ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Եվրոպական միության հետ գործընկերության շրջանակում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների և անվտանգային մարտահրավերների շուրջ: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության դերը: Տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության ապահովման առումով ընդգծվել է միջազգային հանրության կողմից շարունակական ջանքերի անհրաժեշտությունը:
Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատգամավորները վերահաստատել են աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին և նշել, որ Շվեդիան կշարունակի իր նպաստը բերել այդ գործընթացին:

Nikol Pashinyan discussed the cooperation agenda with the members of the Swedish Parliament
Today, Prime Minister Nikol Pashinyan received the deputies of the Sweden-Armenia friendship group of the Swedish Parliament, headed by Björn Söder, the leader of the group.
Welcoming the visit of the Swedish parliamentary delegation to Armenia, the Prime Minister noted that the two countries have dynamically developing relations, and Sweden, as a member of the EU, is an essential partner for Armenia. Nikol Pashinyan emphasized the importance of Sweden's support to the RA reform agenda and strengthening of democracy and noted the role of inter-parliamentary cooperation in deepening bilateral ties.
Björn Söder thanked the Prime Minister for the high evaluation and noted that Sweden is also interested in developing a partnership with Armenia. Introducing the delegation members, he considered the contacts with the Armenian partners effective and shared the details of their visit.
Issues related to cooperation within the framework of partnership with the European Union were discussed at the meeting.
Thoughts were exchanged on regional developments and security challenges. In this context, the role of the long-term observation mission of the EU has been emphasized on both sides. The need for continuous efforts by the international community was noted to ensure stability and peace in the region.
The deputies of the Sweden-Armenia friendship group reaffirmed support for democratic reforms in Armenia and noted that Sweden would continue to contribute to that process.