Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՌԴ փոխվարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի Ալեքսեյ Լոգվինի,ողջունում եմ Ձեզ և շատ ուրախ եմ մեր հանդիպման համար: Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչների միջև շփումների բարձր ինտենսիվություն ունենք, և չնայած դրան՝ առավել դինամիկ շփումների կարիք կա, քանի որ մեր օրակարգն այնքան հագեցած է, որ ոչ միշտ է հաջողվում սպառել բոլոր հարցերը:
Վստահ եմ, որ այսօր մենք կքննարկենք հարցերի բավական լայն շրջանակ՝ տնտեսական և քաղաքական հարցեր, տարածաշրջանային և միջազգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր: Ինձ համար մշտապես հաճելի է հանդիպել Ձեզ հետ և հնարավորություն ունենալ՝ քննարկելու այդ բոլոր հարցերը: Բարի գալուստ»:
Ռուսաստանի փոխվարչապետն իր հերթին ասել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, շատ շնորհակալ եմ: Ինձ նույնպես շատ հաճելի է հանդիպել Ձեզ հետ, քննարկել մեր երկկողմ օրակարգի հարցերը: Ցանկանում եմ առաջին հերթին նշել Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության փոխհարաբերությունների ռազմավարական բնույթը: Իհարկե, դրանք հարաբերություններ են, որոնք ներկայիս տեսքով կառուցվում են վերջին 30 տարվա ընթացքում, իսկ իրականում բազմադարյա պատմություն ունեն, և մեկ անգամ չէ, որ բախվել են տարբեր մարտահրավերների՝ ներառյալ տնտեսական ճգնաժամերը, գլոբալ առևտրատնտեսական համակարգի փոփոխությունները:
Չնայած դրան՝ մենք շարունակում ենք ամրապնդել մեր համագործակցությունը տնտեսական ոլորտում, և նախորդ տարի փոխադարձ առևտրաշրջանառության աճի շատ լավ ցուցանիշներ ունենք: Ռուսաստանից Հայաստան ներդրումները ևս լավ ընթացքի մեջ են: Մենք իրապես ուրախանում ենք այն հաջողություններով, որ արձանագրում է Հայաստանի տնտեսությունը՝ որպես Եվրասիական տնտեսական միության մեծ տնտեսության մի մաս և այն առավելությունները, որ տալիս է Միությունը, իհարկե, տեսանելի են»:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է եղել առևտրատնտեսական կապերին և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների:

Никол Пашинян принял вице-премьера РФ
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял вице-премьера Российской Федерации Алексея Оверчука. Во встрече также принял участие вице-премьер-министр РА Мгер Григорян. В своем выступлении премьер-министр Пашинян отметил:
«Уважаемый Алексей Логвинович, приветствую вас и очень рад нашей встрече. Должен с удовлетворением отметить, что у нас высокая интенсивность контактов между представителями Республики Армения и Российской Федерации, и, несмотря на это, есть потребность в более динамичных контактах, потому что наша повестка настолько насыщена, что не всегда можно исчерпать все вопросы.
Уверен, что сегодня мы обсудим широкий круг вопросов: экономические и политические вопросы, вопросы, связанные с региональной и международной обстановкой. Мне всегда приятно встретиться с вами и иметь возможность обсудить все эти вопросы. Добро пожаловать":
Вице-премьер России  в свою очередь, заявил.
«Дорогой Никол Воваевич, большое спасибо. Мне также очень приятно встретиться с Вами и обсудить вопросы нашей двусторонней повестки дня. Прежде всего, хотел бы отметить стратегический характер отношений между Российской Федерацией и Республикой Армения. Безусловно, это отношения, которые в нынешнем виде выстраивались в течение последних 30 лет, но на самом деле имеют многовековую историю и не раз сталкивались с различными вызовами, в том числе экономическими кризисами, изменениями в мировой торгово-экономической системе. .
Несмотря на это, мы продолжаем укреплять наше сотрудничество в экономической сфере, и в прошлом году у нас были очень хорошие показатели роста взаимного товарооборота. Инвестиции из России в Армению также находятся на хорошем уровне. Мы очень довольны успехами, достигнутыми экономикой Армении как части большой экономики Евразийского экономического союза, и преимущества, которые дает Союз, безусловно, видны».
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся повестки армяно-российского сотрудничества. Были обсуждены торгово-экономические отношения и другие темы, представляющие взаимный интерес.