Հայաստանը նոր համաձայնագրով կստանա 92.3 մլն եվրոյի վարկ
Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև ստորագրվել է «Կանաչ, դիմակայուն և ներառական զարգացման քաղաքականության վարկ» բյուջետային աջակցության վարկային համաձայնագիրը՝ 92,300,000 եվրո արժողությամբ:
Համաձայնագիրը ստորագրել են ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը: Բյուջետային աջակցության միջոցներն ուղղվելու են «Հայաստանի Հանրապետության 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պակասուրդի ֆինանսավորմանը:
Ծրագրով նախատեսվում է իրականացնել հետևյալ գործընթացները.
- Կլիմայի փոփոխության մեղմացման և հարմարվողականության խթանում և շրջակա միջավայրի կառավարման համար կարգավորող շրջանակի բարելավում

Армения получит кредит в размере 92,3 млн евро по новому соглашению
Между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития было подписано соглашение о кредите «Зеленый, устойчивый и инклюзивный заем на политику развития» и поддержку бюджета на сумму 92 300 000 евро
Соглашение подписали министр финансов РА Ваге Ованнисян и директор армянского офиса Всемирного банка Каролин Гегинат. Средства бюджетной поддержки будут направлены на финансирование дефицита, установленного Законом РА "О Государственном бюджете Республики Армения на 2023 год".
В рамках проекта планируется реализовать следующие процессы:
- Содействие смягчению последствий изменения климата и адаптации к ним, а также совершенствование нормативно-правовой базы для управления окружающей средой