Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի փոխնախագահին
Ապրիլի 3-ին Բուխարեստում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Վասիլ Դանիել Սուչիուի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև խորհրդարանական կապերի ակտիվացման, պարբերական փոխայցելությունների կազմակերպման հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է երկու ժողովուրդների միջև պատմական ու մշակութային ընդհանրությունների և առկա ներուժի հիման վրա Հայաստանի և Ռումինիայի միջև փոխգործակցության զարգացման կարևորությունը:
Հանդիպումից հետո Արարատ Միրզոյանի և Վասիլ Դանիել Սուչիուի մասնակցությանբ Պատգամավորների պալատում կայացել է Ռումինիայի հայտնի գործիչ, ազգությամբ հայ գեներալ Հակոբ Զատիկին (Յակոբ Զադիկ) նվիրված ցուցահանդեսի բացումը: Միջոցառման ընթացքում ելույթով հանդես են եկել Ռումինիայի խորհրդարանի պատգամավոր, ազգային փոքրամասնությունների խմբի նախագահ Վարուժան Փամբուկչյանը և Ռումինիայի գրողների միության առաջին փոխնախագահ, Ռումինիայի հայերի միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը: Ընդգծվել է տարբեր ժամանակահատվածներում Ռումինիայի հասարակական-քաղաքական, գիտակրթական ու մշակութային կյանքում ռումինահայ համայնքի ներկայացուցիչների ներդրումը, որի վառ օրինակներից է Ռումինիայի և այլ երկրների բարձր գնահատանքին արժանացած գեներալ Հակոբ Զատիկի գործունեությունը:
Ծանոթություն. 2019թ. դեկտեմբերի 16-ին Ռումինիայի հայերի միության հարյուրամյակի առթիվ Ռումինիայի Պատգամավորների պալատում տեղի ունեցած հանդիսավոր ընդունելության ժամանակ Ռումինիայի հայերի միությունը, ի նշան հայ-ռումինական դարավոր բարեկամության, Ռումինիայի խորհրդարանին նվիրաբերել է խաչքար, որը տեղադրված է խորհրդարանի դահլիճներից մեկում։

Ararat Mirzoyan met with the Vice President of the Chamber of Deputies of Romania
On April 3, in Bucharest, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, met with the Deputy Speaker of the Chamber of Deputies of Romania, Vasile-Daniel Suciu.
The interlocutors discussed activating parliamentary ties between the two countries and organized periodic mutual visits. Both sides emphasized the importance of developing cooperation between Armenia and Romania based on the historical and cultural commonalities between the two peoples and the existing potential.
After the meeting, with the participation of Ararat Mirzoyan and Vasile-Daniel Suciu., the exhibition's opening, dedicated to the famous Romanian figure, Armenian general Hakob Zadik (Jacob Zadik), was held in the Chamber of Deputies. During the event, Varuzhan Pambukchyan, a Member of the Parliament of Romania, Chairman of the National Minorities Group, and Varuzhan Voskanyan, First Vice-President of the Writers' Union of Romania, President of the Union of Armenians of Romania, made a speech. The contribution of representatives of the Romanian-Armenian community to the social-political, scientific-educational, and cultural life of Romania in different periods was highlighted, one of the vivid examples of which is the activity of General Hakob Zatik, who Romania and other countries highly appreciated.
Acquaintance: 2019 On December 16, during the solemn reception held in the Chamber of Deputies of Romania on the occasion of the hundredth anniversary of the Union of Armenians of Romania, the Union of Armenians of Romania donated to the Parliament of Romania a khachkar, which is placed in one of the halls of the Parliament, as a sign of centuries-old Armenian-Romanian friendship.