«Մենք գնահատում ենք Ռումինիայի արժեքավոր ներդրումը ԵՄ համապատասխան քննարկումներում». Միրզոյանը՝ Բոգդան Աուրեսկուին
Ապրիլի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ռումինիայի ԱԳ նախարար Բոգդան Աուրեսկուի հետ: Հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցի, այնուհետև շարունակվել ընդլայնված կազմով՝ երկու պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Հանդիպումից հետո նախարարները ստորագրել են «2023-24թթ. Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության միջև գործողությունների պլանը»: Նախարարների ներկայությամբ տեղի է ունեցել նաև հայ-ռումինական համատեղ նամականիշի մարում՝ նվիրված ռումինահայ հայտնի բժիշկ Անա Ասլանին:
Հայաստանի և Ռումինիայի ԱԳ նախարարները հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով, որի ընթացքում նախարար Միրզոյանը նշել է.
«Հարգելի պարոն նախարար,
Նախ, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել գործընկերոջս՝ նախարար Բոգդան Աուրեսկուին, ջերմ ընդունելության և օգտակար քննարկումների համար:
Այսօր մենք հնարավորություն ունեցանք քննարկել Հայաաստանի և Ռումինիայի միջև երկկողմ համագործակցության թեմաների լայն շրջանակ: Մենք ստորագրեցինք երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 2023-2024թթ. համատեղ գործողությունների ծրագիրը: Շարունակելով այն ուղին, որ մեր երկրներն անցել են անկախացումից ի վեր՝ մենք հայտնեցինք երկկողմ օրակարգն առավել ամրապնդելու մեր հստակ պատրաստակամությունը: Իրավապայմանագրային բազայի հետագա ընդլայնումը, հաճախակի քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումը, ինչպես նաև մշակութային և գիտակրթական բնագավառներում համագործակցության խորացումն, անշուշտ, կծառայեն այդ նպատակին: Մենք պատրաստակամություն հայտնեցինք քայլեր ձեռնարկել նաև տնտեսական հարաբերությունների և գործարար կապերի ամբողջական ներուժն իրացնելու ուղղությամբ:
Հարկ է նշել, որ մեր երկու երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունները ձևավորվել են նաև հայ և ռումինացի ժողովուրդների դարավոր կապերի միջոցով: Այս համատեքստում կցանկանայի ընդգծել Ռումինիայում հայերի կարևոր դերն ու ներդրումը և մեր երախտագիտությունը հայտնել Ռումինիայի իշխանություններին հայկական համայնքի և նրա մշակութային ու կրոնական ժառանգության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի համար: Դրա վառ օրինկաներից է «Հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում Հայոց լեզվի, այբուբենի և մշակույթի օր հռչակելու մասին» օրենքի ընդունումը:
Հարգելի մասնակիցներ,
Անցնելով Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը՝ նշեմ, որ հանդիպման օրակարգում էին մեր ընդլայնվող համագործակցության մի շարք թեմաներ, այդ թվում՝ Հայաստան-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսությունը և Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը: Մենք նաև մտքեր փոխանակեցինք Արևելյան գործընկերության և Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում մեր փոխգործակցության շուրջ:
Կցանկանայի ընդգծել, որ 2022թ. սեպտեմբերին Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայից անմիջապես հետո ԵՄ դիտորդների գործուղումը Հայաստան-Ադրբեջան միջազգային սահմանի հայկական կողմ և հետագայում ԵՄ երկարաժամկետ քաղաքացիական մշտադիտարկան առաքելության տեղակայումը հանդիսանում է ԵՄ կարևոր ներգրավվածություն մեր տարածաշրջանում: Նշեմ, որ մենք գնահատում ենք Ռումինիայի արժեքավոր ներդրումը ԵՄ համապատասխան քննարկումներում:
Շարունակելով տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության թեման՝ պետք է նշեմ, որ մենք անդրադարձանք Հարավային Կովկասում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին: Ես ներկայացրի գործընկերոջս այն գոյաբանական մարտահրավերները, որոնք սպառնում են և Հայաստանի Հանրապետությանը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին:
Ցավոք, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերը հասցեագրելու վերաբերյալ միջազգային հանրության կոչերին Ադրբեջանը պատասխանում է 2022թ. դեկտեմբերից ի վեր Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ, ահաբեկումներով, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն իրենց տները հարկադրաբար լքելուն դրդող այլ գործողություններով ու էթնիկ զտումների համակարգված քաղաքականությամբ:
Միջազգային կառույցների թիրախային կոչերի և պահաջների շարքում հարկ է ընդգծել Ադրբեջանի դեմ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը: Դատարանը փաստել է, որ առկա է «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» Կոնվենցիայի շրջանակներում հայերի իրավունքներին անդառնալի վնաս հասցնելու անմիջական վտանգ և Ադրբեջանին պարտադրել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Պետք է նշեմ, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության միակ բացահայտ խախտումը չէ։ Չկա հայտարարության գրեթե մի դրույթ, որը խախտված չլինի Ադրբեջանի կողմից։ Հայ ռազմագերիներին շարունակաբար պատանդառության մեջ պահելու, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքով արտատարածքային միջանցքի պահանջների հետ մեկտեղ, Ադրբեջանը չի ապահովում «ներքին տեղահանված անձինք և փախստականների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո»։
Ավելին, Ադրբեջանը շարունակում է ամենաբարձր մակարդակով հնչեցնել իր ատելության խոսքը և ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ինչպես նաև տեղում համակարգված ագրեսիվ գործողություններ իրականացնել և օկուպացված պահել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի շուրջ 150 քմ:
Մենք կարծում ենք, որ մեր գործընկերները, միջազգային հանրությունը կարևոր դերակատարում ունեն, որը հնարավոր է իրականացնել՝ օգտագործելով համապատասխան գործիքներն ու մեխանիզմները, այդ թվում՝ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելով Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ։
Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է Ադրբեջանի հետ կառուցողական երկխոսություն վարելու իր պատրաստակամության մասին՝ ատելության խոսքից, նախապայմաններից և ռազմատենչ հռետորաբանությունից զերծ միջավայրում՝ հանուն Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և անվտանգության հաստատման։ Հայաստանն ունի ամուր քաղաքական կամք տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հասնելու համար, և չնայած բոլոր դժվարություններին մենք բարեխղճորեն շարունակում ենք բանակցություններն Ադրբեջանի հետ։
Հարգելի պարոն նախարար,
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն այսօրվա անկեղծ զրույցի համար։ Ես իրապես շահագրգռված եմ շարունակել մեր երկխոսությունը՝ նոր լիցք հաղորդելու մեր երկու երկրների հարաբերությունների օրակարգի ընդլայնմանը։
Եվ, ամփոփելով, հարգելի Բոգդան, ես հրավիրում եմ Ձեզ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում այցելել Երևան»:

"We appreciate Romania's valuable contribution to the relevant EU discussions," Mirzoyan to Bogdan Aurescu
On April 3, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Romanian Minister Bogdan Aurescu. The meeting started with a private conversation and then continued in an expanded format with the participation of two delegations.
After the meeting, the ministers signed the "2023-24 action plan between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Ministry of Foreign Affairs of Romania". In the presence of the ministers, the redemption of the joint Armenian-Romanian stamp dedicated to the famous Romanian-Armenian doctor Ana Aslan took place.
The Foreign Ministers of Armenia and Romania held a joint press conference, during which Minister Mirzoyan stated:
First, I would like to thank my colleague, Minister Bogdan Aurescu, for his warm welcome and valuable discussions.
Today we had the opportunity to discuss a wide range of topics of bilateral cooperation between Armenia and Romania. We signed the 2023-2024 joint action plan between the two countries foreign ministries. Continuing our countries' path since independence, we expressed our apparent willingness to strengthen the bilateral agenda further. Further expanding the legal treaty base, holding frequent political consultations, and deepening cooperation in the cultural and scientific-educational spheres will undoubtedly serve this purpose. We expressed our readiness to take steps to realize the full potential of economic relations and business ties.
It should be noted that the bilateral relations between our two countries were formed through centuries-old ties between the Armenian and Romanian peoples. In this context, I would like to emphasize Armenians' important role and contribution to Romania and express gratitude to the Romanian authorities for their caring attitude toward the Armenian community and its cultural and religious heritage. One of its vivid examples is adopting the law "On declaring October 12 as the day of the Armenian language, alphabet, and culture in Romania".
Dear participants,
Turning to the Armenia-EU partnership, several topics of our expanding cooperation were on the agenda of the meeting, including the dialogue on Armenia-EU political and security issues and the effective implementation of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. We also exchanged ideas on our interaction within the framework of the Eastern Partnership and the European Political Community.
I want to emphasize that immediately after Azerbaijan's aggression against Armenia in September 2022, the dispatch of EU observers to the Armenian side of the Armenia-Azerbaijan international border and the subsequent deployment of the EU's long-term civilian monitoring mission is an essential involvement of the EU in our region. We appreciate Romania's valuable contribution to the relevant EU discussions.
Continuing the topic of regional security and stability, we touched on the latest developments in the South Caucasus. I presented to my colleague the ontological challenges that threaten both the Republic of Armenia and the people of Nagorno Karabakh.
Unfortunately, Azerbaijan responded to the international community's calls to address the rights and security issues of the people of Nagorno Karabakh in 2022. since December, with the blocking of the Lachin Corridor, intimidation and other actions forced the Armenians of Nagorno-Karabakh to leave their homes and with a systematic policy of ethnic cleansing.
Among the targeted appeals and demands of the international structures, it is necessary to highlight the legally binding decision of the International Court of Justice against Azerbaijan on February 22. The court stated that there was an immediate threat of irreparable harm to the rights of Armenians within the framework of the Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination. It forced Azerbaijan to take all necessary measures to ensure the uninterrupted movement of people, vehicles, and goods in both directions through the Lachin Corridor.
I must mention that the illegal blocking of the Lachin Corridor in 2020 is not the only clear violation of the tripartite declaration of November 9. There is almost no provision in the statement that Azerbaijan does not violate. Along with the continuous holding of Armenian prisoners of war as hostages, as well as the demands for an extraterritorial corridor through the sovereign territory of the Republic of Armenia, Azerbaijan does not ensure "the return of internally displaced persons and refugees to the Nagorno Karabakh territory and adjacent regions under the supervision of the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees."
Moreover, Azerbaijan continues to voice its hate speech and belligerent rhetoric at the highest level, carries out systematic aggressive actions on the ground, and occupies around 150 square meters of the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Our partners, the international community, have an essential role to play, which can be implemented using appropriate tools and mechanisms, including sending a global fact-finding mission to the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh.
Armenia has repeatedly declared its readiness to hold a constructive dialogue with Azerbaijan in an environment free from hate speech, preconditions, and bellicose rhetoric to establish stable peace and security in the South Caucasus. Armenia has a strong political will to achieve peace and stability in the region, and despite all the difficulties, we continue negotiations with Azerbaijan in good faith.
Dear Mr. Minister,
Thank you once again for today's honest conversation. I am interested in continuing our dialogue to give new impetus to expanding the agenda of relations between our two countries.