ՀՀ իշխանությունների ձգտումը մեկն է՝ խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում. Խաչատուրյան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են Շվեդիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանը, Արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը և ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը:
Ողջունելով հյուրերին Հանրապետության նախագահը կարևորել է հայ-շվեդական միջխորհրդարանական հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը:
«Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում և, իհարկե, նաև նախագահի նստավայրում: Այս առիթն օգտագործելով ես շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ ակտիվ համագործակցության և աջակցության համար: Այս երեսուն տարիների ընթացքում հայ-շվեդական հարաբերություններն իրենց զարգացումն են ապրել, որոնք հիմնված են եղել հստակ սկզբունքների և արժեքների վրա, դրանք ժողովրդավարական ինստիտուտներն են, մարդու իրավունքները և, իհարկե, ազատությունների պահպանումը: Ես համոզված եմ, որ այսօրվա ձեր այցելությունն էլ կնպաստի և մեր երկրների հարաբերությունների զարգացմանը և իհարկե, դուք ևս մեկ անգամ հնարավորություն կունենաք շփվել երկրի ղեկավարության և ձեր գործընկերների հետ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, իշխանությունների ձգտումը մեկն է՝ խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում և բանակցությունների միջոցով վերջնական խաղաղության համաձայնագիր կնքել Ադրբեջանի հետ»,- ասել է նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար Բյորն Սյոդերն իր խոսքում նշել է. «Շնորհակալություն ընդունելության համար, մեզ համար պատիվ է Ձեզ հանդիպել: Ինչպես գիտեք, մենք ներկայացնում ենք Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խումբը, որը նախկինում համեմատաբար փոքրաթիվ էր: Խորհրդարանական ընտրություններից հետո մեր բարեկամական խումբը համալրվեց նոր անդամներով: Կարծում եմ սա վկայում է Շվեդիայում Հայաստանի և տարածաշրջանի վերաբերյալ հետաքրքրության աճի մասին: Անշուշտ, մենք նաև շատ ենք կարևորում միջխորհրդարանական համագործակցությունը»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես հայ-շվեդական փոխգործակցության օրակարգի վերաբերյալ հարցերի լայն շրջանակ, այնպես էլ Եվրամիության հարթակում երկու երկրների համագործակցության սերտացման ուղիներն ու հեռանկարները: Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում անդրադարձել է տարածաշրջանային իրողություններին, շվեդ խորհրդարանականներին մանրամասներ է հայտնել ավելի քան երեք ամիս ադրբեջանական կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատման հեռանկարին Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է հարևանների հետ առանց նախապայմանների բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման, հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման և սահմանների բացման իր դիրքորոշմանը:

Цель властей РА – установление мира в регионе. Хачатурян
Президент Республики Ваагн Хачатурян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Швеция-Армения парламента Швеции Бьёрном Сёдером. Во встрече приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Швеции Александр Арзуманян, заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян и депутат Рипсиме Григорян.
Приветствуя гостей, Президент Республики отметил динамичное развитие армяно-шведских межпарламентских отношений.
«Приветствую вас в Республике Армения и, конечно же, в резиденции президента. Пользуясь случаем, хочу поблагодарить вас за активное сотрудничество и поддержку. За эти тридцать лет армяно-шведские отношения пережили свое развитие, в основе которых были четкие принципы и ценности, это демократические институты, права человека и, конечно же, сохранение свобод. Уверен, что ваш сегодняшний визит будет способствовать развитию отношений между нашими странами, и, конечно же, у вас еще раз будет возможность пообщаться с руководством страны и вашими коллегами. Целью правительства и властей Республики Армения является установление мира в регионе и заключение окончательного мирного соглашения с Азербайджаном путем переговоров", - сказал президент.
Выразив благодарность за прием, Бьёрн Сёдер отметил в своем выступлении. «Спасибо за прием, для нас большая честь познакомиться с вами. Как вы знаете, мы представляем группу дружбы Швеция-Армения, которая раньше была относительно небольшой. После парламентских выборов наша дружная группа пополнилась новыми членами. Думаю, это свидетельствует о растущем интересе в Швеции к Армении и к этому региону. Конечно, мы также придаем большое значение межпарламентскому сотрудничеству».
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, касающихся повестки армяно-шведского взаимодействия, а также пути и перспективы более тесного сотрудничества двух стран на площадке Европейского Союза. В своем выступлении президент Ваагн Хачатурян коснулся региональных реалий, проинформировал шведских парламентариев о блокаде азербайджанской стороной Лачинского гуманитарного коридора более трех месяцев.
Касаясь перспективы установления прочного и прочного мира на Южном Кавказе, Президент Республики подчеркнул, что Армения привержена своей позиции установления добрососедских отношений со своими соседями без предварительных условий, разблокирования каналов связи и открытия границ.