ՀՀ իշխանությունների ձգտումը մեկն է՝ խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում. Խաչատուրյան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են Շվեդիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանը, Արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը և ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը:
Ողջունելով հյուրերին Հանրապետության նախագահը կարևորել է հայ-շվեդական միջխորհրդարանական հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը:
«Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում և, իհարկե, նաև նախագահի նստավայրում: Այս առիթն օգտագործելով ես շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ ակտիվ համագործակցության և աջակցության համար: Այս երեսուն տարիների ընթացքում հայ-շվեդական հարաբերություններն իրենց զարգացումն են ապրել, որոնք հիմնված են եղել հստակ սկզբունքների և արժեքների վրա, դրանք ժողովրդավարական ինստիտուտներն են, մարդու իրավունքները և, իհարկե, ազատությունների պահպանումը: Ես համոզված եմ, որ այսօրվա ձեր այցելությունն էլ կնպաստի և մեր երկրների հարաբերությունների զարգացմանը և իհարկե, դուք ևս մեկ անգամ հնարավորություն կունենաք շփվել երկրի ղեկավարության և ձեր գործընկերների հետ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, իշխանությունների ձգտումը մեկն է՝ խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում և բանակցությունների միջոցով վերջնական խաղաղության համաձայնագիր կնքել Ադրբեջանի հետ»,- ասել է նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար Բյորն Սյոդերն իր խոսքում նշել է. «Շնորհակալություն ընդունելության համար, մեզ համար պատիվ է Ձեզ հանդիպել: Ինչպես գիտեք, մենք ներկայացնում ենք Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խումբը, որը նախկինում համեմատաբար փոքրաթիվ էր: Խորհրդարանական ընտրություններից հետո մեր բարեկամական խումբը համալրվեց նոր անդամներով: Կարծում եմ սա վկայում է Շվեդիայում Հայաստանի և տարածաշրջանի վերաբերյալ հետաքրքրության աճի մասին: Անշուշտ, մենք նաև շատ ենք կարևորում միջխորհրդարանական համագործակցությունը»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես հայ-շվեդական փոխգործակցության օրակարգի վերաբերյալ հարցերի լայն շրջանակ, այնպես էլ Եվրամիության հարթակում երկու երկրների համագործակցության սերտացման ուղիներն ու հեռանկարները: Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում անդրադարձել է տարածաշրջանային իրողություններին, շվեդ խորհրդարանականներին մանրամասներ է հայտնել ավելի քան երեք ամիս ադրբեջանական կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատման հեռանկարին Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է հարևանների հետ առանց նախապայմանների բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման, հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման և սահմանների բացման իր դիրքորոշմանը:

The aim of the RA authorities is to establish peace in the region; Khachaturian
President of the Republic Vahagn Khachaturyan received the delegation headed by Björn Söder, head of the Sweden-Armenia friendship group of the Swedish Parliament. RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Sweden Alexander Arzumanyan, Deputy Minister of Foreign Affairs Paruyr Hovhannisyan, and MP Hripsime Grigoryan participated in the meeting.
Welcoming the guests, the President of the Republic highlighted the dynamic development of Armenian-Swedish inter-parliamentary relations.
"I welcome you to the Republic of Armenia and, of course, to the president's residence. I take this opportunity to thank you for your active cooperation and support. During these thirty years, Armenian-Swedish relations have experienced their development, which was based on clear principles and values; these are democratic institutions, human rights, and, of course, the preservation of freedoms. I am sure your visit today will contribute to developing relations between our countries. Of course, you will once again have the opportunity to communicate with the country's leadership and your colleagues. The aim of the government and authorities of the Republic of Armenia is to establish peace in the region and conclude a final peace agreement with Azerbaijan through negotiations," the president said.
Expressing his gratitude for the reception, Björn Söder noted in his speech. "Thank you for the reception; it is an honor for us to meet you. As you know, we represent the Sweden-Armenia friendship group, which used to be relatively small. After the parliamentary elections, our friendly group was filled with new members. I think this indicates the growing interest in Armenia and the region in Sweden. Of course, we also attach great importance to inter-parliamentary cooperation."
During the meeting, a wide range of issues related to the agenda of Armenian-Swedish interaction was discussed, as well as the ways and perspectives of closer cooperation between the two countries on the platform of the European Union. In his speech, President Vahagn Khachaturyan referred to the regional realities and informed the Swedish parliamentarians about the Azerbaijani side's blockade of the Lachin humanitarian corridor for more than three months.
Referring to the prospect of establishing stable and lasting peace in the South Caucasus, the President of the Republic emphasized that Armenia is committed to establishing neighborly relations with its neighbors without preconditions, unblocking communication channels, and opening borders.