Նախարարը ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցչին
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն  ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի նորանշանակ ներկայացուցիչ Կավիտա Բելանիին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում փախստականների իրավական պաշտպանության, ապաստանի տրամադրման և համապատասխան դատական գործերի քննության վերաբերյալ հարցեր։
Կողմերը կարևորել են արդարադատության ոլորտի ընթացիկ բոլոր բարեփոխումներում փախստականներին և ապաստան հայցողներին առնչվող դրույթների պատշաճ ներառումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել դատավորների մասնագիտացման, հանրային պաշտպանների և քրեակատարողական հիմնարկների աշխատակիցների կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությանը։
Նախարարը և Փախստականների գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչը պայմանավորվել են համագործակցությունն առավել զարգացնել՝ ի շահ ոլորտում առկա մի շարք խնդիրների լուծման և փախստականների ու ապաստան հայցողների իրավունքների պաշտպանության:
Այս համատեքստում կարևորվել են նախանշված համագործակցության ուղղությունների համակարգման և դրանք առավել նպատակային ու արդյունավետ դարձնելու առաջնահերթությունը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում կազմակերպել համատեղ կլոր սեղան-քննարկում՝ փախստականների և ապաստանի հայցողների հարցերում ներգրավված բոլոր պետական կառավարման մարմինների և ոլորտի մասնագետների մասնակցությամբ:

The minister received the representative of the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees in Armenia
Minister of Justice Grigor Minasyan received the newly appointed representative of the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees in Armenia, Kavita Belani. During the meeting, issues related to the legal protection of refugees in Armenia, the provision of asylum, and the examination of relevant court cases were discussed.
The parties emphasized the proper inclusion of provisions related to refugees and asylum seekers in all current justice sector reforms.
During the meeting, reference was made to the need for the specialization of judges and public defenders and the development of the capacities of employees of penitentiary institutions.
The minister and the representative of the Armenian office of the High Commissioner for Refugees agreed to develop further cooperation to solve several problems in the field and protect the rights of refugees and asylum seekers.
In this context, the priority of coordinating the indicated directions of cooperation and making them more targeted and effective was emphasized.
An agreement has been reached to organize a joint round table discussion shortly with the participation of all state administration bodies and experts in the field involved in the issues of refugees and asylum seekers.