Ռուբինյանն արժևորել է ԵՄ դիտորդական առաքելության դերակատարությունը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Խորվաթիայի խորհրդարանի Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն ու Խորվաթիան ունեն պատմական և մշակութային ընդհանրություններ: Հայ-խորվաթական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է բարեկամական խմբերի փոխայցերը, արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Զրուցակիցներն արժևորել են միջազգային հարթակներում ակտիվ համագործակցությունը: Խորվաթ խորհրդարանականների խնդրանքով Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկայիս վիճակը, ինչպես նաեւ իրադրությունը տարածաշրջանում:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունից` ԱԺ փոխնախագահն արժևորել է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերակատարությունը: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներն ընդգծել են երկկողմ կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությունը, կարևորել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը:

Rubinyan valued the role of the EU observation mission in Armenia
On April 3, Deputy Speaker of the RA National Assembly Ruben Rubinyan received the delegation headed by Davor Ivo Stier, head of the Croatia-Armenia Friendship Group of the Croatian Parliament.
Welcoming the guests, Ruben Rubinyan emphasized that Armenia and Croatia have historical and cultural similarities. In developing Armenian-Croatian inter-parliamentary relations, the NA vice-president emphasized mutual visits of friendly groups and practical cooperation.
The interlocutors valued active cooperation on international platforms. At the request of the Croatian parliamentarians, Ruben Rubinyan presented the current state of the Armenia-Turkey relations regulation process and the situation in the region.
Speaking about RA-EU cooperation, the NA Vice-President valued the role of the European Union Civilian Observation Mission in Armenia. Expressing gratitude for the reception, the members of the Croatia-Armenia friendship group emphasized the necessity of revitalizing bilateral relations and establishing peace in the region.