Լեհաստանը վաղուց հետևում է Հայաստանում՝ սահմանին տիրող իրավիճակին և մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ
Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամներն ապրիլի 3-ին հանդիպել են Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռադոսլավ Ֆոգիելի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով գործընկերներին` Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ համագործակցության սերտացումը` ընդգծելով խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների միջեւ ձեւավորված գործակցությունն ու հանդիպումները:
Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ թե' կորոնավիրուսային համավարակի, թե' Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայ ժողովուրդը մշտապես զգացել է Լեհաստանի աջակցությունը: «Կարեւոր է, որ դուք հիմա նույնպես մեր կողքին եք»,- ասել է բարեկամական խմբի ղեկավարը` այս համատեքստում արժեւորելով Լեհաստանի Սենատի կողմից վերջերս ընդունված բանաձեւը, որով դատապարտվում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը: Արուսյակ Ջուլհակյանը շնորհակալություն է հայտնել Լեհաստանին` Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման կապակցությամբ` ընդգծելով այդ հարցում Լեհաստանի ջանքերը: Նշվել է, որ դիտորդական առաքելության տեղակայումից հետո իրավիճակը որոշակիորեն կայունացել է: «Առաքելության տեղակայումից հետո չենք ունեցել ոչ լուրջ էսկալացիա, ոչ էլ Ադրբեջանի կողմից առարկայական սադրիչ գործողություններ: Համարում ենք, որ այդ առաքելությունն է  զսպող ազդեցություն ունենում մեր հարեւանի սադրիչ գործողությունների վրա»,- ասել է խմբի ղեկավարը:
Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռադոսլավ Ֆոգիելի խոսքով Լեհաստանը վաղուց հետեւում է Հայաստանում, մասնավորապես, սահմանին տիրող իրավիճակին եւ մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շրջափակման կապակցությամբ: «Կարծում ենք, որ միջանցքը հնարավորինս արագ պետք է վերաբացվի, եւ Հայաստանի ու իր հարեւանի միջեւ հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով»,- ասել է նա: Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` լեհ խորհրդարանականը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը նույնպես  Լեհաստանի ուշադրության կենտրոնում է: «Լեհաստանը փորձում է հնարավորինս աջակցել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին: Նկատում ենք այն բարեփոխումները, որոնք արդեն իրականացվել են»,- ասել է պատգամավորը: Պատվիրակության ղեկավարը հետաքրքրվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առկա հարաբերություններով:
Այս համատեքստում Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամ Արման Եղոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը ցանկանում է կնքել խաղաղության պայմանագիր` առանց խաղաղության: «Մենք չենք տեսնում խաղաղության ձգտման որեւէ նշան Ադրբեջանի կողմից գետնի վրա եւ բանակցություններում»,- ասել է նա եւ հավելել, որ Ադրբեջանը մեծացնում է իր սպառազինությունը, սկսել է շրջանառել «Արեւմտյան Ադրբեջան» եզրույթը, որը, նրանց պատկերացմամբ, այսօրվա Հայաստանն է: Նրանք պաշտոնական ռազմավարություն են մշակել, թե ինչպես պետք է վերադառնան «Արեւմտյան Ադրբեջան»:
Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամ Սեյրան Օհանյանը նույնպես կարեւորել է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը, երախտագիտություն հայտնել Լեհաստանին` Հայաստանի եւ Արցախի համար այս դժվարին ժամանակներում աջակցության համար: Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է միջազգային հանրության հասցեական եւ ճիշտ գնահատականների առկայությունը` ընդգծելով, որ Ադրբեջանի հռետորաբանությունը եւ սադրանքները չեն խոսում այն մասին, որ Ադրբեջանը կողմ է տարածաշրջանում խաղաղությանը: Սեյրան Օհանյանն անդրադարձել է նաեւ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժմանը, ՌԴ-ի հետ ռազմավարական համագործակցությանը: «Մեր տարածաշրջանում ռեալ, գետնի վրա, ռազմավարական առումով, անվտանգության պահպանման, նաեւ հետագա հակամարտությունների կանխարգելման առումով մենք տեսնում ենք այդ ռազմավարական համագործակցությունը»,- ընդգծել է նա:
Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամ Հասմիկ Հակոբյանն անդրադարձել է խնդրին` նշելով, որ իր համար բարդ իրավիճակում Հայաստանը մնացել է առանց ռազմավարական գործընկերոջ եւ անվտանգության երաշխավորի աջակցության: «44-օրյա պատերազմից հետո ոչ մեկ անգամ, փաստացի, ամենաքիչը երեք անգամ Ադրբեջանը Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա հարձակում է գործել եւ ունեցել տարածքային առաջխաղացում: Բոլոր այս դեպքերում ՀԱՊԿ-ը չի տվել անգամ քաղաքական գնահատական, որ եղել է Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա հարձակում»,- ասել է նա: Պատգամավորի խոսքով այս բոլոր դեպքերում ՌԴ-ի կողմից հնչել է բացառապես հայտարարություն, որ ընթանում են բանակցություններ Ադրբեջանի հետ: Արդյունքում Ադրբեջանը շարունակել է մնալ առաջխաղացված դիրքում:
Հանդիպմանը հայ եւ լեհ գործընկերներն ընդգծել են երկու երկրների միջեւ առկա համագործակցության լայն շրջանակը` այդ հարցում կարեւորելով ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:

Poland has been following the situation on the border in Armenia for a long time and is concerned about the blockade of the Lachin Corridor.
On April 3, the members of the Armenia-Poland friendship group met with the delegation led by the head of the Poland-Armenia friendship group, Radoslaw Fogiel.
Welcoming the colleagues, the head of the Armenia-Poland friendship group, Arusyak Julhakyan, highlighted the closer cooperation between the two countries, emphasizing the collaboration and meetings between the foreign relations committees of the parliaments.
Arusyak Julhakyan noted that during the coronavirus pandemic and the 44-day war unleashed by Azerbaijan, the Armenian people always felt the support of Poland. "It is important that you are also on our side now," said the friendship group leader, in this context, valuing the recently adopted resolution by the Polish Senate condemning Azerbaijan's blockade of the Lachin Corridor. Arusyak Julhakyan thanked Poland for deploying the European Union civilian observation mission in Armenia, emphasizing Poland's efforts in this matter. It was noted that after the deployment of the observation mission, the situation has somewhat stabilized. "After the deployment of the mission, we did not have any serious escalation, nor any substantive, provocative actions by Azerbaijan. We believe that this mission has a restraining effect on the provocative actions of our neighbor," said the head of the group.
According to the head of the Poland-Armenia friendship group, Radoslaw Vogiel, Poland has long been following the situation in Armenia, particularly on the border, and is concerned about the blockade of the Lachin Corridor. "We believe that the corridor should be reopened as soon as possible, and relations between Armenia and its neighbor should be settled peacefully," he said. Turning to regional issues, the Polish parliamentarian noted that the Nagorno-Karabakh problem is also at the center of Poland's attention. "Poland is trying to support the reforms implemented in Armenia as much as possible. We notice the reforms that have already been implemented," said the deputy. The head of the delegation was interested in the existing relations between Armenia and Azerbaijan.
In this context, Arman Yeghoyan, a member of the Armenia-Poland friendship group, noted that Azerbaijan wants to sign a peace treaty without peace. "We don't see any sign of Azerbaijan's pursuit of peace on the ground and in the negotiations," he said, adding that Azerbaijan is increasing its armaments and has started circulating the term "Western Azerbaijan," which, in their opinion, is today's Armenia. They have developed an official strategy for returning to "West Azerbaijan."
Seyran Ohanyan, a member of the Armenia-Poland friendship group, also emphasized the development of relations between the two countries and expressed gratitude to Poland for its support in these difficult times for Armenia and Artsakh. Seyran Ohanyan emphasized the presence of correct and correct assessments of the international community, stressing that Azerbaijan's rhetoric and provocations do not indicate that Azerbaijan favors peace in the region. Seyran Ohanyan also referred to Azerbaijan's invasion of Armenia's sovereign territory and strategic cooperation with Russia. "In our region, we see that strategic cooperation in real terms, on the ground, strategically, in terms of maintaining security, as well as preventing future conflicts," he emphasized.
Hasmik Hakobyan, a member of the Armenia-Poland friendship group, addressed the issue, noting that in a difficult situation for him, Armenia was left without the support of a strategic partner and security guarantor. "After the 44-day war, not once, at least three times, Azerbaijan attacked the sovereign territory of Armenia and had a territorial advance. In all these cases, the CSTO did not even give a political assessment that there was an attack on the sovereign territory of Armenia," he said. According to the deputy, in all these cases, the Russian side only announced that negotiations with Azerbaijan were underway. As a result, Azerbaijan continued to remain in an advanced position.
At the meeting, the Armenian and Polish partners emphasized the wide range of existing cooperation between the two countries, highlighting the EU-Armenia Comprehensive and Extended Partnership Agreement.