«Լեհաստանը նախատեսում է ԵՄ առաքելությունում դիտորդների ներգրավվածության ընդլայնում». ԱԺ նախագահը՝ Ռադոսլավ Ֆոգիելի
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռադոսլավ Ֆոգիելի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանն արձանագրվել է երկու երկրների հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ միջխորհրդարանական համագործակցությունը հայ-լեհական միջպետական հարաբերություններում կարեւոր ձեւաչափ է` առանձնացնելով երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Խոսելով 2023 թվականին Լեհաստանում կայանալիք ընտրություններից` լեհ գործընկերները հավաստիացրել են, որ դրանք ազդեցություն չեն ունենալու Հայաստանի հետ իրականացվելիք համագործակցության եւ օրակարգային հարցերի վրա. մասնավորեցվել է հատկապես հայ-լեհական համագործակցությունը Հայաստան-ԵՄ շրջանակում: Լեհ գործընկերները նշել են, որ Հայաստանը համարում են եվրաընտանիքի անդամ եւ հետեւում են մեր երկրում կատարվող քայլերին:
Կողմերը մեծ նշանակություն են տվել նաեւ միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակում երկու բարեկամ երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների միջեւ կառուցողական փոխգործակցությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն առանձնահատուկ կարեւորել է Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումն Ադրբեջանի հետ սահմանին, ինչը բարենպաստ է անվտանգության, տարածաշրջանում կայունության ապահովման եւ տեղում վստահության ձեւավորման առումով: «Տեղյակ ենք նաեւ, որ այս տարվա կեսին Լեհաստանը նախատեսում է առաքելությունում դիտորդների ներգրավվածության ընդլայնում, ինչը մեզ համար մեծապես ողջունելի է»,- ասել է նա:
Եզրափակելով խոսքը` ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է Հարավային Կովկասում խաղաղության օրակարգին եւ հույս ունի, որ Ադրբեջանը նույնպես իր գործողություններն ու հռետորաբանությունը կհամապատասխանեցնի մեր տարածաշրջանում խաղաղության եւ համագործակցության իր հայտարարած նպատակին: Այս համատեքստում նա հիշատակել է Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ Լեհաստանի Սենատի ընդունած բանաձեւը, որում կոչ է արվում անհապաղ բացել միջանցքն առանց նախապայմանների: «Մենք ակնկալում ենք մեր գործընկերներից անօրինական եւ անմարդկային գործողությունների դատապարտում` ընդհուպ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառում»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարն Ալեն Սիմոնյանին է փոխանցել Լեհաստանի Սեյմի նախագահ Էլժբիետա Վիտեկի` Լեհաստան պաշտոնական այցի հրավերը:

«Польша планирует расширить участие наблюдателей в миссии ЕС». Председатель Национального собрания Радослав Фогель
3 апреля Председатель НС РА Ален Симонян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Польша-Армения Радославом Фогелем.
На встрече было зафиксировано динамичное развитие отношений между двумя странами.
Председатель НС РА отметил, что важным форматом в армяно-польских межгосударственных отношениях является межпарламентское сотрудничество, подчеркнув эффективное взаимодействие между дружественными группами двух парламентов.
На встрече обсуждался ряд вопросов, касающихся региональной безопасности. Говоря о выборах, которые состоятся в Польше в 2023 году, польские партнеры заверили, что они не окажут влияния на вопросы сотрудничества и повестки дня, которые предстоит реализовать с Арменией, особенно армяно-польское сотрудничество в рамках Армения-ЕС. Польские партнеры отметили, что считают Армению членом европейской семьи и следят за шагами, предпринимаемыми в нашей стране.
Стороны также придали большое значение конструктивному взаимодействию парламентских делегаций двух дружественных стран в рамках международных парламентских ассамблей.
Спикер НС придал особое значение размещению миссии наблюдателей ЕС на границе с Азербайджаном, что благоприятно с точки зрения безопасности, обеспечения стабильности в регионе и укрепления доверия на местах. «Мы также знаем, что в середине этого года Польша планирует расширить участие наблюдателей в составе миссии, что нами очень приветствуется», — сказал он.
Завершая свое выступление, Спикер Национального Собрания РА отметил, что Армения привержена мирной повестке дня на Южном Кавказе и надеется, что Азербайджан также будет согласовывать свои действия и риторику с провозглашенной им целью мира и сотрудничества в нашем регионе. В этом контексте он упомянул принятую Сенатом Польши резолюцию о блокаде Лачинского коридора, призывающую к немедленному открытию коридора без предварительных условий. "Мы ожидаем, что наши партнеры осудят незаконные и бесчеловечные действия и даже применят санкции против Азербайджана", - сказал Ален Симонян.
Руководитель группы дружбы Польша-Армения передал Алену Симоняну приглашение спикера Сейма Польши Эльжбеты Витек посетить Польшу