Միրզոյանը Ռումինիայի սենատի նախագահին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում առկա մարտահրավերները
Ապրիլի 3-ին Բուխարեստում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ռումինիայի Սենատի գործող նախագահ Ալինա-Շտեֆանիա Գորգիուի հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել հայ-ռումինական երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի: Ընդգծվել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում՝ նշելով երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամական խմբերի արդյունավետ համագործակցության ծավալման և փոխայցելությունների կարևորությունը:
Երկուստեք նշվել է Ռումինիայի հայ համայնքի կարևոր ներդրումը երկու ժողովուրդների, իսկ անկախացումից ի վեր՝ երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում կապերի ամրապնդման գործում: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Ռումինիայի իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության նկատմամբ ցուցաբերվող վերաբերմունքը, այդ թվում՝ «Հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում Հայոց լեզվի, այբուբենի և մշակույթի օր հռչակելու մասին» օրենքի ընդունումը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերի:
ՀՀ ԱԳ նախարարը Ռումինիայի Սենատի գործող նախագահին հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում առկա մարտահրավերները, Ադրբեջանի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության չկատարման արդյունքում պահպանվող մարդասիրական խնդիրները, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիների ապօրինի պատանդառությունը: Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի առանցքային խնդիրներին արդար լուծումներ գտնելու ուղղությամբ հայկական կողմի տեսլականին ու ջանքերին:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կատարման, միջանցքի արգելափակման՝ առանց նախապայմանների վերացման, ԼՂ-ում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների քաղաքականության կանխման հրամայականը:

Мирзоян представил вызовы на Южном Кавказе председателю Сената Румынии
3 апреля в Бухаресте состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с исполняющей обязанности председателя Сената Румынии Алиной-Стефанией Горджиу.
В ходе встречи собеседники коснулись вопросов двусторонней армяно-румынской повестки дня. Подчеркнута роль парламентской дипломатии в развитии отношений двух стран, отметив важность эффективного сотрудничества и взаимных визитов дружественных групп в парламентах двух стран.
Обе стороны отметили важный вклад армянской общины Румынии в укрепление связей между двумя народами, а с момента обретения независимости и между двумя странами в различных областях. В этом контексте министр Мирзоян высоко оценил отношение румынских властей к армянскому культурному и религиозному наследию, в том числе принятие закона «Об объявлении 12 октября днем ​​армянского языка, алфавита и культуры в Румынии».
В ходе встречи собеседники затронули вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности.
Министр иностранных дел Республики Армения подробно представил исполняющему обязанности председателя Сената Румынии существующие вызовы в установлении мира на Южном Кавказе гуманитарные проблемы, сохраняющиеся в результате невыполнения Азербайджаном заявления от 9 ноября 2020 года, включая незаконный захват в заложники армянских военнопленных. Министр Мирзоян коснулся видения и усилий армянской стороны по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном и поиску справедливого решения ключевых проблем нагорно-карабахского вопроса.
Касаясь блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость выполнения решения Международного суда ООН от 22 февраля, блокирования коридора без снятия предварительных условий и недопущения проводимой Азербайджаном политики этнических чисток в Нагорно-Карабахской области.