Արմեն Գրիգորյանը շեշտել է միջազգային փաստահավաք խումբ ԼՂ և Լաչինի միջանցք ուղարկելու անհրաժեշտությունը
31 Մարտի, 18:48
Աշխատանքային այցով Լիտվայի Հանրապետությունում գտնվող ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մարտի 30-ին և 31-ին աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել Լիտվայի նախագահի խորհրդական Կեստուտիս Բուդրիսի, Լիտվայի վարչապետի ազգային անվտանգության և կոռուպցիայի կանխարգելման հարցերով խորհրդական Կեստուտիս Լանչինսկասի, ինչպես նաև արտաքին գործերի փոխնախարարներ Յովիտա Նելյուպշիենեի և Մանտաս Ադոմենասի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի և Լիտվայի Հանրապետությունների բարեկամական հարաբերությունները, կարևորել են դրանց ամրապնդմանն ուղղված բարձր մակարդակով հանդիպումները: ԱԽ քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի իշխանություններին՝ Հայաստանում ԵՄ առաքելության ներկայությանն աջակցելու համար։
Քարտուղար Գրիգորյանը լիտվացի գործընկերներին է ներկայացրել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային միջավայրը՝ Ադրբեջանի հավանական էսկալացիայի վերաբերյալ մտահոգությունները, ինչպես նաև մանրամասներ՝ Լաչինում տիրող հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ, շեշտելով՝ միջազգային փաստահավաք խումբ Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք ուղարկելու խիստ անհրաժեշտությունը։
Լիտվացի գործընկերներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել Հայաստանին անվտանգային հարցերով, հատկապես՝ կիբեռանվտանգության ոլորտում աջակցելու վերաբերյալ։

Armen Grigoryan emphasized the need to send an international fact-finding group to the Nagorno-Karabakh and Lachin corridor
On March 30 and 31, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan, who is in the Republic of Lithuania on a working visit, had working meetings with Kestutis Budris, adviser to the President of Lithuania, Kestutis Lancinskas, adviser to the Lithuanian Prime Minister on national security and prevention of corruption, as well as with the Deputy Ministers of Foreign Affairs, Jovita Nelupshiene, and Mantas Adomenas.
During the meetings, the parties appreciated the friendly relations of the Republics of Armenia and Lithuania and emphasized the importance of high-level meetings to strengthen them. The Secretary of the Security Council thanked the Lithuanian authorities for supporting the presence of the EU mission in Armenia.
Secretary Grigoryan presented to his Lithuanian colleagues the security environment created around Armenia and Nagorno-Karabakh, the concerns about the possible escalation of Azerbaijan, and details about the humanitarian crisis in Lachin, stressing the urgent need to send an international fact-finding team to Nagorno-Karabakh and the Lachin corridor.
Lithuanian partners have expressed their readiness to support Armenia in security matters, especially cyber security.