ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ փոփոխվել է դեպի ԼՂ երթուղին․ «2022թ. օգոստոսին Ադրբեջանի և ԼՂ իշխանությունների համաձայնության արդյունքում Լաչինի միջանցքի երթուղին փոխվեց նոր ճանապարհի գործարկմամբ։ Բայց քանի որ Լաչինի միջանցքը ՀՀ-ին կապող միջանցքն ամբողջությամբ պատրաստ չէր, գործարկվեց ժամանակավոր երթուղի, որը ՀՀ տարածք մուտք էր գործում Կոռնիձորի կամրջով, ապա նորից՝ Ադրբեջանի տարածք, ապա նորից՝ ՀՀ տարածք։ Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ այդ երթուղին պետք է գործեր մինչև 2023թ ապրիլի 1-ը։ Նախօրեին մենք տեղեկացրել ենք ադրբեջանական կողմին, որ, համաձայն պայմանավորվածության, Կոռնիձորի կամրջից հետո ճանապարհը շարունակվելու է միայն ՀՀ տարածքով, և ՀՀ սահմանապահ զորքերը ստանձնել են այդ հատվածում ՀՀ պետական սահմանի պահպանությունը։ Ընդգծեմ, որ սահմանապահ զորքերը տեղակայվելու են ՀՀ պետական սահմանին այն նույն դիրքերում, որտեղ մինչ օրս ՊՆ ստորաբաժանումներն են տեղակայված։ Պետք է արձանագրեմ, որ ադրբեջանական լրահոսում հայտնվեցին տեղեկություններ, որով փորձ է արվում տեղի ունեցածը ներկայացնել որպես հերթական «բլոգբաստեր»։ Այս մոտեցումն առնվազն կառուցողական չէ։ Կրկնում եմ՝ հայկական դիրքերի որևէ փոփոխություն այս ամենի արդյունքում տեղի չի ունեցել այն տարբերությամբ, որ մենք մտադիր ենք խնդրո առարկա հատվածի պահպանությունն, ի տարբերություն նախկինի, իրականացնել սահմանապահ զորքերի միջոցով»։
Վարչապետը հույս է հայտնել, որ այս գործընթացը տեղի կունենա առանց սադրանքների. «Ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, ՀՀ կառավարությունն անդադրում վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին։ Հույս ունենք, որ առաջիկայում կոնկրետ տեղաշարժեր կլինեն ինչպես Ստեփանակերտ-Բաքու, այնպես էլ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային ձևաչափում»։

«Изменений армянских позиций не произошло». Никол Пашинян (ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян сообщил, что маршрут в НК изменен."2022 год в августе в результате договоренности властей Азербайджана и Нагорного Карабаха был изменен маршрут Лачинского коридора с запуском новой дороги. Но поскольку коридор, соединяющий Лачинский коридор с Арменией, не был полностью готов, был запущен временный маршрут, который через Корнидзорский мост выходил на территорию Республики Армения, затем снова на территорию Азербайджана, затем снова на территорию Республика Армения. Согласно достигнутой договоренности, этот маршрут должен действовать до 1 апреля 2023 года. Вчера мы проинформировали азербайджанскую сторону о том, что согласно договоренности после Корнидзорского моста дорога будет продолжаться только по территории Республики Армения, а охрану дороги взяли на себя пограничные войска Республики Армения.
Хочу подчеркнуть, что пограничные войска будут дислоцированы на государственной границе РА на тех же позициях, где до сих пор дислоцируются подразделения Министерства обороны, я вынужден подчеркнуть, что эта информация появилась в азербайджанских СМИ, чем делается попытка представить инцидент как очередной «блокбастер». Повторяю, каких-либо изменений армянских позиций не произошло, единственное изменение в том, что мы намерены охрану участка границы осуществлять погранвойсками, а не подразделениями Минобороны.
Премьер-министр выразил надежду, что этот процесс пройдет без провокаций. «Несмотря на все трудности, правительство РА подтверждает свою приверженность мирной повестке дня. Мы надеемся, что в ближайшее время произойдут конкретные изменения как в переговорном формате Степанакерт-Баку, так и в формате Армения-Азербайджан».