Ադրբեջանը հերթական ներխուժումն է իրականացրել ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակում է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը, այլև հերթական ներխուժումն է իրականացրել ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի». հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում։
Նրա խոսքով՝ ներխուժման փաստն արձանագրել է նաև ՌԴ ՊՆ-ն՝ պաշտոնական հաղորդագրությամբ. «Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի կատարում արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի որոշումը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը վերացնելու մասին, այլև ավելի է սրում իրավիճակը՝ ԼՂ նաև ներքին տրանսպորտային հաղորդակցությունն արգելափակելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկելով։ 20/54 բարձունքից ադրբեջանական կողմն ուղիղ դիտարկման տակ է վերցրել Ստեփանակերտը, Հին շեն, Մեծ շեն և մի քանի այլ գյուղեր կապող գրունտային ճանապարհը»։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հայտարարություններին, թե այդ ճանապարհով ՀՀ-ն ռազմական բեռներ է տեղափոխում, Փաշինյանն ասաց. «Սա բացարձակապես իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն է»։ Ըստ նրա՝ այդ տեղեկատվությունը պրոպագանդիստական սուտ է, որի նպատակը հնարավոր էսկալացիայի լեգիտիմություն ստեղծելն է. «ՀՀ-ն դեպի ԼՂ ռազմական փոխադրումներ չի իրականացնում, ՀՀ-ն ԼՂ-ում բանակ չունի»,- շեշտեց Փաշինյանը։

Азербайджан осуществил очередное вторжение в зону ответственности российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе (ВИДЕО)
«Азербайджан не только продолжает незаконно блокировать Лачинский коридор, но и совершил очередное вторжение в зону ответственности российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе». Об этом сегодня на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, факт вторжения также зафиксирован официальным сообщением Минобороны РФ. "Таким образом, мы можем зафиксировать, что Азербайджан не только не выполняет решение Международного суда ООН от 22 февраля о снятии незаконной блокировки Лачинского коридора, но и усугубляет ситуацию, предпринимая шаги по блокированию внутреннего транспортного сообщения Нагорного Карабаха. С высоты 20/54 азербайджанская сторона непосредственно наблюдала за грунтовой дорогой, соединяющей Степанакерт, Старый Шен, Мец Шен и ряд других сел.
Касаясь заявлений Азербайджана о том, что по этому маршруту РА перевозит военные грузы, Пашинян сказал . «Это совершенно неверная информация». По его словам, эта информация является пропагандистской ложью, цель которой — создать легитимность для возможной эскалации. "Республика Армения не осуществляет военные перевозки в Нагорный Карабах, у Армении нет армии в Нагорном Карабахе", - подчеркнул Пашинян.