Ես հավատում եմ ժողովրդավարության ուժին. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նախաձեռնությամբ առցանց անցկացվող Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովին հանդես է եկել ելույթով:
Հայաստանի վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո նախագահ Բայդեն,
Պետությունների հարգարժան առաջնորդներ,
Ինձ համար պատիվ ու հաճույք է Հայաստանի Հանրապետության անունից ելույթ ունենալ Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովին։
Չնայած համաշխարհային և տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ Հայաստանը հետևողականորեն շարունակում է իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը։
Դրա արդյունքում մեր երկիրը բարելավել է իր դիրքերը համաշխարհային տարբեր վարկանիշներում։ Freedom House-ը Հայաստանին դասել է որպես «ազատ» երկիր «Ինտերնետի ազատության» իր տարեկան զեկույցում: Հայաստանն աննախադեպ առաջընթաց է գրանցել նաև «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության կողմից հրապարակված 2022 թվականի մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքսում՝ բարելավելով իր դիրքերը 12 կետով։ Անցած տարի Հայաստանը 7 կետով բարելավել է իր դիրքերը Economist Intelligence Unit-ի կողմից հրապարակված ժողովրդավարության ինդեքսում։
Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է պայքարել կլիմայի փոփոխության դեմ՝ ցածր արտանետումներով էներգետիկ ոլորտ և կենսունակ կանաչ տնտեսություն կառուցելու համար: Մենք առաջընթաց ենք գրանցել «Energy Trilemma Index 2021» էներգետիկական միջազգային վարկանիշում՝՝ զբաղեցնելով 53-րդ տեղը 127 երկրների շարքում։
Մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը զուգընթաց, մենք 2022 թվականի սեպտեմբերին ստիպված էինք բախվել Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի դեմ ագրեսիայի, ինչը հանգեցրեց Ադրբեջանի կողմից մեր ինքնիշխան տարածքի մի մասի օկուպացմանը։
Դեռևս սեպտեմբերին մենք զգացինք ժողովրդավարական երկրների միասնականությունը և նրանց կողմից Հայաստանի դեմ ագրեսիայի հստակ դատապարտումը։ Ցանկանում եմ օգտվել այս հնարավորությունից և մեր երախտագիտությունը հայտնել Միացյալ Նահանգներին և մյուս գործընկերներին, որոնք դիվանագիտական միջոցներով օգնեցին մեզ կասեցնել հետագա ներխուժումը։
Հայաստանը խստորեն դատապարտում է մարդու իրավունքների խախտումներն ամբողջ աշխարհում, և մենք շատ բան պետք է անենք միասին՝ կանխելու ցեղասպանությունները, էթնիկ զտումները և վայրագությունները: Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում հայերի հետ, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը և դրա հետևանքով ծառացած հումանիտար ճգնաժամը, միանշանակ ԼՂ-ում հայերի էթնիկ զտումների փորձ է։ Եվ մենք չենք կարող աչք փակել դրա վրա։ Միևնույն ժամանակ, ես կրկնում եմ, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին։ Մենք համոզված ենք, որ տարածաշրջանի խաղաղ զարգացումն այլընտրանք չունի, և որ ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ մնալը կօգնի մեզ գտնել ճանապարհ դեպի խաղաղություն։
Ժողովրդավարությունը շարունակական աշխատանք է, և մենք կշարունակենք ստանձնել նոր պարտավորություններ՝ Հայաստանի համար նոր նշաձող սահմանելով համաշխարհային ժողովրդավարական վարկանիշային աղյուսակում։

I believe in the power of democracy; Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan made a speech at the second online Summit for Democracy, held at the initiative of US President Joe Biden.
The Prime Minister of Armenia, in particular, noted.
"Dear President Biden,
Dear Heads of State,
It is an honor and a pleasure to speak on behalf of the Republic of Armenia at the second Summit for Democracy.
Despite the global and regional challenges, Armenia consistently continues to implement the agenda of democratic reforms.
As a result, our country has improved its position in various world rankings. Freedom House ranked Armenia as a "free" country in its annual "Internet Freedom" report. Armenia has also made unprecedented progress in the 2022 World Press Freedom Index published by Reporters Without Borders, improving its position by 12 points. Last year, Armenia improved its position by 7 points in the democracy index published by the Economist Intelligence Unit.
The Government of Armenia continues to fight climate change to build a low-emissions energy sector and a vibrant green economy. We have progressed in the international energy ranking "Energy Trilemma Index 2021", taking 53rd place among 127 countries.
Along with strengthening democratic institutions in our country, in September 2022, we faced aggression against the internationally recognized territory of the Republic of Armenia, which led to Azerbaijan's occupation of a part of our sovereign territory.
Back in September, we felt the unity of democratic countries and their clear condemnation of aggression against Armenia. I want to take this opportunity to express our gratitude to the United States and other partners who have helped us through diplomatic means to prevent further invasion.
Armenia strongly condemns human rights violations worldwide, and we must do a lot together to prevent genocides, ethnic cleansing, and atrocities. What is happening today with the Armenians in Nagorno-Karabakh, the blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan and the resulting humanitarian crisis, is an attempt at ethnic cleansing of the Armenians in Nagorno-Karabakh. And we cannot turn a blind eye to it. At the same time, I repeat that Armenia remains committed to the peace process with Azerbaijan. We are convinced that the region's peaceful development has no alternative and that adherence to democratic values will help us find peace.
Democracy is a continuous work, and we will continue to take on new commitments, setting a new benchmark for Armenia in the global democracy ranking.