Հայաստանը ողջունում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ուղղված գերմանական կողմի ջանքերը. Ալեն Սիմոնյանը Գերմանիայում է
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 28-ին հանդիպել է ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Բերբել Բասին:
Խորհրդարանների ղեկավարների առանձնազրույցից հետո Ալեն Սիմոնյանը եւ Բերբել Բասը շրջել են Բունդեսթագում, որից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հանդիպմանը կարեւորվել են երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը՝ արձանագրելով Ազգային ժողովի եւ Բունդեսթագի միջեւ խորհրդարանական բազմաշերտ համագործակցության, պատգամավորների փոխայցերի կարեւորությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկումը եւ գնահատում Գերմանիայի աջակցությունն այս հարցում:
Ներկայացնելով հետպատերազմյան իրավիճակը եւ խոսելով տարածաշրջանում անվտանգային հարցերին շուտափույթ լուծումներ տալու անհրաժեշտությունից՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ շատերի ուշադրությունից վրիպում են Հարավային Կովկասում՝ Հայաստանի եւ հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ոչ պակաս կործանարար զարգացումները:
Բունդեսթագի գործընկերոջ խնդրանքով Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է փոխանցել Լաչինի միջանցքի ճգնաժամից, շրջափակման մեջ գտնվող 120.000 արցախցիներին սպառնացող վտանգից եւ հումանիտար բազմաշերտ խնդիրներից:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը, շարունակելով էթնիկ զտումների քաղաքականությունը եւ կյանքի անտանելի պայմաններ ստեղծելով, ամբողջ աշխարհի աչքի առջեւ բռնի տեղահանության է դրդում տեղի հայ բնակչությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը Հաագայում իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշում է կայացրել Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոց կիրառելու վերաբերյալ՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների անխափան տեղաշարժը:
«Ակնկալում ենք մեր գերմանացի գործընկերներից գործուն քայլերի ձեռնարկում՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման ճանապարհով»,- շեշտել է նա:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը ողջունում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ուղղված գերմանական կողմի ջանքերը՝ շնորհակալություն հայտնելով Գերմանիայի կառավարությանը՝ Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու կապակցությամբ:
Կողմերը քննարկել են պառլամենտարիզմի, խորհրդարանական դիվանագիտության եւ ժողովրդավարության հարցերում ակտիվ փոխգործակցության հնարավորությունները:
Անդրադառնալով աշխարհում տիրող անհանգիստ եւ խաղաղության դեմ սպառնալիք պարունակող իրադրությանը՝ կողմերը փաստել են երկարատեւ խաղաղության անհրաժեշտությունը: Բունդեսթագի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել տարածաշրջանի, Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվության, ուղիղ եւ բաց զրույց ծավալելու համար` նշելով, որ իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստ է ջանքեր ներդնել իրադրության շտկմանը նպաստելու, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման համար: Նա հավելել է, որ պատերազմները մարդկային չարիք են եւ առաջին հերթին ճակատագրեր են խեղում՝ ցավ ու տառապանք պատճառելով, ինչն անթույլատրելի եւ մերժելի է քաղաքակիրթ մարդկության կողմից:

Armenia welcomes the efforts of the German side towards peace in the region; Alen Simonyan is in Germany
28 March, 15:49
As part of the working visit to the Federal Republic of Germany, the delegation headed by RA NA Speaker Alen Simonyan met with the President of the GDR Bundestag, Berbel Bass, on March 28.
After the private conversation of the heads of the parliaments, Alen Simonyan and Berbel Bas toured the Bundestag, after which the meeting with an expanded composition took place.
At the meeting, the stable development of friendly relations between the two countries and the deepening of inter-parliamentary cooperation was emphasized, noting the importance of multi-layered parliamentary cooperation between the National Assembly and the Bundestag and mutual visits of deputies.
RA NA Speaker noted that Armenia attaches great importance to implementing the EU-Armenia Comprehensive and Extended Partnership Agreement and appreciates Germany's super.
Presenting the post-war situation and discussing the need to provide quick solutions to the security issues in the region, the RA NA Speaker noted the no less devastating developments in the South Caucasus, around Armenia and the Armenian-populated Nagorno-Karabakh, are being overlooked by many.
At the request of a colleague of the Bundestag, Alen Simonyan conveyed details of the crisis in the Lachine Corridor, the danger to the 120,000 Artsakh residents under siege, and multifaceted humanitarian problems.
He noted that Azerbaijan, continuing the policy of ethnic cleansing and creating unbearable living conditions, is forcing the local Armenian population to be forcibly deported in front of the eyes of the whole world.
RA NA Speaker reminded that on February 22, the International Court of Justice in The Hague made a legally binding decision to apply an urgent measure against Azerbaijan, obliging Azerbaijan to take all necessary steps to ensure the uninterrupted movement of people, vehicles, and cargo through the Lachin Corridor.
"We expect our German partners to take active steps to ensure the immediate implementation of the Court's decision by Azerbaijan by applying sanctions against Azerbaijan," he stressed.
He added that Armenia welcomes the German side's efforts toward peace in the region, thanking the German government for supporting the decision to deploy a long-term EU monitoring mission in Armenia.
The parties discussed the possibilities of active interaction on the issues of parliamentarians, parliamentary diplomacy, and democracy.
Referring to the troubled and threatening situation in the world, the parties confirmed the need for long-term peace. The head of the Bundestag thanked for the comprehensive information about the region, Armenia, and the Armenians living in Nagorno-Karabakh and for conducting a direct and open conversation, noting that he is ready to make efforts to improve the situation and strengthen democratic values within the scope of his authority. He added that wars are a human evil, and first of all, they mutilate destinies, causing pain and suffering, which is unacceptable and rejected by civilized humanity.
At the end of the meeting, the Speaker of the RA National Assembly invited the German counterpart to Armenia for an official visit.