ՌԴ-ն բավարարվել է ադրբեջանական ագրեսիաների վերաբերյալ միայն հայտարարություններ տարածելով
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերը, քանիցս խախտելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, դիրքային առաջխաղացում են ունեցել Արցախում, որը, սակայն, չի կանխվել Ռուսաստանի կողմից։ Միաժամանակ, ռուսական կողմը հայտարարություն է տարածել, թե ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ են տարվում խնդիրը կարգավորելու ուղղությամբ։ Եվ, որպես կանոն, հաղորդագրություն տարածվելուց հետո թեման փակվել է։ Նույն բանը կարելի է ասել Հայաստանի պարագայում, երբ Ադրբեջանը ներխուժել է ՀՀ սուվերեն տարածք, օկուպացրել, և կրկին հարցը լուծում չի ստացել։
Radar Armenia-ն ներկայացնում է այդօրինակ դեպքերի ժամանակագրությունը։
Եվ այսպես, ամենաթարմ նման դեպքը տեղի ունեցավ 2023թ. մարտի 29-ին, երբ Ադրբեջանը հերթական ներխուժումն է իրականացրել ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի, փակել Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում և 20/54 բարձունքից ուղիղ դիտարկման տակ վերցրել Ստեփանակերտը, Հին շեն, Մեծ շեն և մի քանի այլ գյուղեր կապող գրունտային ճանապարհը։ Ներխուժման փաստն արձանագրել է նաև ՌԴ ՊՆ-ն՝ պաշտոնական հաղորդագրությամբ։
Նմանօրինակ մի դեպք էլ տեղի էր ունեցել 2023թ. մարտի 25-ին, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը Շուշի-Լիսագոր հատվածում խախտեցին եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված շփման գիծը և որոշակի դիրքային առաջխաղացում ապահովեցին ԼՂ տարածքում: ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը հաստատեց, որ ադրբեջանական զինուժը խախտել է Լեռնային Ղարաբաղի շփման գիծը և առաջխաղացում ապահովել Շուշի-Լիսագոր հատվածում։ Ադրբեջանական կողմի դիրքային առաջխաղացումից հետո ամբողջությամբ փակվեց Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհը, որն, ըստ Արցախի, օգտագործվում էր Ստեփանակերտի և Շուշիի շրջանի չորս բնակավայրերի միջև քաղաքացիական հրատապ հաղորդակցության համար․ «ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը միջոցներ է ձեռնարկում, որպեսզի ադրբեջանական ստորաբաժանումը ետ քաշվի սկզբնական դիրքեր»,- հայտարարեց ՌԴ ՊՆ- ն։
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից մինչ այս պահը Ադրբեջանը փակել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը և հումանիտար ճգնաժամ ստեղծել Արցախի 120 հազար բնակիչների համար։ Ռուսական կողմը, թեև հրապարակավ բարձրացրել է Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացելու անհրաժեշտությունը, ըստ էության արձանագրել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով նախատեսված պարտավորությունը։ Բայց փաստ է, որ Ռուսաստանը, որպես եռակողմ հայտարարության կատարող կողմ, նույնպես չի կատարում իր գործառույթը և հայտարարություններով ու կոչերով է միայն հանդես գալիս։
2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ը Ադրբեջանի զինված ուժերը կրկին անգամ ներխուժեցին ՀՀ սուվերեն տարածք և օկուպացրին Հայաստանի որոշ տարածքներ։ Ավելին, թեև միջազգային հանրությունը հասցեական դատապարտեց Ադրբեջանի այդ քայլը, բայց մինչ այս պահը ադրբեջանական կողմը դուրս չի բերել զորքերը ՀՀ տարածքներից։ Սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի առնչությամբ կառավարությունը պաշտոնապես դիմեց Ռուսաստանին, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, բայց Ռուսաստանն ու ՀԱՊԿ-ը քաղաքական գնահատական դեռ չեն հնչեցրել։
2022 թվականի մարտի 24-26 -ը ԼՂ Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանցիները խախտեցին շփման գիծը և առաջխաղացում ունեցան։ Մարտի 27–ին ՌԴ ՊՆ-ն հայտնեց, որ ադրբեջանական կողմը ետ է քաշել իր ստորաբաժանումներն Արցախի Փառուխ գյուղից։ Որոշ ժամանակ անց Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքեց այդ լուրը։ Իսկ արդեն մարտի 29-ին հայտարարություն տարածվեց, որ ադրբեջանական զորքերը շարունակում են մնալ Քարագլխի՝ Փառուխին հարակից հատվածում ամրացված հենակետերում, ԼՂ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն էլ հայտարարեց, որ ԼՂ զինված ուժերի և ռուս խաղաղապահների միջոցով, ինչպես նաև դիվանագիտական հնարավոր մեխանիզմներով, շարունակվում են ջանքեր գործադրվել խաղաղություն ապահովելու և շփման գծի արևելյան հատվածից ադրբեջանական զորքերին ելման դիրքեր վերադարձնելու համար:
2021 թվականի նոյեմբերի 10-ին Գորիս Կապան ճանապարհին ադրբեջանական և հայկական կողմերը անցակետեր տեղադրեցին։ Այս քայլով Ադրբեջանը մաքսային ու անձնագրային հսկողություն էր իրականացնելու նաև Հայաստանի քաղաքացիների և բեռների նկատմամբ։ Իսկ նոյեմբերի 15-ին նույնանման անցակետ տեղադրվեց Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհի վիճահարույց հատվածում։ Սրան հաջորդեց անվտանգության խորհրդի հաղորդագրությունը, որում ասվում էր, որ Գորիս-Կապան և Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհների՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածները, դեռևս ՍՍՀՄ տարիների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմաններին վերաբերող ուղղակի իրավական նշանակություն ունեցող փաստաթղթերի համաձայն, Հայաստանի տարածքում չեն գտնվում:
2021 թվականի օգոստոսի 25-ին, ադրբեջանական կողմը փակեց Կապանի Դավիթ Բեկ գյուղի մոտի (Շուռնուխ-Կարմրաքար հատված) միջպետական ճանապարհը։ Ավելի ուշ ադրբեջանցիները փակեցին նաև Սյունիքի Գորիս քաղաքից Որոտան տանող ճանապարհը։ Օգոստոսի 26-ին Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը հայտարարեց, որ Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի բացման շուրջ եռակողմ բանակցությունները հայկական, ռուսական և ադրբեջանական կողմերի միջև շարունակվում են:  Ճանապարհը բացվեց ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ եռակողմ բանակցությունների արդյունքում, բայց Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ-անոց հատվածը մնաց Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Ավելի ուշ՝ սեպտեմբերին, Սյունիքի Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանական ոստիկանակետ տեղադրվեց։
2021 թվականի մայիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը հատեցին Հայաստանի պետական սահմանը և խորացան մինչև 3,5 կիլոմետր՝ Սյունիքի Սև լճի հարակից տարածքում։ Իսկ մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրկին, «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն իրականացրին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում։ Ռուսական կողմի միջնորդությամբ բանակցությունների մի քանի փուլ կայացավ։ Բաjց հակառակորդը հեռանալու մտադրություն դեռ չունի, թեև այս հարցով Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին և ռազմական օգնություն խնդրել Ռուսաստանից։
2020 թվականի դեկտեմբերի 13-ին ադրբեջանցիները կանգնեցին ԼՂ Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն-Հին Շեն գյուղերը կապող միակ ճանապարհի վրա՝ հայտարարելով, որ այդտեղ կանգնելու հրաման ունեն։ Մինչ այդ՝ դեկտեմբերի 11-ին, օգտվելով այն փաստից, որ ԼՂ տվյալ հատվածում խաղաղապահ ուժեր տեղակայված չեն, Ադրբեջանի զինված ուժերի հատուկջոկատային ստորաբաժանումները գրոհ ձեռնարկեցին արցախա-ադրբեջանական շփման գծի՝ Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ բնակավայրերի հատվածում։ Ադրբեջանը, խախտելով հրադադարի ռեժիմը, գրավել էր Հին Թաղեր գյուղը ու մասամբ մտել նաև Խծաբերդ։ Իսկ դեկտեմբերի 15 -ին Ռուսաստանի հրապարակած՝ խաղաղապահների վերահսկողության նոր քարտեզում Հադրութի շրջանի Խծաբերդ ու Հին Թաղեր գյուղերը հայկական վերահսկողությունից դուրս էին նշվել։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ կողմերը պետք է մնային հրադադարի պահին արձանագրված դիրքերում։ Սակայն 2020 թվականի դեկտեմբերի 13-ի՝ ՀՀ անվտանգության խորհրդի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ առաջիկա օրերին պետք է որոշվեն Զանգելանի և Կուբաթլուի շրջանների սահմանները, որի պատճառով կարող է լարվածություն առաջանալ։ Դեկտեմբերի 17-ին Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը լրատվամիջոցներից մեկի հետ զրույցում ասել էր, որ Սյունիքի Կապան քաղաքից դեպի հարակից Ագարակ գյուղ տանող ճանապարհահատվածի մի մասն ընկնում է թշնամու տարածքի մեջ, և այն հանձնվելու է Ադրբեջանին։ Նա հավելել էր, որ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի այն հատվածներում, որոնք անցնում են ադրբեջանական կողմին, հերթապահելու են ռուս և հայ սահմանապահները: Ըստ այդմ, հայկական կողմը նահանջեց, բայց ռուս զորակազմի փոխարեն այդ տարածքներում հաստատվեց Ադրբեջանի ԶՈւ-ն, ինչպես տեղի էր ունեցել նաև 2022թ. սեպտեմբերի ադրբեջանական ագրեսիայի ժամանակ, մասնավորապես՝ Ներքին Հանդի ուղղությամբ։

Russia was content with only issuing statements regarding Azerbaijani aggressions
After the tripartite declaration of November 9, 2020, the armed forces of Azerbaijan, having repeatedly violated the agreement reached, had a positional advance in Artsakh, which, however, was not prevented by Russia. At the same time, the Russian side announced that negotiations are being held with the Azerbaijani side to resolve the issue. And as a rule, the topic is closed after sharing the message. The same thing can be said in the case of Armenia, when Azerbaijan invaded the sovereign territory of Armenia, occupied it, and again the issue was not resolved.
Radar Armenia presents the chronology of such cases.
And so the most recent such incident occurred on March 25 of this year, when the armed forces of Azerbaijan violated the line of contact established by the tripartite declaration in the Shushi-Lisagor sector and secured a specific positional advance in the Nagorno-Karabakh region. The Russian peacekeeping force confirmed that the Azerbaijani military violated the Nagorno-Karabakh contact line and advanced in the Shushi-Lisagor sector. After the positional advance of the Azerbaijani side, the Stepanakert-Lisagor dirt road was closed entirely, which, according to Artsakh, was used for emergency civil communication between Stepanakert and four settlements of the Shushi region. "The command of the peacekeeping troops of the Russian Federation is taking measures so that the Azerbaijani unit will withdraw to its initial positions," the Russian Ministry of Defense announced.
Since December 12, 2022, Azerbaijan closed the only road connecting Artsakh to Armenia and created a humanitarian crisis for 120 thousand of residents of Artsakh. Although the Russian side has publicly raised the need to open the Lachin Corridor immediately, it has been recorded that Azerbaijan still needs to fulfill the obligation stipulated in point 6 of the tripartite declaration. But it is a fact that Russia, as the executing party of the trilateral representation, also does not fulfill its function and only makes statements and appeals.
On September 13-14, 2022, the armed forces of Azerbaijan once again invaded the sovereign territory of Armenia and occupied some parts of Armenia. Moreover, although the international community directly condemned that step of Azerbaijan, the Azerbaijani side has just withdrawn the troops from the territories of Armenia. On September 13, the government officially appealed to Russia, the Collective Security Treaty Organization, regarding the aggression against the part of Armenia. However, Russia and the CSTO still need to issue a political assessment.
On March 24-26, 2022, Azerbaijanis advanced and broke the line of contact in the direction of Parukh village of the Askeran region of Nagorno-Karabakh. On March 27, the Ministry of Defense of the Russian Federation reported that the Azerbaijani side withdrew its units from Parukh village of Artsakh. After some time, the Ministry of Defense of Azerbaijan denied the news. And already on March 29, an announcement was made that the Azerbaijani troops continue to remain in fortified bases in the area adjacent to Parukh, Karagkh, and the President of NK Arayik Harutyunyan announced that through the NK armed forces and Russian peacekeepers, as well as through possible diplomatic mechanisms, efforts are being made to achieve peace. To secure and return the Azerbaijani troops from the eastern part of the contact line to their exit positions.
On May 12, 2021, the armed forces of Azerbaijan crossed the state border of Armenia and advanced to 3.5 kilometers in the area adjacent to Syunik's Black Lake. And on May 13, the Azerbaijani armed forces again, under the justification of "adjustment of borders," carried out another provocation against the sovereign territory of Armenia, trying to ensure positional advancement in the border areas of Vardenis and Sisian. Several rounds of negotiations were held with the mediation of the Russian side. However, the enemy has no intention of leaving, although Armenia has appealed to the CSTO and asked for military assistance from Russia.
On August 25, 2021, the Azerbaijani side closed the interstate road near Davit Bek village of Kapan (Shurnukh-Karmrakar section). Later, Azerbaijanis closed the road from Goris city of Syunik to Vorota. On August 26, the head of the Kapan community, Gevorg Parsyan, announced the tripartite negotiations between the Armenian, Russian, and Azerbaijani sides regarding the opening of the Goris-Kapan interstate road are continuing. The road was opened as a result of tripartite negotiations with the participation of Russian peacekeepers. Still, the 21 km section of the Goris-Kapan road remained under the control of Azerbaijan. Later, in September, an Azerbaijani police station was installed on the Goris-Kapan road in Syunik.
On November 10, 2021, the Azerbaijani and Armenian sides set up checkpoints on the Goris Kapan road. With this step, Azerbaijan would carry out customs and passport control over Armenian citizens and cargo. And on November 15, a similar checkpoint was installed in the controversial section of the Kapan-Chakaten highway.
This was followed by a message from the Security Council, which stated that the sections of the Goris-Kapan and Kapan-Chakaten highways under the control of Azerbaijan are still not on the territory of Armenia, according to documents of direct legal significance relating to the borders of Armenia and Azerbaijan dating back to the years of the USSR.
On December 13, 2020, Azerbaijanis stood on the only road connecting Mets Shen-Hin Shen villages of the Shushi region of Nagorno-Karabakh, announcing they had the order to stop there. Before that, on December 11, taking advantage of the fact that there are no peacekeeping forces in this part of Nagorno-Karabakh, the special forces units of the Azerbaijani armed forces launched an attack in the area of the Old Tagher and Khtsaberd settlements of the Hadrut district of the Artsakh-Azerbaijani contact line. Azerbaijan, violating the ceasefire regime, occupied the Hin Tagher and partially entered Khtsaberd. And in the new map of the peacekeeper's control published by Russia on December 15, the villages of Khtsaberd and Hin Tagher of the Hadrut region were marked out of Armenian control.
According to the tripartite statement of November 9, 2020, the parties were to remain in the positions recorded during the ceasefire. However, at the session of the RA Security Council on December 13, 2020, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the borders of the Zangelan and Kubatlu regions should be determined in the coming days, which may cause tension. On December 17, Kapan community head Gevorg Parsyan told one of the media that part of the road section leading from Kapan city of Syunik to the neighboring Agarak village falls into the enemy's territory, and it will be handed over to Azerbaijan. He added that Russian and Armenian border guards would be on duty in the sections of the Goris-Kapan highway that pass to the Azerbaijani side. Accordingly, the Armenian side retreated, and those territories came under the control of Azerbaijan.