«Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունների ՄԻՊ թեկնածուն Էդգար Ղազարյանն է
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները ՄԻՊ-ի պաշտոնում առաջադրում են Էդգար Ղազարյանի թեկնածությունը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը:
«Առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 134-րդ հոդվածի 8-րդ մասով՝ հայտարարում եմ.
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները համատեղ նիստում որոշել են Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի թափուր պաշտոնում առաջադրել Էդգար Ֆերդինանդի Ղազարյանի թեկնածությունը՝
Նկատի ունենալով, որ մի շարք հասարակական նախաձեռնություններ և իրավապաշտպաններ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա վիճակը գնահատել են խիստ մտահոգիչ, իսկ լուծման ուղղությամբ գործող իշխանությունների կողմից իրականացվող քաղաքականությունը՝ ձևախեղված։ Նրանք Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի թափուր պաշտոնում «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցություններին առաջարկել են Էդգար Ֆերդինանդի Ղազարյանի թեկնածությունը,
Կարևորելով հասարակական և մասնագիտական նախաձեռնությունների հետ համագործակցության շրջանակներում խորհրդարանական ընդդիմության համախորհուրդ գործելակերպը,
Խրախուսելի համարելով նման կարևորության հարցերում թեկնածուների ինքնառաջադրման և պատրաստակամության կամահայտնությունը,
Հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետը, 145-րդ հոդվածը, Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցությունների համատեղ քննարկումների ընթացքում ձեռք բերված համաձայնությունները։
Այսպիսով, այս պահի դրությամբ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը պաշտոնապես ստացել է մեկ թեկնածուի առաջադրման վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթեր, որոնք առնչվում են բացառապես Էդգար Ղազարյանին։
Իսկ Անահիտ Մանասյանի վերաբերյալ քաղաքական հայտարարությունները դեռ իրավական որևէ գործողության չեն վերածվել, և իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը մինչ այս պահը ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովին որևէ թեկնածու չի առաջադրել»,- ասվում է տարածված հայտարարության մեջ։

Кандидат от фракций «Честь имею» и «Айастан» в Правозащитники Эдгар Казарян
Фракции "Армения" и "Честь имею" выдвинули кандидатуру Эдгара Казаряна на должность ЗПЧ. Об этом заявила беспартийный председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и связям с общественностью Тагуи Товмасян.
«Руководствуясь статьей 134 части 8 «Регламента Национального собрания» конституционного закона, заявляю.
Фракции НС "Честь имею" и "Айастан" на совместном заседании приняли решение о выдвижении кандидатуры Эдгара Фердинанди Казаряна на вакантную должность правозащитника Республики Армения, принимая во внимание ряд общественных инициатив и оценку правозащитниками текущей ситуации в сфере защиты прав человека в стране как очень тревожную, а проводимая властями политика, направленная на решение проблемы, искажена. Они предложили фракциям «Честь имею» и «Айастан» кандидатуру Эдгара Фердинанди Казаряна на вакантную должность правозащитника РА.
Подчеркивая сложившуюся практику парламентской оппозиции в рамках сотрудничества с общественными и профессиональными инициативами,
считая поощряемым добровольное самовыдвижение и готовность кандидатов в вопросах такой важности, на основании статьи 8, части 1, пункта 8, статьи 145 конституционного закона «Регламент НС», договоренности, достигнутые в ходе совместных обсуждений оппозиционных фракций НС.
Таким образом, на данный момент в Постоянную комиссию НС по защите прав человека и связям с общественностью официально поступили соответствующие документы о выдвижении одного кандидата, которые касаются исключительно Эдгара Казаряна.
А политические заявления в отношении Анаит Манасян до сих пор не переросли ни в какие правовые аспекты , а правящая фракция "Гражданский договор" не выдвинула ни одного кандидата в постоянную комиссию по защите прав человека и связям с общественностью НС", ​​- говорится в сообщении.