ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները ՄԻՊ-ի պաշտոնում առաջադրել են քաղաքական-հասարակական գործիչ Էդգար Ղազարյանի թեկնածությունը:
Radar Armenia-ի հետ զրույցում Էդգար Ղազարյանն ասաց, որ իր թեկնածության առաջադրման նախաձեռնությունը եղել է «Միասին» այլընտրանքային հասարակական- քաղաքական շարժման կողմից։ Ըստ նրա՝ շարժումը դիմել էր ԱԺ ընդդիմադիր երկու խմբակցություններին՝ առաջարկելով քննարկել իր թեկնածության առաջադրման հարցը. «Ընդդիմադիր խմբակցությունները, քննարկելով, կայացրել են համատեղ դրական որոշում և առաջադրել իմ թեկնածությունը»,- պատմեց նա։
- Ինչպե՞ս եք տեսնում ընդդիմության հետ համագործակցությունն այն բանից հետո, երբ քանիցս արտահայտել եք Ձեր դժգոհությունը նրանց գործողություններից։
- Իմ հնչեցրած բոլոր խոսքերը մշտապես եղել են կառուցողական դիրքերից և գործընկերների հետ աշխատելու, համագործակցելու որևէ խնդիր, այդ իմաստով, չեմ տեսնում։
-Իսկ կկարողանա՞ք անաչառ և անկողմնակալ կատարել ՄԻՊ-ի գործառույթը՝ հաշվի առնելով, որ ընդդիմադիրների առաջադրած թեկնածուն եք։
- ՄԻՊ-ը հանդես չի գալիս քաղաքական ուժերի, այդ թվում՝ իշխանության կամ ընդդիմության դիրքերից։ Այն հանդես է գալիս մարդու և քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության դիրքերից։ Իսկ ինչ մնում է իմ անաչառությանը, համակողմանիությանը, գործունեության թափանցիկությանը և այլն, կարծում եմ, նրանք, ովքեր ինձ ճանաչում են, ծանոթ են իմ գործունեությանը, երբեք դրանց հակառակին չեն առնչվել։
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Ձեր շանսերը։
- Ես կարծում եմ՝ մոտավորապես 100%։
- Այսինքն, Ազգային ժողովը 100%-ով Ձե՞զ պիտի ընտրի։
- Բա էլ ու՞մ պիտի ընտրի։ Ազգային ժողովը սահմանադրությամբ պարտավոր է ընտրել ՄԻՊ։ Դա իրենց պարտականությունն է։ Իսկ թե ում պիտի ընտրեն, պարզ է, որ պետք է ընտրեն առնվազն այն թեկնածուին, որը գործող իշխանության համակրանքը չի վայելում։ Որովհետև ՄԻՊ-ի ֆունկցիայի էությունը, այսինքն, այդ ինստիտուտի ֆունկցիան այն է, որ այդ պաշտոնը զբաղեցնող մարդը իշխանության ներկայացուցիչ չհանդիսանա։ Այսինքն, այդ պարագայում, կարծում եմ, ԱԺ մյուս պատգամավորները պարտավոր են հաշվի նստել գոյություն ունեցող երեք խմբակցություններից երկուսի կարծիքի հետ։

— А кого еще им выбрать? Кандидат от оппозиции ЗПЧ о своих шансах
Фракции Национального Собрания «Армения» и «Честь имею» выдвинули кандидатуру политического и общественного деятеля Эдгара Казаряна  на должность ЗПЧ.
В беседе с Radar Armenia Эдгар Казарян сообщил, что инициатива выдвижения его кандидатуры исходила от альтернативного общественно-политического движения «Вместе». По его словам, движение обратилось к двум оппозиционным фракциям НС, предложив обсудить вопрос о его кандидатуре. "Оппозиционные фракции, обсудив, приняли совместное положительное решение и выдвинули мою кандидатуру", - сказал он.
- Каким вы видите сотрудничество с оппозицией после того, как неоднократно выражали свое неудовольствие их действиями?
- Все мои слова всегда были конструктивными, и я не вижу проблемы в работе с коллегами, сотрудничестве в этом смысле.
- А сможете ли вы беспристрастно выполнять функцию ЗПЧ, учитывая, что вы кандидат, выдвинутый оппозицией?
- Правозащитник не выступает с позиций политических сил, в том числе правительства или оппозиции. Он выступает за защиту прав человека и граждан. Что же касается моей беспристрастности, всесторонности, прозрачности деятельности и т. д., то, думаю, те, кто меня знает, знакомы с моей деятельностью, никогда не сталкивались с ее противоположностью.
- Как вы оцениваете свои шансы?
- Думаю примерно 100%.
- То есть Национальное собрание изберет вас на 100%?
- А кого еще им выбрать? Согласно конституции, Национальное собрание обязано избрать ЗПЧ. Это их ответственность. Что касается того, кого выбирать, то понятно, что они должны выбрать хотя бы того кандидата, который не пользуется симпатиями действующей власти. Потому что суть функции правозащитника, то есть функции этого учреждения, заключается в том, что лицо, занимающее эту должность, не должно быть представителем правительства. Другими словами, в таком случае, я думаю, остальные депутаты НС обязаны учитывать мнение двух из трех существующих фракций.