Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շառլ Միշելի հետ
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով շարունակվող ճգնաժամային իրավիճակին։ Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, խաղաղության պայմանագրի, տարածաշրջանի հաղորդուղիների վերագործարկման հարցերի շուրջ։
Վարչապետը մտահոգություն է հայտնել վերջին շրջանում Ադրբեջանի աճող ագրեսիվ հռետորաբանության և սադրիչ գործելակերպի առնչությամբ, ինչը խոչընդոտում է կայունությանն ու խաղաղությանը միտված ջանքերին։
Եվրոպական խորհրդի նախագահը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ նպաստելու տարածաշրջանում երկխոսությանն ու խաղաղությանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan spoke with the President of the European Council, Charles Michel.
The interlocutors referred to the ongoing crisis as a result of Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor. Thoughts were exchanged on the issues of the Armenian-Azerbaijan relations settlement process, the peace treaty, and the restarting of regional channels.
The Prime Minister expressed concern over Azerbaijan's recently increasing aggressive rhetoric and provocative actions, which hinder efforts towards stability and peace.
The President of the European Council reaffirmed the readiness of the EU to promote dialogue and peace in the region.