«Պետք է ձգտենք տարածաշրջանային հավասարակշռության ու խաղաղության, ոչ թե պատերազմի»․ ՀՀ նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հարցազրույց է տվել իտալական «la Repubblica» պարբերականին:
Հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձել է հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա հիմնախնդիրներին և ընդհանուր իրադրությանը: Վահագն Խաչատուրյանը մանրամասներ է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բովանդակության և ղարաբաղյան շարժման մեկնարկի վերաբերյալ:
Իր խոսքում նախագահը նշել է. «Երեսուն տարի առաջ իրավիճակը նույնն էր, ինչ այսօր, վտանգված է հայության գոյատևումը։ Պատերազմ չէր լինի, եթե չլինեին 1988-ին Սումգայիթի և 1990-ի Բաքվի ջարդերը, որոնք կազմակերպված էին Խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Արդյունքը եղավ այն, որ ոչ Սումգայիթում, ոչ Բաքվում այսօր ոչ մի հայ չի ապրում։
Այսօր Ադրբեջանի քաղաքականությունը նույնն է: Նա ցանկանում է հայաթափել Լեռնային Ղարաբաղը: Նրանց իշխանությունը հայտարարում է, որ իրենց համար Լեռնային Ղարաբաղի հարցն այլևս գոյություն չունի, քանի որ այն լուծվել է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում, չնայած այն հանգամանքին, որ մեր 120 հազար հայրենակիցներ այսօր էլ ապրում են այդ տարածաշրջանում։ Բաքուն պնդում է, որ նրանք պետք է ապրեն ադրբեջանական օրենսդրության համաձայն, կամ պետք է հեռանան: Նրանք լավ գիտեն, որ ոչ մի հայ երբեք չի ցանկանա ապրել այսպիսի Ադրբեջանում, որտեղ մարդու իրավունքները ոտնահարված են, ժողովրդավարության արժեքները չեն գործում և բացի դա, որպես հայ իրենք մշտական վտանգի տակ են։ Չնայած խաղաղության պայմանագիր կնքելու և փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու մեր պատրաստակամությանը, Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ դիրքորոշում ունենալ»:
Պատասխանելով Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ լրագրողի հարցին Հանրապետության նախագահը շեշտել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական կեղծ բնապահպանական ակտիվիստները լիովին կեղծ պատրվակներով արգելափակել է Լաչինի հումանիտար միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 բնակչության համար ստեղծելով հումանիտար ճգնաժամի սպառնալիք՝ սննդի, դեղորայքի պակասի, էլեկտրաէներգիայի և գազի շարունակական խափանումների պատճառով։
Անդրադառնալով ընդհանուր տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը լիովին հավատարիմ է տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հասնելու և հարևանների հետ հավասարակշռված ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման դիրքորոշմանը: «Մենք ցանկանում ենք բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալ մեր հարևանների հետ, դրա համար էլ մեր կառավարությունը բռնել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհը։ Ես ուրախ եմ, որ այսքան տարի անց մենք վերսկսել ենք երկխոսությունն Անկարայի հետ։ Մենք պետք է ապագային նայենք և տեսնենք, թե ինչպիսի տարածաշրջան ենք ցանկանում թողնել մեր երեխաներին: Մենք պետք է ձգտենք տարածաշրջանային հավասարակշռության ու խաղաղության, ոչ թե պատերազմի»:

"We should strive for regional balance and peace, not war;" President of RA
President of the Republic Vahagn Khachaturyan gave an interview with the Italian "la Repubblica" periodical.
During the interview, he touched on the problems and the general situation in the South Caucasus region. Vahagn Khachaturyan presented details about the Nagorno-Karabakh problem's content and the Karabakh movement's start.
In his speech, the president said: "Thirty years ago, the situation was the same as today, the survival of Armenians is at risk. There would not have been a war if there were no pogroms in Sumgait in 1988 and Baku in 1990, which were organized by the authorities of Soviet Azerbaijan. The result was that no Armenian lives in Sumgait or Baku today.
Today, Azerbaijan's policy is the same. He wants to depopulate Nagorno-Karabakh. Their government declares that the Nagorno-Karabakh issue no longer exists for them, as it was resolved in the 44-day war of 2020, even though 120 thousand of our compatriots still live in that region today. Baku insists they must live under Azerbaijani law or leave. They know very well that no Armenian will ever want to live in this kind of Azerbaijan, where human rights are violated, the values of democracy do not work, and besides, as Armenians, they are in constant danger. Despite our readiness to conclude a peace treaty and mutually recognize territorial integrity, Azerbaijan continues to take an aggressive position."
Answering the journalist's question about the blockade of the Lachin Corridor, the President of the Republic emphasized that on December 12, 2022, Azerbaijani fake environmental activists blocked the humanitarian corridor of Lachin under completely false pretexts, creating a threat of a humanitarian crisis for the 120,000 people of Nagorno Karabakh, due to lack of food, medicine, electricity, and gas, due to continuous outages.
Regarding common regional issues, Vahagn Khachaturyan emphasized that Armenia is fully committed to achieving stable and lasting peace and establishing balanced and neighborly relations with its neighbors. "We want to have neighborly relations with our neighbors; that's why our government has normalized relations with Turkey. I am glad that we have resumed the dialogue with Ankara after so many years. We must look to the future and see what kind of region we want to leave our children. We should strive for regional balance and peace, not war."