Պետք է հաշվի առնել հակամարտության պատմական, իրավաքաղաքական ողջ նախապատմությունը. Մարուքյան
Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում գրել է. «Լեռնային Ղարաբաղն իր ամբողջ իրավաքաղաքական պատմությամբ անհամեմատելի է Դոնեցկի, Լուգանսկի կամ Կոսովոյի սերբերի հետ, քանի որ իր ամբողջ պատմության ընթացքում միշտ ինքնավար կարգավիճակ է ունեցել, իսկ վերջին 30 տարիներին՝ ինքնահռչակ անկախ պետություն։
Ավելին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն իր պատմությամբ ավելի հին է, քան ԽՍՀՄ փլուզումը, մինչդեռ թվարկված միավորների հակամարտությունները ծագել են ԽՍՀՄ փլուզումից հետո։
Հետևաբար, միջազգային հանրությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համար լուծումներ փնտրելիս պետք է հաշվի առնի ամբողջ պատմական-իրավաքաղաքական հենքը, այլապես ցանկացած լուծում, որը հիմնված կլինի անհամեմատելի օրինակների վրա, կբերի խնդրի ավելի խորացման և չլուծման»:

Следует учитывать всю историческую, правовую и политическую подоплеку конфликта. Марукян
Об этом в своем микроблоге "Twitter" написал посол по особым поручениям Эдмон Марукян. «Нагорный Карабах за всю свою правовую и политическую историю несравним с Донецком, Луганском или косовскими сербами, потому что на протяжении всей своей истории всегда имел автономный статус, а в последние 30 лет — самопровозглашенное независимое государство.
При этом история Нагорно-Карабахского конфликта старше распада СССР, а конфликты перечисленных субъектов возникли уже после распада СССР.
Поэтому международное сообщество при поиске решений нагорно-карабахской проблемы должно учитывать всю историко-правовую и политическую основу, иначе любое решение, основанное на несравнимых примерах, приведет к углублению проблемы и ее не разрешению.