«Այլ կերպ, քան ՀՀ հանդեպ ագրեսիայի ակտ, դժվար է որակել». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթին, որտեղ նա հայտարարել էր, թե ՀՀ-ն պետք է ընդունի իրենց պայմանները, հակառակ դեպքում խաղաղության ոչ մի պայմանագիր չի լինելու։
Ըստ Փաշինյանի՝ սա այլ կերպ, քան ՀՀ հանդեպ ագրեսիայի ակտ և բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կոպիտ ոտնահարում, դժվար է որակել։ Վարչապետը հիշեցրեց 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի քառակողմ և 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի՝ Սոչիի եռակողմ հայտարարությունները. «Այս հայտարարություններից հետո, որ ուղիղ արձանագրումն է այն բանի, որ խորհրդային հանրապետությունների սահմանները վեր են ածվել պետական սահմանների, Ադրբեջանը շարունակաբար խոսում է ինչ-որ պատմական քարտեզների հիման վրա դելիմիտացիա անելու մասին, որը բացարձակապես անընդունելի է այն պարզ պատճառով, որ հակասում է բարձրագույն մակարդակում ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին։ Պայմանավորվածությունները խախտելու՝ Ադրբեջանի այս գործելակերպն է, ահա, պատճառը, որ մենք շարունակում ենք պնդել, որ թե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի, թե ԼՂ ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցով Ստեփանակերտ-Բաքու ֆորմատում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման համար բանակցային հուսալի միջազգային մեխանիզմներ են հարկավոր»։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ Ադրբեջանն իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա. «Այս խոսույթը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում, որ մեր կառավարությունը հենց սկզբից ճիշտ է ընթերցել Ադրբեջանի ուղերձները, և այս շարունակական՝ գոյության իրավունքը կասկածի տակ դնող քաղաքականությունն ու խոսույթն է ԼՂ հակամարտության չկարգավորման պատճառը»։

"It is difficult to describe it other than an act of aggression against RA," Prime Minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the speech of Azerbaijani President Ilham Aliyev at the government meeting, where he stated that RA must accept their conditions. Otherwise, there will be no peace agreement.
According to Pashinyan, describing this other than aggression towards RA is complex, and a gross violation of agreements reached the highest level. The Prime Minister recalled the quadrilateral declarations of October 6, 2022, and the tripartite principles of Sochi on October 31, 2022, "After these statements, which are a direct record of the fact that the borders of the Soviet republics have become state borders, Azerbaijan continues to talk about delimitation based on some historical maps, which is unacceptable for the simple reason that it contradicts at the highest level. to the written agreements reached. This is Azerbaijan's way of breaking agreements, which is why we insist that reliable international negotiation mechanisms are needed to implement the Armenia-Azerbaijan peace treaty and the agreements reached in the Stepanakert-Baku format regarding the security and rights of the people of Nagorno-Karabakh."
Nikol Pashinyan emphasized that Azerbaijan is developing the situation towards a new escalation, "This speech once again demonstrates that our government has read Azerbaijan's messages correctly from the beginning, and this continuous policy and speech questioning the right to exist is the reason for the non-resolution of the Nagorno-Karabakh conflict."