Քննարկվել է պաշտպանության ոլորտում հայ-արգենտինական համագործակցության հնարավորությունները
Մարդու իրավունքների համաշխարհային 3-րդ ֆորումին մասնակցելու նպատակով Բուենոս Այրեսում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը մարտի 21-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինայի արտաքին հարաբերությունների, միջազգային առևտրի և պաշտամունքի նախարարի տեղակալ, դեսպան Պաբլո Անսելմո Տետտամանտիի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Արգենտինայի միջև բարեկամական հարաբերություններին՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել համատեղ ջանքերը դրանց զարգացման ուղղությամբ: Կողմերը գոհունակություն են հայտնել նաև բազմակողմ հարթակներում համագործակցության մակարդակից:
Անդրադարձ կատարելով Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին՝ Վահե Գևորգյանը ներկայացրել է Լաչինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի համապատասխան վճռի անվերապահ իրականացման անհրաժեշտությունը։ Քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Մարտի 22-ին Վահե Գևորգյանը հանդիպում է ունեցել Արգենտինայի պաշտպանության նախարար Խորխե Տայանայի հետ։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են կատարել պաշտպանության ոլորտում համագործակցության հնարավորություններին ու հեռանկարներին։
Այցն ամփոփվեց Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի այցելությամբ և համայնքային կառույցների ղեկավար կազմի հետ հանդիպմամբ։

The possibilities of Armenian-Argentine cooperation in the field of defense were discussed
To participate in the 3rd World Forum of Human Rights, RA Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan, who is in Buenos Aires, met on March 21 with Argentina's Deputy Minister of Foreign Affairs, International Trade and Religion, Ambassador Pablo Anselmo Tettamanti.
The interlocutors referred to the friendly relations between Armenia and Argentina, expressing readiness to continue joint efforts toward their development. The parties also expressed satisfaction with the level of cooperation in multilateral platforms.
Regarding the security situation in the South Caucasus, Vahe Gevorgyan presented the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh due to the siege of Lachin. In this context, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized the need for unconditional implementation of Azerbaijan's relevant judgment of the International Court of Justice. Several issues related to regional and international security were discussed.
On March 22, Vahe Gevorgyan met with Argentine Defense Minister Jorge Taiana. The interlocutors referred to the possibilities and perspectives of defense cooperation.
The visit concluded with a visit to Saint Gregory the Illuminator Church in Buenos Aires and a meeting with the leadership of the community structures.