Քննարկվել է պաշտպանության ոլորտում հայ-արգենտինական համագործակցության հնարավորությունները
Մարդու իրավունքների համաշխարհային 3-րդ ֆորումին մասնակցելու նպատակով Բուենոս Այրեսում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը մարտի 21-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինայի արտաքին հարաբերությունների, միջազգային առևտրի և պաշտամունքի նախարարի տեղակալ, դեսպան Պաբլո Անսելմո Տետտամանտիի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Արգենտինայի միջև բարեկամական հարաբերություններին՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել համատեղ ջանքերը դրանց զարգացման ուղղությամբ: Կողմերը գոհունակություն են հայտնել նաև բազմակողմ հարթակներում համագործակցության մակարդակից:
Անդրադարձ կատարելով Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին՝ Վահե Գևորգյանը ներկայացրել է Լաչինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի համապատասխան վճռի անվերապահ իրականացման անհրաժեշտությունը։ Քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Մարտի 22-ին Վահե Գևորգյանը հանդիպում է ունեցել Արգենտինայի պաշտպանության նախարար Խորխե Տայանայի հետ։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են կատարել պաշտպանության ոլորտում համագործակցության հնարավորություններին ու հեռանկարներին։
Այցն ամփոփվեց Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի այցելությամբ և համայնքային կառույցների ղեկավար կազմի հետ հանդիպմամբ։

Обсуждены возможности армяно-аргентинского сотрудничества в сфере обороны
Находящийся в Буэнос-Айресе заместитель министра иностранных дел РА Ваге Геворкян встретился с заместителем министра иностранных дел, международной торговли и религии Аргентины, послом Пабло Ансельмо Теттаманти в рамках участия в III Всемирном форуме по правам человека 21 марта
Собеседники коснулись дружеских отношений между Арменией и Аргентиной, выразив готовность продолжать совместные усилия для их развития. Стороны также выразили удовлетворение уровнем сотрудничества на многосторонних площадках.
Коснувшись ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, Ваге Геворкян представил гуманитарную ситуацию, сложившуюся в Нагорном Карабахе в результате блокады Лачинского коридора. В этом контексте заместитель министра иностранных дел Республики Армения подчеркнул необходимость безоговорочного выполнения Азербайджаном соответствующего решения Международного Суда. Обсужден ряд вопросов, касающихся региональной и международной безопасности.
22 марта Ваге Геворгян встретился с министром обороны Аргентины Хорхе Тайаной. Собеседники коснулись возможностей и перспектив сотрудничества в сфере обороны.
Визит завершился посещением церкви Святого Григория Просветителя в Буэнос-Айресе и встречей с руководством общественных структур.