«Ինչի մասին ահազանգում էինք երկար ժամանակ, արդեն իրականություն է». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Թալիշում Իլհամ Ալիևի ելույթին՝ այն որակելով ագրեսիվ․ «Թալիշում տեղի ունեցածն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության հիմնարար և հիմնավոր ապացույց է։ 2020-ի պատերազմի հետևանքով հայաթափված այդ գյուղում սեփականության իրավունքով հայերին պատկանող տները քանդում է Ադրբեջանը և նրանց փոխարեն կառուցում ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ։ Այն, ինչի մասին ահազանգում էինք երկար ժամանակ, ահա այլևս իրականություն է»։
Ըստ վարչապետի՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ցույց է տալիս ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխավորման կամ «ինտեգրացիայի» իր մոդելը՝ սեփականության իրավունքով պատկանող տները քանդել, դրանց փոխարեն կառուցել ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ, զուգահեռ՝ հինավուրց հայկական կոթողների վրայից ջնջել հայերեն արձանագրություններն ու հարցը համարել լուծված։ Փաշինյանը հիշեցրել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, որը վերաբերում է փախստականների վերադարձին։

«То, о чем мы давно предупреждали, уже стало реальностью». Премьер-министр
Премьер-министр РА Никол Пашинян сослался на выступление Ильхама Алиева в Талыше, назвав его агрессивным. «То, что произошло в Талыше, является фундаментальным и веским доказательством проводимой Азербайджаном политики этнических чисток и геноцида. В этом селе, обезлюдевшем в результате войны 2020 года, Азербайджан сносит дома, принадлежащие армянам, и вместо этого строит дома для азербайджанцев. То, о чем мы давно предупреждали, теперь стало реальностью».
По словам премьер-министра, руководство Азербайджана демонстрирует свою модель обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, или «интеграцию», сносить дома, принадлежащие на правах собственности, строить на их месте дома, предназначенные для азербайджанцев. , заодно стереть армянские надписи с древних армянских памятников и считать вопрос решенным. Пашинян напомнил о трехсторонней деклараци от 9 ноября, в которой говорится о возвращении беженцев.