«Ինչի մասին ահազանգում էինք երկար ժամանակ, արդեն իրականություն է». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Թալիշում Իլհամ Ալիևի ելույթին՝ այն որակելով ագրեսիվ․ «Թալիշում տեղի ունեցածն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության հիմնարար և հիմնավոր ապացույց է։ 2020-ի պատերազմի հետևանքով հայաթափված այդ գյուղում սեփականության իրավունքով հայերին պատկանող տները քանդում է Ադրբեջանը և նրանց փոխարեն կառուցում ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ։ Այն, ինչի մասին ահազանգում էինք երկար ժամանակ, ահա այլևս իրականություն է»։
Ըստ վարչապետի՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ցույց է տալիս ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխավորման կամ «ինտեգրացիայի» իր մոդելը՝ սեփականության իրավունքով պատկանող տները քանդել, դրանց փոխարեն կառուցել ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ, զուգահեռ՝ հինավուրց հայկական կոթողների վրայից ջնջել հայերեն արձանագրություններն ու հարցը համարել լուծված։ Փաշինյանը հիշեցրել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, որը վերաբերում է փախստականների վերադարձին։

"What we have been warning about for a long time is already a reality," prime minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to Ilham Aliyev's speech in Talish, calling it aggressive, "What happened in Talish is a real and valid proof of the ethnic cleansing and genocidal policy carried out by Azerbaijan. In that village, depopulated due to the 2020 war, Azerbaijan is demolishing houses owned by Armenians and building houses for Azerbaijanis instead. What we have warned about for a long time is now a reality."
According to the Prime Minister, the leadership of Azerbaijan shows its model of guaranteeing the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh, or "integration," to demolish the houses owned by property rights, to build homes intended for Azerbaijanis in their place, at the same time, to erase the Armenian inscriptions from the ancient Armenian monuments and consider the issue resolved. Pashinyan recalled the tripartite statement of November 9, 2020, which refers to the return of refugees.