ԵԽԽՎ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում կատարել Արդարադատության դատարանի և ՄԻԵԴ-ի որոշումները
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը հրապարակել է ԵԽԽՎ իրավական և մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովի հայտարարությունը Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ:
«Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական և մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովը մեծապես անհանգստացած է Լաչինի միջանցքի շարունակական արգելափակման հետևանքով առաջացող հումանիտար ճգնաժամով։ Լաչինի միջանցքը Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհն է:
Հանձնաժողովը լիովին սատարում է խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի մոնիթորինգի գծով համազեկուցողների 2023 թվականի փետրվարի 24-ի հայտարարությունը, որը կոչ է անում «անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել» և «անհապաղ դադարեցնել Լաչինի միջանցքի ոչ իրավաչափ և ապօրինի արգելափակումը»։
Հանձնաժողովը նաև կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ կատարել 2023 թվականի փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանի և 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից իրենց ուղղված միջոցները, որոնց որոշումներում նշվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած Ադրբեջանի պարտավորությունը՝ «Երաշխավորելու է Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով շարժվող անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգությունը» (Եռակողմ հայտարարություն. հոդված 6):
Հանձնաժողովը նաև վկայակոչում է նույն հարցով Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված այլ միջազգային հայտարարություններ, այդ թվում՝
- Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի և Արբեջանի մոնիթորինգի գծով չորս համազեկուցողների 2022 թ․ դեկտեմբերի 16-ի համատեղ հայտարարությունը, որտեղ նշվում է, որ «Միջանցքի երկայնքով մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը պետք է շտապ վերականգնվի։ Մենք կոչ ենք անում 2020 թ․ նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կողմերին անհապաղ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ», և
- Եվրոպական խորհրդարանի 2023 թ․ հունվարի 19-ի բանաձևը Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ»։

PACE calls on Azerbaijan to comply with the decisions of the Court of Justice and the ECHR
Vladimir Vardanyan, Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly, Head of the PACE Armenian Delegation, Vladimir Vardanyan, published the statement of the PACE Legal and Human Rights Committee regarding the blocking of the Lachin Corridor.
"The Committee on Legal and Human Rights of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe is deeply concerned about the humanitarian crisis resulting from the ongoing blockade of the Lachin Corridor. The Lachin Corridor is the way of life connecting the people of Nagorno-Karabakh to Armenia.
The Commission fully supports February 24, 2023, statement of the Parliamentary Assembly co-rapporteurs on monitoring Armenia, which calls for "immediate action" and "an immediate end to the unlawful and illegal blockade of the Lachine Corridor."
The commission also calls on the Azerbaijani authorities to immediately implement the measures directed to them by the International Court of Justice on February 22, 2023, and the European Court of Human Rights on December 21, 2022, whose decisions indicated the commitment of Azerbaijan to the tripartite declaration signed on November 9, 2020. "Ensure the safety of persons, vehicles, and cargo moving in both directions through the Lachin Corridor" (Tripartite Declaration: Article 6).
The commission also refers to other international statements addressed to the authorities of Azerbaijan on the same issue, including:
- The joint statement of the four co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe on the monitoring of Armenia and Azerbaijan on December 16, 2022, states, "Freedom and security of movement of people and goods along the Corridor must be urgently restored. We call on all parties to the tripartite statement of November 9-10, 2020, to take the necessary measures immediately," and
- Resolution of the European Parliament of January 19, 2023, regarding the humanitarian consequences of the blockade of Nagorno-Karabakh".