Վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի հոգևոր առաջնորդին և նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Նոուրուզի կապակցությամբ:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին իրանական ամանորի՝ Նոուրուզի կապակցությամբ։ Մաղթում եմ, որ գալիք տարին հարևան և բարեկամ Իրանի համար նշանավորվի յուրատիպ հաջողություններով և խաղաղությամբ։
Դարերի հազարամյա խորքից եկող հայ-իրանական հարաբերությունները՝ թրծված փոխվստահության ու հարգանքի ջերմ մթնոլորտում, առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի համար:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում ականատես կլինենք երկկողմ բազմաշերտ օրակարգի ընդլայնմանը, որը խթան կդառնա մեր բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանն ու աճին՝ ի շահ հայ և իրանցի ժողովուրդների բարօրության և տարածաշրջանային խաղաղության:
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ արևշատություն, իսկ Իրանի ժողովրդին՝ հարատև բարօրություն»։
Իմ ջերմագին և անկեղծ շնորհավորանքն եմ հղում Ձեզ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Նոուրուզի՝ բնության զարթոնքի գեղեցիկ տոնի կապակցությամբ։ Մաղթում եմ, որ Արեգակնային տոմարով նոր տարին հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար անսասան խաղաղության և հարաճուն ձեռքբերումների տարի լինի։
Հայ-իրանական հարաբերությունների պատմամշակութային բազմադարյա հարուստ փորձը յուրատիպ հիմք է ներկայիս բարեկամական մթնոլորտի, բազմատարր փոխգործակցության և հայ ու իրանցի բարեկամ ժողովուրդների միջև ջերմ շփումների համար:
Աներկբայորեն կարող եմ նշել, որ շարունակելով համագործակցության անշեղ ուղին՝ ընթացիկ տարում նոր վերելք կհաղորդենք հայ-իրանական բազմաշերտ օրակարգին՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների և պետությունների բարեկեցության:
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ և քաջառողջություն, իսկ Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին՝ բարօրություն և խաղաղություն»։

The Prime Minister sent congratulatory messages to the spiritual leader and president of Iran
Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated the Supreme Leader of the Islamic Revolution, Ayatollah Ali Khamenei, and the President of the Islamic Republic of Iran, Seyed Ebrahim Raisi, on the occasion of Nowruz.
In the message addressed to the Supreme Leader of the Islamic Revolution, it is stated:
I warmly congratulate you and the friendly people of the Islamic Republic of Iran on the Iranian New Year, Nowruz. I hope the coming year will be marked by extraordinary success and peace for our neighbor and friend, Iran.
The Armenian-Iranian relations, rooted in a warm atmosphere of mutual trust and respect, are significant for the Republic of Armenia and the Armenian people.
Shortly, we will witness the expansion of the bilateral multi-layered agenda, which will become a stimulus for the further deepening and growth of our friendly relations to benefit the well-being of the Armenian and Iranian peoples and regional peace.
Considering the occasion as a good one, I wish you plenty of sunshine and lasting prosperity to the people of Iran."
It is said in the message addressed to the President of Iran.
I send my warm and sincere congratulations to you and the friendly people of Iran on the occasion of Nowruz, the beautiful holiday of the awakening of nature. According to the solar calendar, I wish the new year would be a year of unshakable peace and pleasant achievements for the neighboring Islamic Republic of Iran.
The centuries-old rich historical and cultural experience of Armenian-Iranian relations is a unique basis for the current friendly atmosphere, multifaceted interaction, and warm contacts between Armenian and Iranian friendly peoples.
Without hesitation, by continuing the steady path of cooperation, we will give new rise to the Armenian-Iranian multi-layered agenda in the current year to benefit the well-being of our two peoples and states.
Taking the occasion as an opportunity, I wish you new successes and good health, prosperity, and peace to the friendly people of the Islamic Republic of Iran."