Բլինքենը շնորհակալություն է հայտնել Փաշինյանին՝ խաղաղությանն ուղղված Հայաստանի շարունակական հավատարմության համար
20 Մարտի, 22:40
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն այսօր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ կոչ է արել «կոնկրետ քայլեր» ձեռնարկել Բաքվի հետ բանակցություններում առկա խնդիրները լուծելու համար։
Ըստ Պետքարտուղարության մամուլի ծառայության՝ զրույցի ընթացքում Բլինքենն առաջարկել է ԱՄՆ-ի հետագա աջակցությունն Ադրբեջանի հետ երկկողմ խաղաղ բանակցությունները հեշտացնելու համար։
«Քարտուղար Բլինքենը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին խաղաղությանն ուղղված Հայաստանի շարունակական հավատարմության համար և կոչ է արել կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել չլուծված հարցերին լուծումներ գտնելու համար»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Նշվում է, որ Բլինքենը հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է ուղիղ բանակցություններին և դիվանագիտությանը Հարավային Կովկասում՝ կայուն խաղաղություն պահպանելու համար, ինչպես նաև ընդգծել է, որ ռազմական լուծում չկա։

Blinken thanked Pashinyan for Armenia's continued commitment to peace
During a telephone conversation with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, US Secretary of State Anthony Blinken called for "concrete steps" to solve the problems in negotiations with Baku.
According to the Ministry of State press service, during the conversation, Blinken offered further support to the USA to facilitate the bilateral peace negotiations with Azerbaijan.
"Secretary Blinken thanked Prime Minister Pashinyan for Armenia's continued commitment to peace and called for concrete steps to be taken to resolve the unresolved issues," the message said.
It is noted that Blinken confirmed that the US supports direct negotiations and diplomacy in the South Caucasus to maintain stable peace and emphasized that there is no military solution.