Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել ԱՄՀ-Հայաստան գործընկերության կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Իվա Պետրովային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը, գոհունակություն հայտնելով ԱՄՀ-Հայաստան գործընկերության կապակցությամբ, կարևորել է ԱՄՀ աջակցությունը կառավարության բարեփոխումների օրակարգին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ նախորդ տարի ՀՀ-ն արձանագրել է տնտեսական աճի և պետական բյուջեի եկամուտների աճի բարձր ցուցանիշներ: Հայաստանի վարչապետն ընդգծել է՝ կառավարությունը վճռական է տարբեր ուղղություններով բարեփոխումները շարունակելու հարցում և կարևորում է այդ ճանապարհին միջազգային գործընկեր կառույցների հետ հետևողական աշխատանքը:
ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել բարձր գնահատականի համար և նշել, որ ԱՄՀ-ն կշարունակի աջակցել մեր երկրի տնտեսական առաջընթացին, կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումներին: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշները բավական նշանակալի են, և ԱՄՀ-ն հետաքրքրված է արդյունավետ գործակցության զարգացմամբ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են գործընկերության օրակարգին, քննարկել ԱՄՀ-Հայաստան համատեղ գործողությունների ծրագրին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը ներկայացրել է տնտեսության դիվերսիֆիկացման, ֆինանսատնտեսական կայունության ապահովման, ներդրումային միջավայրի բարելավման, ենթակառուցվածքների զարգացման, օրենսդրական կարգավորումների, հակակոռուպցիոն պայքարի, հարկային ոլորտի, նաև այլ ուղղություններով բարեփոխումները և արձանագրվող արդյունքները: Մտքեր են փոխանակվել տնտեսության առկա միտումների և 2023թ. ակնկալիքների շուրջ:

The Prime Minister expressed satisfaction with the IMF-Armenia partnership
Today, Prime Minister Nikol Pashinyan received the head of the Armenian mission of the International Monetary Fund (IMF), Iva Petrova, and her delegation.
Expressing his satisfaction with the IMF-Armenia partnership, the Prime Minister highlighted the importance of the IMF's support to the government's reform agenda. Nikol Pashinyan emphasized that RA recorded high indicators of economic growth and state budget revenue growth last year. The Prime Minister of Armenia noted that the government is determined to continue the reforms in different directions and emphasizes consistent work with international partner structures on this path.
The head of the IMF mission in Armenia thanked us for the high evaluation. It noted that the IMF would continue to support the economic progress of our country and the reforms initiated by the government. According to him, Armenia's economic indicators are significant, and the IMF is interested in developing practical cooperation. The interlocutors referred to the partnership agenda and discussed issues related to the IMF-Armenia joint action plan.
The Prime Minister presented the reforms and recorded results in the diversification of the economy, ensuring financial and economic stability, improving the investment environment, infrastructure development, legislative regulations, anti-corruption fight, tax sector, and other directions. Thoughts were exchanged on current economic trends and expectations for 2023.