Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի ներկայացուցիչներին
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի առեւտրի պալատի (ՀԱԱՊ) եւ պալատի անդամ-կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը ներկայացրել է Հայաստանում նախորդ եւ ընթացիկ տարվա մակրոտնտեսական եւ հարկաբյուջետային հիմնական ցուցանիշները, տնտեսական զարգացման միտումները:
Նիստի ընթացքում ներկաները քննարկել են ՀԱԱՊ անդամների բարձրացրած հարցերի լայն շրջանակ, մասնավորապես՝ առողջության համապարփակ ապահովագրության համակարգի ներդրմանը, փոխարժեքի տատանումներին եւ դրանցով պայմանավորված խնդիրներին, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումներին, Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտության՝ Հայաստանի տնտեսության վրա հնարավոր ազդեցությանն առնչվող հարցեր:
Փոխվարչապետ Խաչատրյանը հայտնել է ՀՀ կառավարության հանձնառությունը Ամերիկայի առեւտրի պալատի համագործակցությամբ նպաստելու Հայաստանում բիզնես միջավայրի զարգացմանը, օտարերկրյա ներդրողների հետ կապերի ամրապնդմանը եւ պետություն-մասնավոր հատված արդյունավետ համագործակցության ամրապնդմանը:

Пятница, 24 Март 2023
Вице-премьер-министр РА Тигран Хачатрян принял представителей Американской торговой палаты в Армении (American Chamber of Commerce in Armenia - AmCham) и организаций-членов палаты.
Приветствуя гостей, вице-премьер представил основные макроэкономические и фискальные показатели прошлого и текущего года, тенденции экономического развития Армении.
В ходе заседания участники обсудили широкий круг вопросов, поднятых членами AmCham, в частности, вопросы, связанные с внедрением комплексной системы медицинского страхования, курсовыми колебаниями и связанными с ними проблемами, иностранными инвестициями в Армению, возможным влиянием Российско-украинского конфликта в экономике Армении.
Вице-премьер-министр Хачатрян выразил приверженность правительства РА содействовать развитию бизнес-среды в Армении, укреплению отношений с иностранными инвесторами и укреплению эффективного сотрудничества между государством и частным сектором при содействии Американской торговой палаты. Торговля.