Հայաստանը միջոցներ կձեռնարկի ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ
Նախքան նիստի օրակարգի քննարկումը, երկրի վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից՝ Լաչինի միջանցքի շարունակվող ապօրինի շրջափակմանը և ԼՂ ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտման, ցեղասպանության նախապատրաստություններին: Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է կանխարգելիչ լրացուցիչ միջազգային մեխանիզմների գործարկման անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև ներկայացրել խաղաղության գործընթացի շրջանակում տարվող աշխատանքները:
Ստորև ներկայացվում է ՀՀ վարչապետի ելույթի սղագրությունն ամբողջությամբ.
Ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի սույն թվականի փետրվարի 22-ին հրապարակված որոշման՝ Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի կերպով փակ պահել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի միակ անցանելի ասֆալտապատ ճանապարհը: Սրա արդյունքում հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է մնալ լարված:
Միևնույն ժամանակ տեսնում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում իրադրությունը ռազմական առումով սրելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ Ադրբեջանի կողմից: Սրա վերջին աղաղակող դրսևորումը Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանության 3 աշխատակիցների սպանությունն էր ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից սույն թվականի մարտի 5-ին: Ոստիկանները, հիշեցնեմ, ծառայողական նպատակներով մարդատար ավտոմեքենայով ուղևորվում էին Լեռնային Ղարաբաղի Հին Շեն, Մեծ Շեն գյուղեր:
Հերթական այս միջադեպը տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում: Կարևոր է արձանագրել, որ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը մարտի 6-ին տարածած հաղորդագրության մեջ հստակ արձանագրել է, որ միջադեպի նախաձեռնողն ադրբեջանական կողմն է: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ ասվում է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ վարույթ է իրականացվում՝ դեպքի մանրամասները պարզելու համար: Այս առումով, կարծում եմ, հատուկ գնահատականի պետք է արժանանա այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանների սպանությունները տեղի են ունեցել Լաչինի միջանցքում:
Ինչպես հիշում եք, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը Ադրբեջանի կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից վեր փակված ճանապարհը չէ միայն, այլև 5 կիլոմետր լայնությամբ տարածք, անվտանգության գոտի: Հետևաբար, մարտի 5-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացրած սպանությունները 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության եռակի խախտում են պարունակում. խախտվել է ոչ միայն հրադադարը, ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի շփման գիծը, այլև Լաչինի միջանցքի 5 կիլոմետրանոց գոտին։
Ադրբեջանի պետական և մերձպետական քարոզչությունը տևական ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ լայնածավալ հարձակման լրատվական ֆոն է ստեղծում, և լարվածության միտումները տեսանելի են նաև գետնի վրա: Մեր գնահատականը շարունակում է մնալ նույնը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտումների, ցեղասպանության նախապատրաստություններ է տեսնում։ Այս արձանագրումը մեծ հաշվով առկա է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման մեջ, որտեղ հստակ արձանագրվել է, որ Լաչինի միջանցքի փակումը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար կարող է բերել անդառնալի հումանիտար հետևանքներ: Այս իմաստով կարևոր և անհետաձգելի եմ համարում, որ Հայաստանը միջոցներ ձեռնարկի ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ։ Խոսքը, մասնավորապես, ՄԱԿ շրջանակում նախատեսված մեխանիզմների մասին է։ Այս մասին Արտաքին գործերի նախարարությանը տվել եմ համապատասխան հանձնարարականներ։
Ուզում եմ հիշեցնել, որ շարունակվում են աշխատանքները Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու ուղղությամբ: Կարծում եմ՝ փաստահավաք առաքելությունը կարևոր է նաև հասցեագրելու Ադրբեջանի անհիմն պնդումները, թե Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում բանակ ունի, և որ Հայաստանից դեպի Լեռնային Ղարաբաղ ռազմական փոխադրումներ են իրականացվում: Այս պնդումներն անհիմն են, և Ադրբեջանը փորձում է դրանք տարածաշրջանային ռազմական էսկալացիայի նոր պատրվակ դարձնել: Հետևաբար, միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք նաև այս առումով է դառնում անհրաժեշտություն:
Ինչպես նշեցի նախորդ օրը տեղի ունեցած իմ ասուլիսում, այս թեմայով խոսակցություն տեղի է ունեցել նաև հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում՝ Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և իմ հանդիպման ժամանակ: Ադրբեջանի նախագահը պնդում էր, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում բանակ ունի, ես պնդում էի, որ չունի, նա պնդում էր, որ ունի: Ես առաջարկեցի հարցը պարզաբանելու համար միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղել Լեռնային Ղարաբաղ, Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց:
Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես գիտեք, կա Պաշտպանության բանակ, և այնքան ժամանակ, քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վրա կախված է էթնիկ զտումների և ցեղասպանության վտանգը, այդ բանակի գոյությունը, այո՛, արդարացված է: Բայց Պաշտպանության բանակը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ցեղասպանության կանխարգելման միակ մեխանիզմը չէ։ Այդպիսի մեխանիզմ է նաև Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը:
Ուզում եմ հիշեցնել, որ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհուրդը 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին ընդունել է որոշում՝ Լեռնային Ղարաբաղ Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերի խաղաղապահ զորախումբ գործուղելու մասին: Այդ կապակցությամբ Դաշնային խորհրդին ուղղված դիմում-նամակում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Լեռնային Ղարաբաղ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու մի քանի նպատակ է հիշատակել, մեջբերում եմ՝ «Հայկական և ադրբեջանական կողմերից հրադադարի պահպանման և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման պայմանավորվածության պահպանման, Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության զանգվածային զոհերից և քաղաքացիական օբյեկտների էական վնասից խուսափելու համար իմ կողմից որոշում է կայացվել անհապաղ Լեռնային Ղարաբաղ բանակային զորախումբ ուղարկելու մասին», - ասված է Վլադիմիր Պուտինի՝ Դաշնային խորհրդին ուղղված նամակի, գրության մեջ:
Դաշնային խորհուրդը նույն ձևակերպումները, նույն բառապաշարը ներառել է նոյեմբերի 18-ին ընդունված որոշման մեջ: Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը պաշտոնապես արձանագրել է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության զանգվածային սպանության հավանականությունը և ստանձնել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների անվտանգության երաշխավորի դերակատարումը:
Նախկինում մի քանի անգամ այս մասին խոսել եմ, բայց հիմա ուզում եմ կրկնել. մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը վերը նշված գործառույթը կկատարի լիարժեք, բայց եթե մեր բարեկամ և դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնությունը որևէ օբյեկտիվ պատճառով չի կարող այդ դերակատարումն իրականացնել, հենց ինքը, կարծում եմ, պետք է դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ՝ ահազանգելով Լեռնային Ղարաբաղում քաղաքացիական բնակչության զանգվածային սպանությունների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ոչնչացման վտանգի և սա թույլ չտալու համար՝ Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում լրացուցիչ միջազգային մեխանիզմներ գործարկելու անհրաժեշտության մասին:
Ընդ որում, ես որևէ կանխավարկած չունեմ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի գործունեության վերաբերյալ: Պարզապես վերջին ավելի քան երկու տարում տեղի ունեցած իրադարձությունների շարքը, ինչպես, օրինակ, Խծաբերդի, Հին Թաղերի օկուպացիան, Փառուխի դեպքերը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, ոստիկանության աշխատողների և քաղաքացիական անձանց սպանությունները, հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտումները, քաղաքացիական բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված գործողություններն անհանգստացնում են: Միևնույն ժամանակ, չեմ կարող չնշել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի առանձնահատուկ դերը, վաստակը՝ այն բանում, որ Լեռնային Ղարաբաղում դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման պատճառով ծայր առած հումանիտար ճգնաժամը հումանիտար աղետի չի վերածվել, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այդ նպատակին ուղղված ջանքերի համար:
Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ծավալվող իրադարձություններում անհանգստացնում է նաև այն, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է՝ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը վիժեցնելու համար: Ի հեճուկս միջազգային մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ ընդամենը երկու հանդիպումից հետո Ադրբեջանը հայտարարում է, թե Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ քննարկելու է վերաինտեգրման թեման: Մինչդեռ միջազգային պայմանավորվածությունն այն մասին է, որ քննարկումը պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության մասին:
Այս ֆոնին առավել կարևոր է դառնում Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջազգային մեխանիզմի գործարկումը, որովհետև հիմա արդեն ակնհայտ է, որ առանց նման մեխանիզմի օրակարգը կձախողվի, մոռացության կմատնվի Բաքվի կողմից: Մեզ համար մտահոգիչ է նաև այն փաստը, որ մինչև հիմա չի գործարկվել մեկ այլ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով սահմանված միջազգային մեխանիզմը: Հիշեցնեմ՝ եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետում ասվում է, մեջբերում եմ՝ «Ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո: Սա նշանակում է որ Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի շրջանի, Շուշիի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների, Շահումյանի շրջանի, Գետաշենի, Լաչինի և Լեռնային Ղարաբաղի հարակից այլ շրջանների հայերի վերադարձի միջազգային մեխանիզմներ պետք է գործարկվեն, և ես Արտաքին գործերի նախարարությանը հանձնարարել եմ՝ այս թեմայով պաշտոնական բանակցություններ սկսել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի հետ:
Ի դեպ, այս կապակցությամբ պետական մարմինների են դիմում նաև Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Խանլարի, Շամխորի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչներ՝ բողոքելով, թե ինչու մենք նրանց իրավունքների, միջազգային խաղաղապահ ուժերի ուղեկցությամբ իրենց տները վերադառնալու հարցը չենք բարձրացնում: Խնդիրն այն է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը վերաբերում է միայն Լեռնային Ղարաբաղի և նրան անմիջապես հարակից շրջանների փախստականներին և ներքին տեղահանվածներին: Բայց սա, իհարկե, խոչընդոտ չէ, որ Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Խանլարի, Շամխորի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների՝ էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչներն ինքնակազմակերպվեն և իրենց գույքային, վերադարձի և այլ իրավունքները պաշտպանեն միջազգային ատյաններում:
Ուզում եմ տեղյակ պահել նաև, որ ստացել ենք Ադրբեջանի նոր առաջարկները խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ: Այսպիսով, թևակոխել ենք պայմանագրի նախագծի քննարկման չորրորդ շրջափուլ: Մենք կքննարկենք և առաջիկայում կներկայացնենք մեր դիտարկումները: Մենք հավատարիմ ենք ու չենք շեղվելու խաղաղության օրակարգից: Միևնույն ժամանակ, պիտի միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրեմ նաև այն փաստի վրա, որ ի հեճուկս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ մինչև հիմա Ադրբեջանը չի վերադարձրել հայ գերիներին, պատանդներին, այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել 1994, 2021, 2022 թվականների ագրեսիայի հետևանքով բռնազավթած՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքները:

Armenia will take measures to launch international mechanisms for the prevention of genocides
Before discussing the session's agenda, the country's prime minister made a speech in which he referred to Azerbaijan's ongoing illegal blockade of the Lachin Corridor and preparations for ethnic cleansing and genocide against the people of Nagorno-Karabakh. Nikol Pashinyan spoke about the need to launch additional preventive international mechanisms and presented the works within the peace process framework.
Below is the complete transcript of the RA Prime Minister's speech.
Despite the decision of the International Court of Justice published on February 22 of this year, Azerbaijan continues to illegally close the only passable asphalted road of the Lachin Corridor connecting Nagorno-Karabakh to Armenia. As a result, the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh continues to be tense.
At the same time, we see specific actions by Azerbaijan aimed at militarily aggravating the situation on the line of contact with Nagorno-Karabakh. The latest blatant manifestation of this was the killing of 3 Nagorno-Karabakh police officers by an Azerbaijani subversive group on March 5 of this year. Let me remind you the police used to go to the Old Shen and Mets Shen villages of Nagorno Karabakh by passenger car for official purposes.
Another incident took place in Nagorno-Karabakh in the area of responsibility of the peacekeeping troops of the Russian Federation. It is important to note that the Ministry of Defense of the Russian Federation clearly stated in its message on March 6 that the initiator of the incident was the Azerbaijani side. The letter from the Ministry of Defense of the Russian Federation also states that proceedings are underway with the participation of representatives of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan to find out the details of the incident. In this regard, I think the fact that the murders of Nagorno-Karabakh police officers took place in the corridor of Lachin should be given a thorough evaluation.
As you remember, according to point 6 of the tripartite statement of November 9, 2020, the Lachin Corridor is not only the road closed by Azerbaijan since December 12, 2022 but also a 5-kilometer wide area, a security zone. Therefore, the killings carried out by Azerbaijan on March 5 constitute a triple violation of the tripartite declaration of November 9, 2020. The ceasefire, the contact line of Nagorno-Karabakh, but also the 5-kilometer zone of the Lachin Corridor was violated.
Azerbaijan's state and near-state propaganda have been creating a media backdrop for a large-scale attack on Nagorno-Karabakh for a long time, and tensions are visible on the ground. Our assessment remains the same: the military-political leadership of Azerbaijan sees preparations for ethnic cleansing and genocide against the people of Nagorno-Karabakh. This protocol is mainly present in the decision of the International Court of Justice of February 22, where it was clearly stated that the closure of the Lachin Corridor could bring irreversible humanitarian consequences for the people of Nagorno-Karabakh. In this sense, I consider it essential and urgent that Armenia takes measures to launch international mechanisms to prevent genocides. We are talking, in particular, about the tools provided in the UN framework. I gave relevant instructions to the Ministry of Foreign Affairs about this.
The work on sending an international fact-finding mission to the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh is ongoing. The fact-finding mission is also essential to address Azerbaijan's baseless claims that the Republic of Armenia has an army in Nagorno-Karabakh and that military transports are carried out from Armenia to Nagorno-Karabakh. These claims are groundless, and Azerbaijan is trying to use them as a new pretext for regional military escalation. Therefore, sending an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and Lachin Corridor is also necessary.
As I mentioned in my press conference held the previous day, a conversation on this topic also took place on October 6 in Prague during the meeting between the President of France, the President of the European Council, the President of Azerbaijan, and myself. The President of Azerbaijan claimed that the Republic of Armenia has an army in Nagorno-Karabakh; I argued that it does not, and he claimed it does. I offered to send an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh to clarify the issue, but the president of Azerbaijan refused.
As you know, there is a Defense Army in Nagorno-Karabakh, and as long as the threat of ethnic cleansing and genocide hangs over the people of Nagorno-Karabakh, the existence of that army is, yes, justified. But the Defense Army is not the only mechanism for preventing the genocide of the people of Nagorno Karabakh.
Such a mechanism is also the peacekeeping contingent of the Russian Federation in Nagorno-Karabakh.
On November 18, 2020, the Federal Council of the Russian Federation decided to send a peacekeeping contingent of the Armed Forces of the Russian Federation to Nagorno-Karabakh. In this regard, in the application letter addressed to the Federal Council, the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, mentioned several goals of sending a peacekeeping force to Nagorno Karabakh, I quote: "Maintenance of the ceasefire agreement on the part of the Armenian and Azerbaijani sides and the cessation of all military operations, mass casualties of the civilian population of Nagorno-Karabakh and civil to avoid significant damage to the facilities, I have decided to send an army contingent to Nagorno-Karabakh immediately," Vladimir Putin said in his letter to the Federal Council.
The Federal Council included the exact wording and vocabulary in the decision adopted on November 18. Thus, we can record that the Russian Federation officially recorded the possibility of mass murder of the civilian population of Nagorno-Karabakh and assumed the role of guarantor of the security of the people and civil infrastructures of Nagorno-Karabakh.
I have talked about this several times, but now I want to repeat it. We hope that the Russian Federation will fully fulfill the function mentioned above. Still, suppose our friend and ally, the Russian Federation, cannot perform this role for any objective reason. In that case, I think it should turn to the UN Security Council to alert the civilian population in Nagorno-Karabakh, About the danger of mass killings, the destruction of civilian infrastructure, and the need to launch additional international mechanisms in Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor to prevent this.
Moreover, I do not have any presumptions about the activity of the peacekeeping troops of the Russian Federation in Nagorno-Karabakh. Just the series of events that happened in the last more than two years, such as the occupation of Khtsaberd, Old Tagher, the incidents of Parukh, the illegal blockade of the Lachin Corridor, the murders of police officers and civilians, regular violations of the ceasefire regime, actions aimed at terrorizing the civilian population are disturbing. At the same time, I cannot fail to mention the unique role of the peacekeeping troops of the Russian Federation, the merit in the fact that the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to the illegal closure of the Lachin Corridor from December 12 did not turn into a humanitarian disaster. I want to thank you for the efforts aimed at this goal.
In the events unfolding around Nagorno-Karabakh, it is also worrying that Azerbaijan is doing everything to abort the Baku-Stepanakert dialogue. Contrary to the agreements reached at the international level, after only two meetings, Azerbaijan announced that it would discuss the topic of reintegration with the Armenians of Nagorno-Karabakh. Meanwhile, the international agreement is that the discussion should be about the rights and security of the people of Nagorno Karabakh.
Against this background, launching the Stepanakert-Baku dialogue's international mechanism becomes more critical because now it is already apparent evident that such a mechanism, the agenda will fail and will be forgotten by Baku. We are also concerned that another international tool, defined by point 7 of the tripartite statement of November 9, 2020, has yet to be launched. To remind you, point 7 of the trilateral information says, "Internally displaced persons and refugees are returning to the territory of Nagorno-Karabakh and adjacent regions under the supervision of the United Nations High Commissioner for Refugees. This means that international mechanisms for the return of Armenians from Nagorno-Karabakh's Hadrut region, Shushi, Martuni, and Martakert regions, Shahumyan region, Getashen, Lachin, and other regions adjacent to Nagorno-Karabakh must be launched. I have instructed the Ministry of Foreign Affairs to start official negotiations with the UN with the High Commissioner for Refugees.
By the way, representatives of ethnically cleansed Armenians from Baku, Shirvan, Sumgait, Kirovabad, Khanlar, Shamkhor, Nakhichevan, and other regions of Azerbaijan are also appealing to the state authorities, protesting why we are not talking about their rights and returning to their homes accompanied by international peacekeeping forces. The problem is that point 7 of the tripartite statement of November 9 refers only to the refugees and internally displaced persons of Nagorno Karabakh and the regions immediately adjacent to it.
But this, of course, is not an obstacle for the representatives of the ethnically cleansed Armenians of Baku, Shirvan, Sumgait, Kirovabad, Khanlar, Shamkhor, Nakhichevan, and other regions of Azerbaijan to organize themselves and become respectable participants in their property, return, and lies.
I also want to inform you that we have received new proposals from Azerbaijan regarding the peace treaty. Thus, we have entered the fourth round of discussion of the draft contract. We will discuss and present our observations soon. We are committed and will not deviate from the peace agenda. At the same time, I must also draw the attention of the international community to the fact that, contrary to point 8 of the tripartite statement of November 9, 2020, Azerbaijan has not yet returned Armenian prisoners, hostages, and other detained persons, and continues to keep them under occupation. The sovereign territories of the Republic of Armenia were occupied due to the aggression of 1994, 2021, and 2022.