Թևակոխել ենք խաղաղության պայմանագրի նախագծի քննարկման 4-րդ շրջափուլ
«Հայաստանը ստացել է խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի նոր առաջարկները։ Այսպիսով, թևակոխել ենք պայմանագրի նախագծի քննարկման 4-րդ շրջափուլ», - տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կքննարկի ու կներկայացնի իր դիտարկումները. «Մենք հավատարիմ ենք ու չենք շեղվելու խաղաղության օրակարգից։ Միևնույն ժամանակ, միջազգային հանրության ուշադրությունը պետք է հրավիրեմ այն փաստի վրա, որ, ի հեճուկս 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի, մինչև հիմա Ադրբեջանը չի վերադարձրել հայ գերիներին, պատանդներին, այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել 1994, 2021, 2022թթ․ ագրեսիայի արդյունքում բռնազավթած ՀՀ ինքնիշխան տարածքները»։

We have entered the 4th round of discussion of the draft peace agreement
"Armenia has received Azerbaijan's new proposals regarding the peace treaty. Thus, we have entered the 4th round of discussion of the draft contract," RA Prime Minister Nikol Pashinyan informed at today's government session.
According to him, Armenia will discuss and present its observations, "We are loyal and will not deviate from the peace agenda. At the same time, I must draw the attention of the international community to the fact that, despite the 2020 According to point 8 of the tripartite statement of November 9, until now Azerbaijan has not returned Armenian prisoners, hostages, other detained persons, and continues to keep them under occupation in 1994, 2021, 2022. the occupied sovereign territories of RA as a result of aggression".