Ժողովրդագրության ոլորտում համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել
ՀՀ ժողովրդագրության ոլորտում համագործակցության զարգացման, լավագույն փորձի փոխանակման և համատեղ արդյունավետ ծրագրերի իրականացման նպատակով՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ծովինար Հարությունյանը և Ավստրիայի Կիրառական համակարգերի վերլուծության միջազգային ինստիտուտի (IIASA) գլխավոր տնօրեն Ալբերտ Վան Յաարսֆելդն Ավստրիայում փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել։
Փաստաթղթի կնքման արարողությանը ներկա են եղել նաև ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը, Միասնական սոցիալական ծառայության ղեկավար Էդուարդ Պետրոսյանը։
Հուշագրի շրջանակում կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել անհրաժեշտ աշխատանքներ իրականացնել ՀՀ ժողովրդագրության ռազմավարության փորձագիտական գնահատման, ինչպես նաև հետազոտական տարբեր մեթոդների միջոցով արդյունավետ լուծումների ներդրման ուղղություններով։
Անդրադառնալով ՀՀ ժողովրդագրության ոլորտում սահմանված առաջնահերթություններին և առկա մարտահրավերների հաղթահարմանն ուղղված աշխատանքներին՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն ընդգծել է ժողովրդագրության համապարփակ ռազմավարության մշակման կարևորությունը։ Նախարարի խոսքով՝ ՀՀ ԱՍՀ նախարարությունն այս պահին ռազմավարությունների մշակման գործնական փուլում է, և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի աջակցությամբ շարունակվում են անհրաժեշտ աշխատանքներ տարվել ժողովրդագրության ռազմավարության մշակման ու առկա իրավիճակի բարելավման ուղղությամբ։
Նարեկ Մկրտչյանը նաև շեշտել է, որ ՀՀ կառավարությունը շարունակում է իր ջանքերն ուղղել այնպիսի ծրագրերի մշակմանը, որոնք հնարավորություն են տալիս իրականացնել առավել նպատակային միջոցառումներ՝ Հայաստանում ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման ուղղությամբ։ Այս համատեքստում կարևորվել է միջազգային գործընկերների հետ փորձի փոխանակման և արդյունավետ միջոցառումների իրականացումը, որոնք հնարավորություն կտան մեղմել ժողովրդագրական իրավիճակի բացասական ազդեցությունները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ևս մեկ անգամ ընդգծել են կառուցողական և շարունակական փոխգործակցության կարևորությունը։

A memorandum of cooperation in the field of demography was signed
To develop cooperation in the field of the demography of the Republic of Armenia, exchange best practices, and implement effective joint programs, Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan, Head of the Armenian Office of the United Nations Population Fund (UNFPA), Tsovinar Harutyunyan, and General Director of the International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA), Albert van Jaarsveld, signed a memorandum of understanding in Austria.
Armenia's Permanent Representative to the OSCE, Ambassador Armen Papikyan, Deputy Minister of Labor and Social Affairs Davit Khachatryan, and Head of the Unified Social Service Eduard Petrosyan were also present at the document signing ceremony.
In the framework of the memorandum, the parties have agreed to do the necessary work in the direction of expert evaluation of the RA demography strategy and implementation of practical solutions through various research methods.
Referring to the priorities defined in the demography of the Republic of Armenia and the work aimed at overcoming the existing challenges, the Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan emphasized the importance of developing a comprehensive strategy of demography. According to the minister, the RA Ministry of ASD is in the experimental stage of evolving systems. With the support of the United Nations Population Fund, necessary work is being carried out to create a demography strategy and improve the current situation.
Narek Mkrtchyan also emphasized that the RA government continues to direct its efforts to develop such programs, which provide an opportunity to implement more targeted measures to improve the demographic situation in Armenia. In this context, the exchange of experience with international partners and the implementation of practical steps that will make it possible to mitigate the adverse effects of the demographic situation has been emphasized.
During the meeting, the parties again emphasized the importance of constructive and continuous interaction.