«Հայաստանը չի ցանկանում Մոսկվայի հետ այրել կամուրջները». Դավիթ Ստեփանյան
- Երեկ ասուլիսում ՀՀ վարչապետն, անդրադառնալով անվտանգության հարցերին, նշեց, որ թե հայ-ադրբեջանական սահմանին, թե ԼՂ շփման գծում էսկալացիայի մեծ հավանականություն կա։ Ավելի ուշ հաղորդվեց նաև հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
- Էսկալացիայի մասով վարչապետի ասածը և, ընդհանուր առմամբ, հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները խոսում են մեկ բանի մասին, որ Ալիևը փորձում է շարունակել ճնշման քաղաքականությունը Հայաստանի վրա։ Ալիևը փորձում է հասնել Հայաստանի կապիտուլյացիային՝ նրան, ինչին չի հասել նոյեմբերի 9-ի թղթի կտորով, որը ստորագրվել է պատերազմից հետո։ Եվ այն հայտարարությունը, որն արել է վարչապետը, խոսում է նրա մասին, որ Հայաստանում այդ քաղաքականության առնչությամբ որևէ պատրանքներ չունեն, և մենք պատրաստ ենք այդ սցենարներին։ Մնում է հույս հայտնել, որ աշխարհաքաղաքական իրողությունները թույլ կտան մեզ խուսափել այդ էսկալացիայից։
- Այս ասուլիսին ևս կարևորվեց միջազգային մեխանիզմների ներդրման հարցը։ Ի՞նչ մեխանիզմների մասին կարելի է խոսել։ Ո՞ր դեպքում միջազգային դերակատարները, որոնք իրենց շահերն ունեն Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում, նաև այդ երկրին կզսպեն։
- Միջազգային մեխանիզմները Արցախի դեպքում պետք է լինեն նույնը, ինչ՝ Հայաստանում։ Դա լինելու է սահմանափակ մոնիտորինգային առաքելություն, լինելու է ԵՄ դրոշ։ Եթե մենք կարողանանք հասնել այդ նպատակին, կարծում եմ՝ Արցախում պատերազմի հավանականությունը և էթնիկ զտման հավանականությունը մի քանի անգամ նվազելու է։ Եվ դա կարող է իրականություն դառնալ մեր հետևողական աշխատանքի դեպքում, և, առաջին հերթին, Արցախից աշխարհին հղվի հստակ կոմպլեքս մեսիջ՝ ժողովրդի, հանրության, ԱԺ-ի, նախագահի մակարդակով, որում հստակ կնշվի, որ արցախահայությունն այսօր բնաջնջման վտանգի տակ է։ Եթե միջազգային հանրությունը չի ուզում, որ 21-րդ դարում կրկնվի 20-րդ դարի եղեռնը, այս անգամ՝ Արցախում, պետք է դիմի այդ քայլին։ Եվ այդ հարցում Ադրբեջանի հետ ընդհանուր շահերը պետք է մղվեն երկրորդ պլան։
- Խաղաղության պայմանագրի մասին էլ ասվեց, որ ստացվել է հայկական առաջարկներին ադրբեջանական կողմի արձագանքը։ Թեև Հայաստանն ուզում է արագ կնքել, ի՞նչ եք կարծում՝ հնարավոր է, եթե հաշվի առնենք, որ Ադրբեջանի ղեկավարն էլ իր հերթին է երեկ խոսել այդ մասին։
- Խաղաղության պայմանագիրը կարող է կնքվել մեկ դեպքում․ երբ Ալիևը հրաժարվի իր մաքսիմալիզմից։ Տվյալ պահին հիմքեր չեմ տեսնում, որովհետև Ալիևն ուզում է ամեն ինչ և հիմա, ավելի ճիշտ՝ այս մեկ տարվա ընթացքում։ Նա մեզ մեկ տարի ժամանակ է տվել, և այս ուլտիմատիվ տոնայնությունը խոսում է Ալիևի շտապողականության մասին։ Պետք է հասկանալ, որ միջազգային իրադրությունը, աշխարհաքաղաքական իրավիճակը Հայաստանի և Ադրբեջանի շուրջ կարող են նորից կտրուկ փոխվել։ Ոչ ոք չգիտի, թե որ կողմ է փոխվելու՝ հաշվի առնելով, որ այսօր Իրանի շուրջ լուրջ ռիսկեր կան։ Միակ ճանապարհն այն է, որ Ադրբեջանը հրաժարվի իր մաքսիմալիզմից, ինչի հիմքերը այսօր չկան։ Կարծում եմ՝ դժվար է մոտ ժամանակներում սպասել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը այս միջազգային իրավիճակի ֆոնին։
- Ալիևն էլ հայտարարել է, թե այս ժամանակահատվածում Հայաստանը պետք է բաց չթողնի շանսը։ Սա ի՞նչ է նշանակում։
- Ալիևի հայտարարությունը ընդամենը մեկ բան է նշանակում․ նա շտապում է և փորձում է մեզ կապիտուլյացիա պարտադրել։ Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանը կապիտուլյացիայի չի ենթարկվել, կրել է խոշոր պարտություն, բայց դա չի եղել կապիտուլյացիա։ Հիմա Ալիևը փորձում է հասնել դրան և շտապում է։ Նա էլ է լավ հասկանում, որ այն իրավիճակը, որ կա այսօր, ստատիկ չէ, և ցանկացած պահի կարող է փոխվել, և փոխվում է։ Պետք է ամեն ինչ անել, որ այդ ճնշմանը չզիջենք, տեղի չտանք և շարունակենք կանգնել մեր դիրքերի վրա, այն է՝ 29․800 քառակուսի կիլոմետրը և Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը, հնարավորությունը, որպեսզի այդ մարդիկ շարունակեն ապրել իրենք երկրում։
- Նշվեց, որ առաջիկայում տեղի կունենա Արարատ Միրզոյանի այցը Մոսկվա։ Ի՞նչ է նշանակում այս այցելությունը, ի՞նչ սպասելիքներ ունեք։
- Արարատ Միրզոյանի այցը Մոսկվա մեկ բան է նշանակում՝ Հայաստանը չի ցանկանում այրել բոլոր կամուրջները Մոսկվայի հետ։ Կարծում եմ՝ այս իրավիճակում ճիշտ քայլ կլինի, որովհետև մենք մեզ այսօր այդպիսի ճոխություն չենք կարող թույլ տալ՝ հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանը ռեալ դեռ կատարում է մեծածավալ աշխատանք և  ունի մեծ հնարավորություններ։ Այնպես որ, սա քայլ է դեպի Մոսկվա, և ես հույս ունեմ, որ մեր ղեկավարությունը այդ քայլի արդյունքում չի փոշմանի, և դա վատ հետևանք չի ունենա մեզ համար, որովհետև ես անձամբ Ռուսաստանից որևէ լավ ու դրական սպասումներ չունեմ։

«Армения не хочет сжигать мосты с Москвой». Давид Степанян
- На вчерашней пресс-конференции премьер-министр РА, касаясь вопросов безопасности, отметил, что существует большая вероятность эскалации как на армяно-азербайджанской границе, так и на линии соприкосновения НК. Позже также сообщалось о нарушении режима прекращения огня. Как вы это интерпретируете?
- То, что сказал премьер по поводу эскалации и вообще последних нарушений режима прекращения огня, говорит об одном, что Алиев пытается продолжить политику давления на Армению. Алиев пытается добиться капитуляции Армении, чего он не добился подписанной после войны бумажкой от 9 ноября. И заявление премьер-министра показывает, что у Армении нет иллюзий по поводу этой политики, и мы готовы к таким сценариям. Остается выразить надежду, что геополитические реалии позволят избежать этой эскалации.
- На этой пресс-конференции также был освещен вопрос внедрения международных механизмов. О каких механизмах можно говорить? В каком случае международные акторы, имеющие свои интересы в отношениях с Азербайджаном, будут сдерживать эту страну?
- Международные механизмы в случае с Арцахом должны быть такими же, как и в Армении. Это будет ограниченная мониторинговая миссия, это будет флаг ЕС. Если мы сможем достичь этой цели, я думаю, что вероятность войны и этнических чисток в Арцахе уменьшится в несколько раз. И это может стать реальностью в случае нашей последовательной работы, и, прежде всего, из Арцаха в мир посылается четкий комплексный посыл на уровне народа, общественности, Национального Собрания, президента, в котором четко заявлено, что армяне Арцаха сегодня находятся под угрозой уничтожения. Если международное сообщество не хочет, чтобы потрясения 20-го века повторились в 21-м, на этот раз в Арцахе, оно должно пойти на этот шаг. И в этом вопросе общие интересы с Азербайджаном должны быть отодвинуты на второй план.
- Относительно мирного договора было сказано, что получен ответ азербайджанской стороны на армянские предложения. Хоть Армения и хочет побыстрее заключить, как вы считаете, это возможно, если учесть, что вчера об этом говорил и лидер Азербайджана?
- Мировое соглашение может быть заключено в одном случае. когда Алиев отказывается от своего максимализма. На данный момент я не вижу никаких оснований, потому что Алиев хочет всего и сейчас, точнее, в течение этого года. Он дал нам год, и этот окончательный тон говорит о поспешности Алиева. Следует понимать, что международная обстановка, геополитическая ситуация вокруг Армении и Азербайджана может снова резко измениться. На чью сторону перейдет никто не знает, учитывая, что сегодня вокруг Ирана существуют серьезные риски. Единственный путь для Азербайджана – отказаться от своего максимализма, для которого сегодня нет никаких оснований. Думаю, на фоне этой международной ситуации сложно ждать подписания мирного договора в ближайшее время.
- Алиев также заявил, что Армения не должна упускать шанс в этот период. Что это значит?
- Заявление Алиева означает только одно, он спешит и пытается заставить нас капитулировать. 9 ноября Армения не капитулировала, она потерпела крупное поражение, но это не была капитуляция. Сейчас Алиев пытается этого добиться и торопится. Он также хорошо понимает, что ситуация, существующая сегодня, не статична и может измениться в любой момент, и она меняется. Мы должны сделать все, чтобы не поддаться этому давлению, не уступить и продолжать стоять на своих позициях, то есть на 29 800 квадратных километрах и безопасности народа Арцаха.
- Было отмечено, что в ближайшее время состоится визит Арарата Мирзояна в Москву. Что означает этот визит, каковы ваши ожидания?
- Визит Арарата Мирзояна в Москву означает одно: Армения не хочет сжигать все мосты с Москвой. Думаю, в данной ситуации это будет правильный шаг, потому что сегодня мы не можем позволить себе такую ​​роскошь, учитывая, что Россия еще ведет масштабную работу и имеет большие возможности. Так что это шаг навстречу Москве, и я надеюсь, что наше руководство не пожалеет об этом шаге, и он не будет иметь для нас плохих последствий, потому что у меня лично нет никаких хороших и позитивных ожиданий от России.