Քննարկվել է հայ-բրազիլական երկկողմ օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ
Մարտի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգային:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Բրազիլիայի միջև ընդլայնվող քաղաքական երկխոսության և հայ-բրազիլական երկկողմ օրակարգային հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ: Քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով, այդ թվում՝ առևտրի, բարձր տեխնոլոգիաների և գյուղատնտեսության ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների միջև հաստատված արդյունավետ փոխգործակցության, ինչպես նաև միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման հարցերին:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ տեսլականը: Ընդգծվել է, որ ադրբեջանական կողմն իր հռետորաբանությամբ ու շարունակական սադրանքներով մարտահրավեր է նետում տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերին:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոց կիրառելու վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման կատարման անհրաժեշտությունը:

Обсужден широкий круг вопросов армяно-бразильской двусторонней повестки дня
15 марта Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Бразилия в Республике Армения Фабио Васа Питалугу.
Собеседники обменялись мнениями о расширяющемся политическом диалоге между Арменией и Бразилией и широком круге вопросов армяно-бразильской двусторонней повестки дня. Обсуждены перспективы сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, включая торговлю, высокие технологии и сельское хозяйство.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы эффективного сотрудничества, налаженного между двумя странами на многосторонних площадках, а также укрепления межпарламентских связей.
На встрече также были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности. Министр Мирзоян представил видение РА в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Было подчеркнуто, что своей риторикой и непрерывными провокациями азербайджанская сторона бросает вызов усилиям по установлению мира и стабильности в регионе.
Касаясь блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, министр Мирзоян подчеркнул необходимость выполнения юридически обязывающего решения, принятого Международным судом ООН от 22 февраля о применении неотложной меры против Азербайджана.